24. března 2012

Háčky a jehlice

Celkem často se mi v mailu objevují téměř zoufalé zprávy od maminek, které někde viděli nějaké moje háčkované či pletené dílo, chtějí také začít plést či háčkovat, ale po smělém vstupu do galanterie je zcela uzemní prostý dotaz prodavačky: "A chcete háček na vlnu nebo na přízi?"


Docela jejich rozrušení, hraničící s panikou, chápu. Nemít doma už letitou zásobu drátů na pletení a háčkování všech velikostí, barev a délek, byla bych na tom úplně stejně.


Proto myslím nebude od věci začít tímto prostým úvodem: vysvětlit rozdíly mezi háčky na vlnu a háčky na přízi, popsat různé druhy háčků a jehlic a k čemu slouží.Háčky
Háčky obecně rozdělujeme na háčky na vlnu a háčky na přízi. Háčky na vlnu mohou být s tzv. ručkou (většinou plastová rukojeť nasazená na kovový háček) nebo bez ní. Vyrábějí se většinou ze směsí lehkých kovů, z plastu nebo ze dřeva/bambusu. Ten se používá často při výrobě háčků velkých velikostí. Háčky na přízi jsou vždy s ručkou, protože vlastní háček je velmi slabý a špatně se drží. Osobně mám několik starých kovových háčků bez ručky po prababičce, která s nimi háčkovala naprosto bombastické krajky, ale pracuje se s nimi velmi obtížně a brzy od nich bolí ruce. Prababičce tímto skládám obrovskou poklonu za to, co s nimi dokázala.
Háčky na přízi jsou háčky určené k háčkování slabými přízemi typu Sněhurka, Monika či Perlovka. Jejich číslování začíná "0" (nula) a se zvyšujícími se čísly jejich síla klesá. Číslují se po dvou (tj. 0, 2, 4, 6).


U háčků na vlnu je tomu naopak: čím vyšší číslo, tím silnější háček. U těchto háčků znamenají udávaná čísla sílu v mm (občas se na háčku tato zkratka objeví), číslují se vždy po půlkách (tj. 2, 2.5, 3 atd.).


Tyto háčky se vyrábějí krátké, jejich délka při držení jen o kousek přesahuje hranu ruky.

Dřevěný/bambusový háček se většinou vyrábí ve velikostech 6-12 (mm).


Existují ovšem ještě háčky na tzv. tuniské háčkování. Tyto háčky mají přibližně stejnou délku jako dlouhé pletací jehlice, protože při tomto způsobu háčkování zůstavají všechna oka uháčkovaná v jedné řadě na háčku. Více o tomto způsobu háčkování si můžete přečíst třeba na http://valinka.wz.cz/2010/09/Tuniske-hackovani.html#foto . Najdete tam i Školu tuniského háčkování.
Mezi háčky ovšem patří i tento nevšední kousek. Je vhodný k vplétání či vháčkování jiné barvy do vzoru, nebo opravení puštěného oka při pletení. Tento háček se používá i pro výrobu ručně vázaných koberců TAPIKO.


Jehlice


Pletacích jehlic je opět několik druhů.

Nejznámější a nepoužívanější jsou tzv. dlouhé přímé pletací jehlice. Na koncích jsou opatřené tzv. zarážkou, která pletená oka udrží na jehlici a může být buď rovnou součástí jehlice a je nesnímatelná, nebo nasazovací, kterou lze sundat - viz obrázek (nevím, zda to bylo původním záměrem výrobců, ale ani u jednoho z mých zhruba dvaceti párů jehlic nedrží tato patka napevno, jde v pohodě sundat).
Jehlice se vyrábí v závislosti na své síle kovové, plastové či dřevěné/bambusové.
Často se můžete setkat také s tzv. kruhovými jehlicemi: jedná se o dvě krátké kovové či plastové jehlice spojené pružným plastovým lankem. Tyto jehlice jsou vhodné pro pletení do kruhu a pro pletení při velkém počtu ok, např. dek a přehozů, kdy běžné přímé jehlice už na počet ok nestačí.Další typem přímých jehlic jsou tzv. jehlice ponožkové, které se prodávají v sadě po pěti kusech. Pletení na nich se vám může zdát obtížné, protože se při pletení používají vlastně všechny jehlice. Ale opak je pravdou, jsou výborné na pletení nejen ponožek, ale i čepiček, nákrčníků a jiných podobných "tunelů".Ač se to může zdát zvláštní, i toto jsou pletací jehlice. Nejsou pletacími v pravém slova smyslu. Říká se jim také vzorovací, pomocné či křivé. Slouží k převedení a udržení ok při vyplétání barevných ploch, při křížení copánkových vzorů apod.


