23. května 2012

Letní háčkovaný klobouček s pětivrstvou kytičkouTento velice jednoduchý klobouček zvládnou i úplní začátečníci. Moc se mi líbil vzoreček, který mám už několik let schovaný z internetu. Původně to byla čepička, ale těch máme takové hafo, tak jsem si řekla, že z něj bude klobouček.

Velikost je cca na obvod hlavičky 52 cm, vzoreček je pružný, takže možná i o něco více.

CO BUDEME POTŘEBOVAT
 • 100% bavlněnou, nejlépe mercerovanou přízi (Camilla, Catania, Limone, Nella)
 • háček č. 3 - chcete-li větší velikost kloboučku, použijte háček č. 3.5
 • jehlu s velkým ouškem 

Začneme základním kroužkem: 5 řetízkových ok (ŘO) spojíme pevným okem (PO) do kroužku.
1. řada
Uháčkujeme tři řetízková oka, která nám zastoupí první dlouhý sloupek (DS), a DO KROUŽKU vháčkujeme 14 dlouhých sloupků (celkem tedy 15 DS). Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního (zástupného) DS.


2. řada
Uháčkujeme 3 ŘO (namísto prvního DS) + 2 ŘO, do stejné smyčky ještě jeden DS + 2 ŘO. Dále do každého oka po jednom DS + 2 ŘO. Budeme mít celkem 15 DS + 15 okének ze dvou ŘO. Řadu ukončíme pevným okem do - POZOR - třetího ŘO (musí nám zbýt dvě ŘO na okénko!).


3. řada
V této řadě ZDVOJÍME ten dlouhý sloupek z předešlé řady, tj. vháčkujeme do něj dva DS. Začínáme opět třemi ŘO namísto prvního DS, do stejného oka vháčkujeme ještě jeden DS + 2 ŘO. Vynecháme okénko ze 2 ŘO z předešlé řady a do dalšího DS vháčkujeme 2 DS + 2 ŘO. Opět vynecháme okénko ze 2 ŘO a do dalšího DS opět vháčkujeme 2 DS + 2 ŘO. Takto pokračujeme až do konce řady. Máme celkem 15 skupinek po dvou DS a 15 okének ze dvou ŘO. Řadu ukončíme do horní smyčky prvního (zástupného) sloupku.


4. řada
3 ŘO namísto prvního DS + 2 ŘO, do stejného oka ještě jeden DS, a opět 2 ŘO. Vynecháme okénko ze 2 ŘO z před.řady a do prvního ze dvou DS vháčkujeme 1 DS + 2 ŘO, do druhého DS opět 1 DS + 2 ŘO. Háčkujeme vždy 1 DS + 2 ŘO. Takto pokračujeme až do konce řady. Máme 30 DS a mezi nimi vždy 2 ŘO. Řadu končíme do - POZOR - třetího ŘO z těch prvních pěti (musí nám zbýt dvě ŘO na okénko!).


5. řada
Stejně jako 4. řada, 30 DS a mezi nimi vždy po 2 ŘO, nikde nepřídáváme žádná řetízková oka ani sloupky. Řadu končíme pevným okem do třetího ŘO z prvních pěti (musí nám zbýt dvě ŘO na okénko!).


6. řada
V této řadě zdvojíme každý DS z předešlé řady. Začínáme 3 ŘO namísto prvního DS, do stejného oka ještě jeden DS + 2 ŘO. Vynecháme okénko ze dvou ŘO z před.řady a do dalšího DS vháčkujeme 2 DS + opět 2 ŘO na okénko. Stejným způsobem pokračujeme až do konce řady. Máme 30 skupinek po dvou DS, mezi nimi vždy okénka po dvou ŘO. Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního (zástupného) sloupku.
Toto byla poslední přidávací řada.


7. řada
V této řadě pouze přeháčkujeme šestou řadu bez přidávání, tj. 2 DS - 2 ŘO- 2 DS atd. Končíme pevným okem do horní smyčky prvního (zástupného) sloupku.


