19. května 2012

Romantický mobilfutrálek


Je tu slíbený návod na vzorovaný obal na mobil, v romantických barvičkách, které mě letos na jaře vzaly za srdce... vznikl vlastně spíš náhodou, jako doplněk ze zbytků k háčkovanému obalu na diář.


Díky té spoustě použitých vzorů se může zdát složitý. Myslím ale, že není ... ačkoliv, to vlastně nezjistíte, dokud se do něj nepustíte...

Pokusila jsem se nafotit podrobný návod krok za krokem tak, aby to zvládli i ti méně zkušení.

Takže, jdem na to.

Co budeme potřebovat:
 • 100% bavlněnou přízi, nejlépe mercerovanou, typu Camilla, Catania, Limone, Nela - použila jsem Camillu v barvách mandloňová, světlerůžová, přírodní bílá
 • háček č. 3
 • silnější jehlu s velkým ouškem pro zatahování volných konců přízí

Začínáme základním řetízkem z přírodně bílé příze. Délka řetízku by měla kopírovat spodek mobilu.

Záměrně neuvádím počet řetízkových ok, protože každý mobil je jiný a je třeba si obal přizpůsobit vlastním potřebám. Je lepší uháčkovat obal o 1-2 oka sloupky menší, protože použité vzory mírně pruží a je lepší, když obal na  mobil pěkně sedne a mobil z něho nevypadává.


První řadu háčkujeme krátkými sloupky. Obháčkujeme základní řetízek z obou stran. Pvní krátký sloupek uháčkujeme do druhého oka od háčku.


Háčkujeme vždy pod DVĚ horní smyčky řetízkového oka, dole nám zůstane jen jedna smyčka. Tento způsob zajistí lepší pevnost základního řetízku, ve kterém se po vháčkování sloupků nedělají otvory.


Do poslední řetízkového oka (vrcholového) vháčkujeme pro zaoblení a otočení tři krátké sloupky.


A pokračujeme háčkováním krátkých sloupků z druhé strany základního řetízku. Pracuje stále z jedné, lícové strany, práci během háčkování neotáčíme. Háčkujeme v tvz. kruhových řadách. Každou řadu začínáme řetízkovými oky v počtu podle aktuálního vzoru a končíme pevným okem.


Krátké sloupky z druhé strany háčkujeme do té jedné smyčky řetízkových ok, která zbyla po uháčkování opačné strany krátkých sloupků. Základna tak bude pevná a nebudou v ní otvory. Zároveň zaháčkujeme volný konec příze, který nám zbyl z háčkování základního řetízku.

Do poslední smyčky (vrcholového řetízkového oka) opět vháčkujeme dva krátké sloupky, ten třetí krátký sloupek nám zastoupí řet. oko, které jsme vynechali na začátku.


Tuto řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního krátkého sloupku a napojíme mandloňovou barvu.


V této řadě budeme háčkovat dlouhé sloupky. Uháčkujeme tři řetízková oka a do stejného oka vháčkujeme první dlouhý sloupek.


Do každého oka po jednom sloupku. Pokud potřebujete základnu obalu pro mobil ještě rozšířit, vháčkujte do vrcholového oka dva dlouhé sloupky.


A stejně tak z druhé strany, po jednom dlouhém sloupku do každého oka a do vrcholového (posledního) oka dva dlouhé sloupky na rozšíření. Do toho posledního pseudooka, což je vlastně pevné oko z předchozí řady, neháčkujeme a to ani v jedné řadě celého obalu!!!


Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního zástupného sloupku ze tří řetízkových ok a napojíme růžovou přízi.


Uháčkujeme dvě řetízková oka. Do mezery mezi 3 řetízková oka a první dlouhý sloupek z předešlé řady vháčkujeme jeden polosloupek: nahodíme přízi, vpíchneme do oka, nahodíme, protáhneme, na háčku máme tři oka, znovu nahodíme a protáhneme přízi všemi třemi oky na háčku naráz. Při háčkování do mezery mezi sloupky podebíráme VŠECHNY smyčky, které v mezeře jsou!


