17. dubna 2012

Háčkovaný mufinek


Někdy vloni jsem objevila kdesi v hloubi internetu krásné barevné chňapky s obrázkem mufinka. Chvilku jsem nad tím hloubala, ale nedařilo se mi to. Jako spousta jiných mých věcí prostě potřeboval opět uzrát.

Letos po novém roce se najednou fotky znovu vynořily na MMB, kde se o mufinka pokoušela moje internetová kamarádka Evička, která posléze taky vložila jednoduchý návod. U původního mufinku byl ale košíček reliéfní a to se Evičce nedařilo, tak ho prostě udělala jen krátkými sloupky a pak vyšila. Jenže mě to nedalo a umanula jsem si, že na ten reliéfní košíček prostě MUSÍM PŘIJÍT! 

Nastalo mnoho proháčkovaných hodin, několikero téměř bezesných nocí a rozpáraných mufinků, ale povedlo se. Tedy aspoň doufám. Tak posuďte sami...


BUDEME POTŘEBOVAT:
 • bavlněnou přízi v barvách podle vašeho gusta (u mě Camilla přírodní bílá, oranžová, tělová, tmavá lila)
 • háček odpovídající síly (u mě č.3 na vlnu)
 • korálky, flitry, knoflíčky na zdobení
POUŽITÉ ZKRATKY SLOUPKŮ:

PO - pevné oko
ŘO - řetízkové oko
KS - krátký sloupek
PDS - polodlouhý sloupek

Začneme na 31 řetízkových ok hnědou přízí.


1.ř.: tmavěhnědá příze - 1 řetízkové oko (ŘO) + 30 KS. 2. ř.: stejná. 3.ř.: 10 KS hnědou přízí - napojíme přízi barvy košíčku (u mě béžová) a uháčkujeme 11 KS béžovou - napojíme znovu hnědou a uháčkujeme 10 KS. Práci otočíme.


Uháčkujeme 10 KS hnědou a vyměníme příze.


V této RUBOVÉ řadě již začneme košíček háčkovat polodlouhými reliéfními sloupky. Začínám ZADNÍM reliéfním polodlouhým sloupkem: nahodíme přízi, práci si mírně natočíme lícem k sobě a podebereme horní smyčky prvního KS zlícu do rubu a zpět z rubu do lícu (viz foto). V této řadě se reliéfní sloupky háčkují trošku obtížně, protože KS skýtá jen málo prostoru pro reliéfní háčkování, proto buďte opatrní a hlavně trpěliví, jde to, ale chce to trošku cviku.


Nahodíme přízi a protáhneme okolo podebraného KS. Na háčku máme tři smyčky.


Znovu nahodíme přízi a protáhneme jí všechny tři smyčky na háčku. Uháčkovali jsem první ZADNÍ reliéfní polodlouhý sloupek.


Pohled na první uháčkovaný zadní reliéfní polodlouhý sloupek z lícu, kde se nám jeví jako přední reliéfní sloupek.

Jako druhý uháčkujeme PŘEDNÍ reliéfní polodlouhý sloupek: nahodíme přízi, vpíchneme pod horní smyčky KS z před.řady z rubu do lícu a okolo tohoto KS zpět z lícu do rubu.


Nahodíme přízi a protáhneme okolo KS, na háčku máme opět tři smyčky.


Znovu nahodíme přízi a protáhneme jí všechny tři smyčky na háčku. Uháčkovali jsme PŘEDNÍ reliéfní polodlouhý sloupek.


Pohled na oba uháčkované sloupky zlícu.


Stejným způsobem pokračujeme u všech dalších BÉŽOVÝCH KS košíčku.


Na konci opět vyměníme příze (tři béžové smyčky na háčku posledního reliéfního polodlouhého sloupku protáhneme hnědou přízí) a řadu doháčkujeme hnědou přízí krátkými sloupky.


Pohled na řadu uháčkovanou na střídačku ze zadních a předních reliéfních polodlouhých sloupků z lícu.


V další řadě začneme košíček rozšiřovat: hnědou přízí uháčkujeme 8 KS, 9. KS nedoháčkujeme celý, na háčku z něj máme dvě smyčky...

...vyměníme a zrubu zkřížíme příze a tento KS doháčkujeme béžovou přízí košíčku.