V dalších řadách budeme háčkovat stejně jako v sedmé řadě, nikde nebudeme přidávat ani sloupky, ani řetízková oka.

Klobouček se začně stáčet do mističky. Můžeme průběžně zkoušet na příslušné hlavičce.


Průběžně měříme délku kloboučku. Horní děrovaná část by měla končit těsně nad ušními boltci.


Po uháčkování potřebné délky horní děrované části kloboučku (u průměru cca 52 cm stačí 18 řad = cca 17cm), budeme háčkovat lem z krátkých sloupků (KS). Tento lem mám vyzkoušený, bezvadně drží tvar i po několikerém praní, naopak se ještě při praní "smrskne" k sobě a drží pak ještě líp. Nedoporučuji příliš háčkovat lemy z dlouhých sloupků.


První řadu lemu háčkujeme, jak se nám jeví, tj. co dlouhý sloupek, to jeden krátký sloupek, do okének vždy dva krátké sloupky. Na konci tedy budeme mít stejný počet krátkých sloupků jako jsme měli předtím dlouhých sloupků a řetízkových ok, žádný krátký sloupek jsme nepřidali.První řadu neukončujeme pevným okem do prvního sloupku, ale plynule navážeme druhou řadu. Budeme háčkovat do tzv. spirály, tj. bez ukončení/započetí řady. Doporučuji si protažením jinobarevné příze značit pomyslný začátek/konec řady, abyste na konci věděli, v kterém místě lem ukončit.
Druhou řadu přeháčkujeme krátkými sloupky, nikde nepřidáváme žádné sloupky.


Pro rozšíření lemu budeme přidávat až ve třetí řadě krátkých sloupků: do každého 12. KS vháčkujeme vždy dva KS.

Toto přidávání zopakujeme ještě ve 4. řadě s tím, že tentokrát zdvojíme každý 13. KS. Nebudeme ale zdvojovat stejný KS jako ve 3. řadě, zdvojíme vždy KS mezi těmito zdvojenými KS, aby se nám netvořily v místě zdvojení KS špičky. Na pomyslném začátku řady tedy uháčkujeme 6 KS, potom dva KS do jednoho a pak 12 KS, do 13. KS dva KS atd.

V dalších řadách lemu už nepřidáváme. Celkem uháčkujeme 11 řad lemu, tj. cca 4,5 cm. Poslední řadu ukončíme pevným okem do prvního KS pomyslného začátku řady (zde se nám osvědčí ono značení začátků řad jinobarevnou přízí).


Do jehly s velkým ouškem navlékneme barevou přízi a obnitkovacím stehem obšijeme lem kloboučku.

Nyní přijde na řadu pětivrstvá kytička. Je trošku složitější, nafocení návodu byla docela fuška. Snad se vám podle něj povede...


Kytičku háčkujeme DVOJITOU přízí (pokud možno stejný materiál jako na kloboučku) a háčkem č. 4.5mm.


Předem podotýkám, že kytička není z mojí hlavy, je možné, že jste jí už někde viděli. Jako mnoho jiných, mám nákres i na tuto kytinku schovaný už několik let. Přesný zdroj bohužel neznám, je to jeden z těch nákresů, co se potulují internetem sem a tam. Nákres bohužel není přiliš kvalitní, tak ho sem nedávám, ale dala jsem si práci a vkládám nafocený postup krok za krokem.

Připravíme si pět různých odstínů barev. Při popisu budu pro lepší přehlednost používat ty barvy, které jsem při háčkování použila já.

Kytička se háčkuje od středu směrem ven, jakoby ve spirálkách.


Háčkem č. 4.5mm a bílou přízí uháčkujeme 2 řetízková oka.

Do prvního řet.oka vháčkujeme 5 krátkých sloupků...


...které spojíme pevným okem ZA PŘEDNÍ NIT horní smyčky prvního krátkého sloupku.


Do stejného oka vháčkujeme ZA PŘEDNÍ NIT jeden krátký sloupek + 1 řetízkového oko.