No, snad jsem na žádný ten motací drátek nezapomněla. Pokud byste měli pocit, že ano, napište mi to klidně do komentářů. Polepším se. Děkuji.


Příště se vrhnu na příze a vlny, pokusím se vysvětlit rozdíly a poradit, který materiál je na co vhodný.


Teď jdu péct jablečný koláč, aby měly děti odpoledne do čeho kousnout a nebyla jsem to já.


KRÁSNÝ VÍKEND!

7 komentářů:

 1. Ahoj Lenko, moc děkuju za vysvětlení rozdílu mezi háčky na přízi a na vlnu. Zjistila jsem, že háčkuju blbým háčkem (na vlnu, nikoliv na přízi...), ale už to předělávat nebudu, snad hračka vydrží :-D
  Můžu ještě dotaz? U háčků na přízi většinou uvádějí velikost v mm, jak tedy poznám, kolik má č. 4 na přízi? Jaké mm tomu odpovídají? Díky moc!
  Jarka V.

  OdpovědětVymazat
 2. No Leni, konečně jsi mi otevřela oči a udělala jasno. Díky moc za vysvětlení. Ty jsi prostě jednička. Myslíš, že háčky na tuniské háčkování mají stejné číslování jak háčky na vlnu?

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den, taky Vám moc děkuji za vysvětlení, taky háčkuju blbým háčkem. Našla jsem takový rozpis háčku na přízi, tak jestli nevadí, tak ho tady přidávám.
  Dáša z Ostravy
  Velikosti jednotlivých háčků na přízi: č.0=1,75mm / č.1=1,60mm / č.2=1,50mm / č.3=1,30mm / č.4=1,25mm / č.5=1,10mm / č.6=1,00mm / č.7=0,95mm / č.8=0,90mm / č.9=0,85mm / č.10=0,75mm / č.11=0,70mm / č.12=0,60mm / č.13=0,55mm / č.14=0,50mm /.

  OdpovědětVymazat
 4. Ach jo. Rozdělení háčků na vlnu a na přízi je nesmysl. Respektive přežitek, který leckdy mate i prodavačky galanterií. Háčky se odlišují podle tloušťky a podle ní se hodí na konkrétní typ příze. Všechna klubíčka jsou příze a podle použitého materiálu se dělí na bavlnu, bambus, vlnu (z oveček), akryl, hedvábí, a různé směsi, či další typy. Proto je rozdělení "na vlnu" a "na přízi" nesmyslné a vychází z doby socialismu, kdy se ještě nesprávně tlustým klubkům příze říkalo vlna a možná tehdy syntetika tolik nefrčela. Jinak pěkný článek, ale tímhle dosta matete lidi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mi se to rozdělení líbí. Mám doma háček č. 4 na přízi i na vlnu a tloušťka je u každého jiná, tak jak jinak bych je nazvala než háček na přízi (bavlnu) a na vlnu. :-)

   Vymazat
 5. Zdravím, prosím vás, potřebovala bych vědět, jak je to s číslováním a "mm" u háčků na háčkování? Podle čeho se to měří? Když mám háček č.6 a háček 6 mm, tak je tam asi rozdíl, že? Nebo příklad výše, jak se přijde na to, že č.1=1,60mm? (měří se čistě jen háček na konci nebo tloušťka rukojeti?). Moc vám děkuju za odpovědi. Ellie

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!