2. dubna 2012

Háčkovaná jahůdka

Možná znáte z mých návodů na MMB...

Slíbila jsem kamarádce pro její holčičku k narozeninám čepičku s jahůdkou. S čepičkou ani takový problém nebyl, ovšem s jahůdkou to bylo horší.

Zkoušela jsem, zkoušela, až se mi podařilo vyplodit tuto variaci na zahradní ovoce :o).

Jahůdka má rozměry cca 6x5 cm.

Budeme potřebovat: zbytek červené (příp. růžové) a zelené silnější příze (Perleta, Lada) či dvojitá slabší příze (např. bavlněná Camilla, Limone, Catania, Katka, Nella apod.), háček č. 4 na vlnu.

Jahůdka se hodí na čepičku, svetřík, klobouček, taštičku, prostě na cokoliv si budete přát.

Začneme na tři řetízková oka. 1. řada: do 2. řet.oka krátký sloupek, do poslední řet.oka krátký sloupek, otočíme, 1 řet.oko. 2.ř.: do každého oka dva kr. sloupky, otočíme, 1 řet.oko. 3.ř.: 2 kr.sloupky do prvního oka, do dalších ok po jednom kr.sloupku, do posledního oka 2 kr.sloupky, otočíme, 1 řet.oko. 4.ř.: přeháčkujeme kr.sloupky bez přidávání. 5.ř.: zopakujeme 3.ř., 6.ř.: zopakujeme 4.ř., 7.ř.: zopakujeme 3.ř., 8.ř.: zopakujeme 4.ř., 9.ř.: první dva kr.sloupky sháčkujeme v jeden, dále krátké sloupky, poslední dva kr.sloupky opět sháčkujeme v jeden, otočíme, 1 řet.oko. Celou jahůdku obháčkujeme jednou řadou kr.sloupků.
Teď budeme háčkovat zelené lístečky a šťopku. Lístečky přiháčkováváme rovnou na jahůdku a to na prostřední tři krátké sloupky v horní části jahůdky. Připojíme zelenou přízi a uháčkujeme tři krátké sloupky. Práci otočíme a budeme háčkovat pikotky (3 řet.oka, pevné oko do prvního řet.oka). Během práce se vám bude zdát, že je to tak trošku maglajz, ale opak je pravdou, vydržte a uvidíte, jak se lístečky krásně vyrýsují. Takže: do každého oka uháčkujeme dvě na sebe navazující pikotky: 3 řet.oka - do 1. řet.oka pevné oko - 3 řet.oka - do 1.řet.oka pevné oko. Tuto zdvojenou pikotku ukotvíme pevným okem do prvního kr.sloupku z před.řady. Stejně pokračujeme i u dalších dvou zdvojených pikotek, druhou ukotvíme do druhého kr.sloupku, třetí do třetího kr.sloupku. Celkem máme 6 lístečků. Práci ukončíme. Chceme-li šťopičku, vháčkujeme ji zlícu za prostřední "zelený" krátký sloupek: připojíme přízi, uháčkujeme 5 řet.ok a ukotvíme pevným okem do téhož sloupku. Lístečky překlopíme na jahůdku, můžeme i uprostřed přichytit jedním stehem slabou nitkou k jahůdce, aby pěkně držely. Hotovou jahůdku můžete dozdobit korálky nebo pecičky jinobarevnou přízí či nití vyšít.
Jednoduchá jahůdka "zkušební" z jahodové Perlety. Hodí se spíš na svetříky apod., na kloboučky a čepičky raději z méně robustní příze.


Jahůdka háčkovaná z dvojité Camilly a pošitá mléčnými perličkami
Jahůdka na čepičce

Nebojte se toho a směle se do ní pusťte. Je hotová za chviličku a s flitříky či perličkami z ní uděláte luxusní aplikaci. Hodně štěstí!


HÁČKU ZDAR!

7 komentářů:

 1. Nádherná jahůdka a krásná čepička.

  OdpovědětVymazat
 2. Leni, děkuji za návštěvu u mne a za milý komentář. Požádala bych o tykání pokud to nebude vadit. Podle tvé ikonky v profilu jsem hned poznala, že si konečně to šikovné děvče co znám z mimibazaru udělalo blok. :-) Kolikrát jsem využila tvé návody např. míry na háčkované čepičky, čepičku Pel-mel nebo návod na sněhovou vločku atd., takže jsem ráda, že se budu mít kam chodit inspirovat a pro super návody. Měj se hezky, Simona

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Simono, moc ráda si s Tebou budu tykat :-) děkuji za nabídku :-). Raději jsem si dala ikonku stejnou jako mám na MMB, právě abychom se tu líp poznaly :-) zjišťuju, že je tu spousta známých z MMB, ale mají jiné jméno a jinou ikonku, tak je to někdy docela fuška někoho poznat. Budu se snažit i sem vkládat nějaké ty návody, abyste i tady měly holky z čeho čerpat, protože zjišťuju, že spousta tvořilek utíká z MMB právě do blogů a svých osobních stránek, na MMB prý začíná být nějak nezdravo... občas jsem tam taky zažila kolizní situaci, ale všude člověk narazí na nějaké toho bl..e, že... Tak ahoj a budu se těšit na naše častá virtuální setkání! Hezký večer! LenkaH.

   Vymazat
 3. Thanks to my father who informed me on the topic of this blog,
  this web site is genuinely awesome.

  Here is my homepage - soy jar candles

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den, moc prosím o popis na tu bílou čepičku s jahůdkou (jahůdku mám).Předem děkuji. Kája
  konselova@atlas.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Thank you for nice information. Please visit our web:
  Click Here

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!