Za přední nit dalšího oka vháčkujeme 1 pevné oko + 1 krátký sloupek + 1 pevné oko.


Stejný motiv vháčkujeme i do zbývajících ok a to vždy POUZE ZA PŘEDNÍ NIT. Na konci máme pět malých okvětních lístků.


Když kytičku otočíme rubem vzhůru, uvidíme, že nám tam zbývá pět zadních smyček ok. Do těchto zadních smyček budeme háčkovat další řadu.Řadu ukončíme pevným okem ZA ZADNÍ NIT prvního krátkého sloupku 1. řady, a zároveň ihned napojíme žlutou přízi.


V této řadu budeme zezadu druhé bílé řady háčkovat obloučky z řetízkových ok, do kterých pak vháčkujeme žluté okvětní lístky.
Uháčkujeme 2 řetízková oka...


... a pevné oko ZA ZADNÍ NIT krátkého sloupku z předešlé řady. Znovu 2 řet.oka a znovu pevné oko za další zadní nit krátkého sl. z 2. řady. Takto pokračujeme až do konce řady, celkem bychom měli mít 5 obloučků po dvou řet.okách.


Pátý oblouček ukotvíme pevným okem rovnou do prvního obloučku...


...a do téhož obloučku vháčkujeme ještě 4 polosloupky.

Při háčkování okvětních lístků do obloučků rovnou zaháčkujeme volné konce přízí, aby se nám při práci nepletly.


Přejdeme pevným okem pod další oblouček a vháčkujeme pod něj opět 4 plosloupky.


Takto pokračujeme až do konce řady.


Tuto řadu okvětních lístků ukončíme pevným okem zezadu doprostřed prvního okvětního lístku této řady.

Tak to je základní princip háčkování jednotlivých řad okvětních lístků. Už jen měníme barvy a druh sloupků v okvětních lístcích, jak se nám kytička postupně tvaruje a zvětšuje.


Stejným způsobem, jako jsme napojili žlutou, napojíme nyní i růžovou přízi, a pokračujeme v háčkování obloučků pro okvětní lístky.


Uháčkujeme 3 řetízková oka a oblouček ukotvíme doprostřed následujícího žlutého okvětního lístku. Takto pokračujeme až do konce řady. Uháčkujeme celkem pět obloučků = základů pro pět okvětních lístků. Pátý oblouček ukotvíme pevným okem do prvního obloučku...


... do kterého hned vháčkujeme 1 polosloupek - 4 dlouhé sloupky - 1 polosloupek.


A rovnou do prvního okvětního lístku zaháčkujeme všechny volné konce přízí.


Pevným okem přejdeme pod další oblouček a opět vháčkujeme 1 polosloupek - 4 dlouhé sloupky - 1 polosloupek. Totéž vháčkujeme i pod zbývající obloučky.


Řadu opět ukončíme pevným okem doprostřed prvního obloučku této řady...


...napojíme cyklámenovou přízi, uháčkujeme 4 řetízková oka...... a oblouček ukotvíme pevným okem do následujícího okvětního lístku z předešlé řady. Tímto způsobem uháčkujeme všech pět obloučků.


Řadu ukončíme pevným okem pod první oblouček, do kterého hned vháčkujeme: 1 polosloupek - 6 dlouhých sloupků - 1 polosloupek. Přejdeme pevným okem pod další oblouček a znovu 1 polosloupek - 6 dlouhých sloupků - 1 polosloupek.


Stejně pokračujeme pod zbývající obloučky. Kytička se krásně tvaruje...


Opět řadu ukončíme pevným okem doprostřed prvního obloučku této řady...


...napojíme poslední barvu, uháčkujeme 5 řetízkových ok, oblouček opět ukotvíme doprostřed následujícího lístku z před.řady, toto opakujeme až do konce řady, máme opět pět obloučků, tentokrát po pěti řet.okách...