10. hnědý KS uháčkujeme v této řadě béžovou přízí jako normální polodlouhý sloupek: nahodíme přízi, vpíchneme do KS z před.řady, opět nahodíme,protáhneme zpět, na háčku máme tři smyčky, znovu nahodíme přízi a protáhneme jí všechny tři smyčky na háčku.


A dále pokračujeme tak, jak se nám oka jeví, tj: PŘEDNÍ reliéfní PDS (polodlouhý sloupek), ZADNÍ reliéfní PDS atd. až do konce košíčku. Nyní podebíráme celý polodlouhý sloupek (tvoří ho nad sebou jakoby tři nitky).


Zadní reliéfní PDS


Na druhé straně košíčku rovněž přidáme jeden sloupek a to tak, že první hnědý KS zde uháčkujeme béžovou přízí košíčku jako obyčejný PDS (viz začátek košíčku v této řadě).


Překřížíme příze, vyměníme barvy a řadu doháčkujeme hnědou přízí a KS.


Doháčkovaná třetí řada košíčku, druhá řada s reliéfními PDS (střídáme jeden zadní a jeden přední!) - pohled zrubu.


A pohled zlícu.


Pro rozšíření košíčku přidáváme sloupky vždy v LÍCOVÉ řadě, rubové řady přeháčkujeme tak, jak se nám jeví. Přidané sloupky háčkujeme podle vzoru, tj. střídáme přední a zadní reliéfní PDS. Takto pokračujeme až do požadované výšky košíčku, u mě 12 řad, přidala jsem na každé straně košíčku 5 sloupků, tj. na každé straně košíčku mi zbylo 5 hnědých KS. Pozor, hlídejte si průběžně počet sloupků, aby se vám některý neztratil, stává se to! Na fotce je uháčkovaný celý košíček.


Košíček máme hotový a vrhneme se na samotný mufinek: uháčkujeme 5 KS hnědou přízí a příze vyměníme (u mě bude mufinek oranžový) a uháčkujeme 21 KS oranžovou. Mufinek se háčkujeme pouze jednoduchými KS. Konec béžové a oranžové příze rovnou zaháčkujeme do první řady KS, aby nám nepřekážely.


Příze vyměníme a překřížíme a uháčkujeme opět 5 KS hnědou. Zde je uháčkovaná první řada horní části mufinku.


V další řadě, u mě RUBOVÉ, si připravíme "místo" pro závěrečné naháčkování ozdobných obloučků: tuto řadu krátkých sloupků budeme háčkovat ZA PŘEDNÍ NIT oka z před.řady. Tím nám v lícu vznikne řada volných nitek, za které pak naháčkujeme obloučky.


Pohled z lícu na KS háčkované zrubu za přední rubovou nit. Vidíte, jak se krásně tvoří volné nitky pro naháčkování obloučků.


Uháčkovaná řad KS za přední rubovou nit (zlícu tedy zadní nit) s volnými nitkami připravenými pro naháčkování obloučků.


Vršek mufinku háčkujeme dále podle tohoto schémátka. Co řada na schémátku, to řada krátkých sloupků v reálu.

Po doháčkování dvanácté řady horní části mufinku uháčkujeme ještě 4 řady krátkých sloupků hnědou přízí. Základní mufinek je hotový. Teď naháčkujeme ozdobné obloučky.V místě volných nitek si práci přehneme na půl.


Háčkem vpíchneme pod první volnou nitku zprava...


...nahodíme přízi, protáhneme...


...a uháčkujeme 1 ŘO.


Jednu volnou nitku vynecháme a do další vháčkujeme první oblouček z 5 dlouhých sloupků.


Poté opět jednu volnou nitku vynecháme a do další vháčkujeme 1 KS. Tímto způsobem pokračujeme až do konce řady, uháčkujeme celkem 5 obloučků s KS mezi nimi, končíme pevným okem do poslední volné nitky za pátým obloučkem.


Hotový košíček s přiháčkovanými obloučky.

Teď už jen obháčkovat celý mufinek jednou řadou krátkých sloupků (v rozích vháčkujeme do jednoho oka tři krátké sloupky) a jednou řadu ozdobných obloučků (1 pevné oko - 5 řetízkových ok - vynechat 3 oka, do 4. oka jedno pevné oko atd.), pikotek (3krátké sloupky - 3 řetízková oka, do prvního z nich zpátky jeden krátkých sloupek - 3 krátké sloupky atd.) či vějířků (stejné jako obloučky u mufinka) nebo jak se vám bude chtít...


