30. března 2012

Háčkování - zvláštní sloupky

Kromě základní sloupků (chcete-li ok) existují ještě další druhy, které v podstatě vycházejí ze základní typů sloupků. Jsou to vlastně série smyček základních ok.


Prodloužený krátký sloupek (EKS)Na háčku máme oko. Háčkem vpíchneme do oka, nahodíme přízi a protáhneme. Na háčku máme dvě oka. Znovu nahodíme přízi a protáhneme prvním okem od špičky háčku. Na háčku máme dvě oka. Nahodíme ještě jednou a přízi protáhneme oběma oky na háčku najednou. Uháčkovali jsme prodloužený krátký sloupek.

Prodloužený dlouhý sloupek (EDS)


Na háčku máme oko. Nahodíme přízi, háčkem vpíchneme do oka, znovu nahodíme přízi a protáhneme. Na háčku máme tři oka. Nahodíme ještě jednou a protáhneme přízi jedním okem na háčku.


Na háčku máme tři oka. Nahodíme přízi a protáhneme dvěma oky na háčku. Na háčku máme dvě oka. Nahodíme ještě jednou a protáhneme oběma oky na háčku najednou. Uháčkovali jsme prodloužený dlouhý sloupek.

Lasturové nebo-li vějířové oko

... nebo také vějířek. Tvoří ho skupina sloupků uháčkovaných do stejného základního oka. Vháčkování ok do jednoho místa nutí jejich horní části, aby se roztáhly do tvaru připomínajícího vějířek nebo lasturu (odtud jeho název).Obvykle se do základního oka háčkuje lichý počet ok, aby měl vějířek oko ve svém středu. Není to ale nutné, počet ok vějířku můžeme přizpůsobit svým potřebám a hlavně síle příze a háčku, aby nebyl vějířek "přecpaný" a nevzhledně se nekroutil. Každý sloupek ve vějíři se počítá jako samostatné oko. Vějířek můžeme háčkovat z krátkých sloupků (tvoří malé obloučky), polosloupků, dlouhých sloupků či vícekrát nahozených dlouhých sloupků. Také mezi sloupky můžeme ještě přidat řetízková oka. Vějířek pak bude vzdušnější.


Pecička


Pecička je tvořena několikerým nahozením a vytažením příze při vpichování háčku do toho samého oka.


Na háčku máme oko. Nahodíme přízi, vpíchneme háček do základního oka... tento postup zopakujeme podle instrukcí ve vzoru (zpravidla 3x nebo 5x)... 


... nahodíme znovu přízi a protáhneme ji VŠEMI oky
na háčku...... a uháčkujeme ještě jedno řetízkové oko. Tím jsme
pecičku ukončili a zafixovali.


Ze začátku budete mít pravděpodobně pecičky nepravidelné, každou jinak velikou. Chce to cvičit a cvičit, než se vám podaří mít pecičky všechny stejně velké a pěkné.

Račí sloupek

Tento sloupek se také někdy nazývá zpětný krátký sloupek nebo vroubek. Spočívá v uháčkování řady krátkých sloupků (KS) opačným směrem, tj. zleva doprava, pro leváky opačně. Často se používá při zakončení háčkování např. čepiček, protože vytváří pěkný lem.

Po uháčkování poslední řady lícové řady práci neotáčejte. Uháčkujeme 1 řetízkové oko (ŘO) a pak až do konce řady budeme háčkovat krátké sloupky.Asi se vám to nejprve bude zdát neobvyklé, ale po uháčkování několika sloupků se vám objeví celkem pěkný vroubkovaný okraj. Neháčkujte ovšem příliš volně, aby se okraj nevytáčel ven a nebyl příliš volný.


Tak to by byla další várka háčkovaných sloupků.


Příště vám popíšu háčkování reliéfních sloupků, ubírání a přidávání ok, ukážeme si háčkování v řadách a háčkování do mezer.
HÁČKU ZDAR A MĚJTE SE KRÁSNĚ!

13 komentářů:

 1. Děkuji moc za tyto super stránky!

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den nemůžu nikde dohledat jak se delá pod a nad dlouhý sloupek poradíte?Dekuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsem si jistá, zda dobře rozumím, co myslíte. Písněte mi na mail havlicek.lenka@seznam.cz

   Vymazat
 3. Most of the time the games are in decent condition, but they may need cleaning.
  While in other games you might have to memorize a shopping list,
  then go to the store area to find it, then go back to the jobs area, Yakuza Lords makes
  the whole process much simpler. Video games aren't just for kids anymore, so don't assume every game is family-friendly.


  Take a look at my webpage clash of clans gemmes gratuites

  OdpovědětVymazat
 4. Very descriptive blog, I loved that bit. Will
  there be a part 2?

  Feel free to visit my weblog: soy candles

  OdpovědětVymazat
 5. Super rady:))) moc děkuju. Martina

  OdpovědětVymazat
 6. I love what you guys are up too. This sort of clever work and reporting! Keep up the excellent works 토토

  OdpovědětVymazat
 7. Great web site. A lot of useful information here. I’m sending it to several friends and also sharing in delicious. And obviously, thanks in your effort! 카지노사이트

  OdpovědětVymazat
 8. I was reading some of your articles on this website and I conceive this web site is very instructive! Retain putting up. 텍사스홀덤

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!