...řadu opět ukončíme pevnýn okem pod první oblouček, do kterého rovnou vháčkujeme: 1 dlouhý sloupek - 8 dvakrát nahozených dlouhých sloupků - 1 dlouhý sloupek. Pevným okem přejdeme pod další oblouček a znovu vháčkujeme 1 dlouhý sloupek - 8 dvakrát nahozených dlouhých sloupků - 1 dlouhý sloupek.


Takto pokračujeme pod všech pět obloučků.


Poslední okvětní lístek a zároveň celou kytičku ukončíme opět pevným okem doprostřed prvního okvětního lístku této řady.


Zapravíme zbývající volné konce přízí. Pohled na dokončenou a začištěnou kytičku zrubu.


Prstem mírně zamáčkneme střed kytičky...


Nyní je kytička připravená k našití.Můžete ještě pod kytičku uháčkovat lístky, opět dvojitou přízí a háčkem č. 4.5mm: 10 řet. ok; do prvního oka pevmé oko a dále: 1 krátký sloupek, jeden polosloupek, 4 dlouhé sloupky, 1 polosloupek, 1 krátký sloupek; do posledního/vrcholového oka 1 pevné oko + 1 řet.oko na otočení + 1 pevné oko; a pokračujeme z druhé strany základního řetízku: 1 krátký sloupek, jeden polosloupek, 4 dlouhé sloupky, 1 polosloupek, 1 krátký sloupek, končíme pevným okem do posledního řet.oka.


Na klobouček nejdříve přišijte lístečky a to pouze za středovou část (po základním řetízku). Strany lístečků se budou mírně vytáčet nahoru a budou vypadat přirozeně.


Potom našijte kytičku: přiložte ji  na klobouček přes našité lístky a přišpendlete ji ZRUBU za nejspodnější řadu okvětních lístků. Poté jí zrubu přišívejte nití v barvě kloboučku tak, abyste přichytávali pouze spodní část poslední řady okvětních lístků a nit tak nebyla vidět.


Na závěr do středu můžete přišít korálek, který při našívání prošijte skrz kytičku i skrz klobouček a přitáhněte. Střed kytičky se protáhne dolů, okvětní lístky se mírně zvednou a kytička bude vypadat přirozeně.

No, a máte hotovo! Věřím, že jste to zvládli, protože jste všichni úžasně šikovní!!!

HÁČKU ZDAR A KRÁSNÝ DEN!

********************************************************

MOJE MILÉ, VŠEM MOC MOC DĚKUJU ZA KRÁSNÉ KOMENTÁŘE K NÁVODU A SAMOZŘEJMĚ TAKÉ PŘÍZEŇ, KTEROU MĚ A MÉMU BLOGU VĚNUJETE...

HEZKÝ DEN VŠEM A AŤ NÁM TO HÁČKUJE!36 komentářů:

 1. Tak ten je božííí!!!Skoda že nemám holčičku,hned bych se do něj pustila:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Leni moc krásný klobouček s úžasně vypracovaným návodem :o)Také bych asi té naší treperendě měla nějaký ušmodrchat :o) Martina

  OdpovědětVymazat
 3. Leničko nádhera a je supr že jsi vložila i obrázkový návod,to já ho udělám pro malou,až se vyhrabu ze zahrady:-)Moc ti za něj děkuji!!!Michaela

  OdpovědětVymazat
 4. Krásný klobouček! A tvoje návody jsou vždycky super ;)
  Hezký den, Ilona

  OdpovědětVymazat
 5. Leničko, ten tedy je! Škoda, že teď nějak nemám tu správnou hlavinku, které bych ho udělala...
  Moc zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
 6. Lenka, nádherný...prosím Ťa kedy to mám všetko stihnúť :-DDD už aspoň pol roka nič na blog nepridávaj :-D Krásny deň.