Zapravíme konce přízí, obloučky přimáčkneme směrem dolů ke košíčku a žehličkou přes látkový kapesník či starší plátkovou plenku mírně napaříme a přižehlíme. Poté ozdobíme vršek mufinku korálky, flitry či malými knoflíčky, a jako třešničku na mufinek uháčkujeme a přišijeme ještě bambulku:


Do stahovacího očka vháčkujeme 4 řet.oka a ještě 4 dvakrát nahozené dlouhé sloupky, které ovšem nedokončíme, jejich poslední oka necháme na háčku. Celkem tedy máme na háčku 5 ok. Nahodíme přízi a protáhneme ji skrz všech pět ok. Povytáhneme přízi, odstřihneme a oba konce utáhneme tak, aby bambulka dostala konečnou kulatou podobu. Konce přízí svážeme a bambulku tak zajistíme. Chcete-li bambulku větší, vháčkujte do stahovacího očka celkem 7 sloupků.


Pokud bystě chtěli mufinek zavěsit, uháčkujte si místo bambulky očko na zavěšení: háčkem podeberte středové oko poslední řady horní části mufinku a uháčkujte řet.oko. Potom uháčkujte ještě 9 řet. ok (celkem tedy 10) nebo podle požadované velikosti poutka. Uzavřete do kroužku pevným okem do prvního řet. oka u horní části mufinku. Do tohoto kroužku potom vháčkujete vždy dvojnásobný počet krátkých sloupků, tj. u nás 20.

Doporučuji celý mufinek mírně napařit a přežehlit, vyrovnat a vytáhnout do finální podoby a to před zdobením korálky apod., poté už žehlit jen zrubu, aby se korálky nepřipekly :D (osobní neblahá zkušenost). Anebo vypnout, vyšpendlit, řádně pokropit vodou z rozprašovače a nechat dobře uschnout.

Tak to je návod na můj mufinek alá podložka pod kafíčko alá chňapička.

A tady je moje dosavadní galerie mufinků. Stále se rozrůstá, protože mufinky se líbí a jsou oblíbené. Některé jsem ani nestihla před darováním vyfotit.KRÁSNÉ MUFINKOVÁNÍ!

12 komentářů:

 1. Mila Lenko, dnes jsem objevila tvuj blog a jsem nadsena. Jsem hackovaci zacatecnik a tak jsem rada, kdyz mi nekdo polopaticky vysvetli navod. Ptacci a srdicka jsou nadherna. Moc rada se do nich pustim. Mej krasne jarni dny, Katerina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc moc dekuju :-) jsem rada, ze sis ke mne nasla cestu... krasne jaro, Katerino! L.

   Vymazat
 2. Leničko, ty chňapky jsou fakt krásné! Jen tak rychle jsem na to mrkla a říkám si, aha, tunisky, a ono ne, reliéf! No, kdysi jsem tímhle vzorkem něco dělala, je to asi sto let, tak díky tvému perfektnímu návodu bych ho mohla oprášit, že! Děkuji!
  Moc zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Helenko! Je to jednoduché, za chvíli to máš opět v paži :-) Krásný den! L.

   Vymazat
 3. wAW paradne! moooc sa mi to paci :)

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj Leničko,přeji Ti krásný den,stále nevím co si nachystat na cestu do vlaku,pojedu do Čech,se zastávkou v Praze na hlaváku asi 4,30 hod,jen jsem po delší době mrkla na tvůj blog a už je mi to jasné,opět úžasný nápad,Tvoje mufinky jsou úchvatné.Díky za krásný nápad a opět podrobný postup,jdu nachystat klubíčka.Leničko,přeji Ti pěkný zbytek dne.S pozdravem Evelín-/Eliotka /

  OdpovědětVymazat
 5. What's up, yes this piece of writing is in fact
  nice and I have learned lot of things from it on the topic
  of blogging. thanks.

  My web blog :: free after effects templates ()

  OdpovědětVymazat
 6. Link exchange is nothing else but it is only placing the other person's web site link on your page at suitable place and other person will also do similar
  in favor of you.

  Here is my web-site: Tranquility Soy Candles ()

  OdpovědětVymazat
 7. This is wonderful! Any way to get a chart or have it translated to English? I'd love to try it
  Jmdyer208@aol.com

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!