  OdpovědětVymazat
 7. Leni nádherný klobouček a ta kytka prostě super určitě vyzkouším.Radka

  OdpovědětVymazat
 8. Lenka, krásny klobúčik a som veľmi rada, že si tu dala podrobný popis aj pre nás začiatočníčky v háčkovaní. Určite ho vyskúšam vyrobiť svojej malej neteri. Pekný deň želám. Nellie

  OdpovědětVymazat
 9. Si šikulka ohromná Lenička, klobúčik je nádherný, kytičku určite vyskúšam, ak nájdem trošinku času. Pekný dník mojka ♥

  OdpovědětVymazat
 10. Na návody jsem střevo, ale podle tohoto jsem se pokusila a docela to jde...jen mám jinou přízi a nedokážu odhadnout počet řad...potřebovala bych údaje spíš v cm než v počtu řad...zdá se mi to krátké, mám slabou přízi. Mony

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj Leni, krásné jako vždy. Hezký zbytek neděle, Simona.

  OdpovědětVymazat
 12. Milá Leni, super návody - kloboučky už jsem uháčkovala dva (zatím) a jednu čepičku z dlouhých sloupků s růžičkou. Po letech se zase k háčkování vracím a s tvými nápady a "vychytávkami" je to prima jednoduché, ale moc krásné háčkování! Jen tak dál a díky moc. Bohunka - Majkina1

  OdpovědětVymazat
 13. Právě jsem dokončila čepičku a mám z toho velkou radost.Děkuji za Vaše návody,jsou skvělé.

  OdpovědětVymazat
 14. Len prednedávnom som objavila čaro háčika a veľmi mi pomohli aj Vaše návody. Veľmi pekne Vám ďakujem za to, že sa ešte nájdu ľudkovia šikovní, ktorí sa neváhajú podeliť so svojimi skúsenostami. Dakujem. Erika

  OdpovědětVymazat
 15. Tak jsem právě uháčkovala tu vrstvenou kytičku i s lístečky. No a teď přemýšlím, které holčičce by mohl slušet klobouček s kytičkou, doma mám jen dva kluky... :-D
  Moc děkuji za návody :-)

  OdpovědětVymazat
 16. nadherny kvietok!!dakujem za navodik!!

  OdpovědětVymazat
 17. Dobrý den, jak postupovat, když bych chtěla klobouček nebo čepičku tímhle vzorem na malou holčičku s obvodem hlavičky kolem 40 cm? Děkuji :o) Petra

  OdpovědětVymazat
 18. Lenka zdraví Lenku! Před měsícem jsem objevila Tvé stránky a teď je navštěvuji několikrát denně :-)
  Děkuji za návody a trpělivost při focení a popisování... Tento klobouček jsem uháčkovala dvěma dcerám a vypadají v nich fakt úžasně. Ještě jednou VELKÉ DÍKY. Nemáš náhodou tip na čepičku pro kluky? Na "pirátky" moc nejsem, ale třeba nějaké barevné proužky a ozdoba zvířátko...

  OdpovědětVymazat
 19. Zdravím a jen se chci přidat k pochvalám...loni jsem udělala podle návodu klobouček ze Sněhurky pro vnučku...ani nevím, jestli ho vůbec nosila, ale na panence seděl úžasně...tak jsem se letos pustila do klobouku z trošičku silnějšího materiálu...je to výborné, akorát mám pořád problém s krempou...zdá se mi,že se málo rozšiřuje a mám to na hlavě jako hrnec...a to jsem ještě přidala nějaké to očko nad návod...neměl by někdo další fota, jak majitelky ve Vašich kloboučcích vypadají? Mony

  OdpovědětVymazat
 20. Děkuji moc za návod. Udělala jsem si soukromý háčkovací maraton, takový průzkum háčkovaných kytiček, a napsala jsem o něm článkek na blog. Najdete tam odkaz i na svůj návod.
  Kreativně s Ladybird - Jak oživit loňský kabát nebo čepici

  OdpovědětVymazat
 21. Dobrý den, prosím když jedu ve 4.řadě KS píšete, že na začátku uděláte 6KS, pak rozdvojit, 12KS a 13.KS rozdvojit atd. To atd znamená, že mám jet znovu to co od začátku nebo už mám rozdvojovat jen 13KS? Moc děkuji za odpověď. Fb - Jana Kožušníková

  OdpovědětVymazat
 22. Moc zdravím))Díky Vašemu blogu a skvělým návodům jsem po čtyřicítce chytla háček a začala...klobouček i kytička pro mou Esterku se mi parádně zadařil,koupila jsem tedy klubko jiné barvy a začala háčkovat pro sebe...a fiasko((Mám obvod hlavy 60-62,prostě kýbl a nedaří se mi ani napotřetí udělat placku,která by se nekroutila tak,že není možné pokračovat..zkusila jsem tři poslední rozšiřovací řady zopakovat,hrůza vlnitá,druhý pokus-menší vlny,ale taky hrůza,nic lepšího už mě nenapadá...mohla by jste mi poradit,jak placku rozšířit na 19-20 cm,aby byla použitelná??Moc děkuju za odpověď Monika Fuxová

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moni, v rozšiřování byste měla pokračovat podle návodu, ale pokud se to nedaří, zkusila bych ubrat sloupky už v první řadě. Přesný počet Vám bohužel takto "z voleje" neporadím, budete to muset vyzkoušet. Držím palec, ať se dílo podaří! L.

   Vymazat
 23. dobry den, zdravim, mam dotaz, kdyz potrebuju kloboucek udelat na obvod hlavy tak 46 , tak mam na zacatku udelat min tech dlouhych sloupku do krouzku ? dekuji

  OdpovědětVymazat
 24. Jeste jsem zapomnela na jmeno , Irena :) omlouvam se

  OdpovědětVymazat
 25. Dobrý den, Ireno, zkuste ubrat dva sloupky, to by mělo stačit. Kdyby něco, zas napište. Hezký den, L.

  OdpovědětVymazat
 26. Dobrý deň, klobúčik je krásny, zaujal ma hlavne lem z KS. práve sa pokúšam uháčkovať klobúčik letný pre manžela, už chcem lem ale neviem ako naňho, ako s pridávaním, lebo klobúčik je len z DS bez nejakých medzier (ako napr. čiapočka). keď som to robila podľa vášho postupu, tak sa mi to veľmi nerozširovalo :( a som jeleň z toho, ako teda pridávať :/
  Viete mi prosím poradiť?

  OdpovědětVymazat
 27. http://i.mimibazar.cz/h/bc/12/090901/09/p6799.jpg takto vyzerá základ klobúčika, len čierny a už len ten lem

  OdpovědětVymazat
 28. Krásný klobouček, krásný návod. Jsem totální začátečník, ale přesto jsem to zvládla. Děkuji

  OdpovědětVymazat
 29. Dobrý deň tento klobúčik som robila už viac krát je krásny aj všetko na vašej stránke:O))))som rada, že sa mám kde inšpirovať, ďakujem:O)

  OdpovědětVymazat
 30. Dobrý den, na minibazaru jsem viděla od Vás krásný háčkovaný polštářek s kytičkami. Mohla bych Vás poprosit o návod?
  Děkuji Marcela

  OdpovědětVymazat
 31. I go to see every day a few sites and information sites to read articles, but
  this website offers quality based content.

  Look at my webpage; Prosolution

  OdpovědětVymazat
 32. Yes! Finally someone writes about search engine optimization services.  Here is my webpage ... overall design

  OdpovědětVymazat
 33. Leni zdravím, vas foto navod na vyrobu je super pro zacatecnice , dekuju za nej)))

  OdpovědětVymazat
 34. Moc děkuji za super návod, klobouček je za chviličku na světě a malá je nadšená! Máte super stránky, není to prvně, co u Vás čerpám inspiraci. Díky!!!!!

  OdpovědětVymazat
 35. Leničko, prosím Vás jak mám postupovat, když chci , aby se krempa otočila nahoru a byla více zvlněná? Předem moc děkuji

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!