Vynecháme dva dlouhé sloupky z před. řady a opět do MEZERY mezi celé sloupky z před. řady  vháčkujeme dva polosloupky. Opět dva sloupky vynechat a do další mezery mezi sloupky opět dva polosloupky. Takto pokračujeme až do konce řady.


Volné konce přízí obou barev rovnou při práci pevně zaháčkujeme do vzoru. Nejenže se nám volné příze použitých barev nebudou při práci motat pod ruku, ale zároveň si ušetříme jejich závěrečné infarktové zatahování.


V této řadě už do vrcholových ok nepřidáváme, háčkujeme rovně nahoru. Obal se nám začne stáčet.


Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku a napojíme přírodně bílou přízi. Uháčkujeme jedno řetízkové oko. V této řadě budeme háčkovat krátké sloupky a to POUZE ZA ZADNÍ NIT horní oka (normálně podebíráme obě nitě oka). První krátký sloupek za zadní nit vháčkujeme hned do stejného oka, do kterého jsme ukončili předchozí řadu a ze kterého jsme uháčkovali to první řetízkové oko. Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku.


Pod krátkými sloupky se nám vytvořila řada ozdobného vroubku. Můžeme zkusit nasadit futrálek na mobil, jak sedí, jestli velikost vyhovuje, a případně jí upravit tak, že vypářeme poslední dvě řady a buď ve druhé řadě dlouhých sloupků ještě přidáme nebo naopak nepřidáme ty dva dlouhé sloupky do vrcholových ok. Pokud i tak bude obal stále velký, bude příliš dlouhý už základní řetízek. A to se dá pořešit jen tak, že si poměříte, o kolik menší obal potřebujete, celý ho vypářete a uháčkujete menší. Nedoporučuju ubírat sloupky ve vyšších řadách během práce, vznikl by vám nepěkný tvar, kdy dole budete mít volnou nevyplněnou bakuli.


Na tomto obrázku můžete vidět, jak je základna krásně kompaktní a bez otvorů. Je to tím způsobem vháčkování krátkých sloupků do základního řetízku.


V další řadě pokračujeme stále přírodní bílou přízí a dlouhými sloupky. Uháčkujeme tři řetízková oka a do téhož oka ještě jeden dlouhý sloupek. Dále pokračujeme po jednom dlouhém sloupku do každého oka, řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku ze tří řet.ok.


Napojíme mandloňovou přízi a uháčkujeme jednu řadu krátkých sloupků, tj. jedno řetízkové oko, do stejného oka jeden krátký sloupek, potom po jednom kr.sloupku do každého oka, řadu končíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku.


Napojíme růžovou přízi a pokračujeme řadou tzv. okének. Uháčkujeme tři plus jedno řetízkové oko (tři řet.oka namísto prvního dlouhého sloupku, jedno řetízkové oko pro první okénko), vynecháme tu jednu smyčku, ze které jsme uháčkovali ta čtyři řet.oka, a do další vháčkujeme dlouhý sloupek.


Uháčkujeme jedno řetízkové oko, vynecháme jedno oko z před.řady a do dalšího opět jeden dlouhý sloupek. Takto pokračujeme až do konce řady, řadu končíme pevným okem do - POZOR, ZMĚNA!!! - třetího řetízkového oka z těch prvních tří. Musí nám tam před dalším dlouhým okem zbýt jedno řetízkové oko na okénko.


Vpíchneme do prvního okénka, nahodíme PŘÍRODNÍ BÍLOU přízi a protáhneme. Vyměnili jsme barvy.


Uháčkujeme tři řetízková oka a do stejného okénka ještě jeden dlouhý sloupek. Vynecháme ten dlouhý sloupek mezi okénky z před.řady a do dalšího okénka vháčkujeme dva dlouhé sloupky. Takto pokračujeme až do konce řady. Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku.


Průběžně zkoušíme velikost uháčkovaného obalu na příslušném telefonu.


Vyměníme barvy, další řadu budeme háčkovat růžovou.


Uháčkujeme jedno řetízkového oko a stejně jako ve třetí řadě uháčkujeme celou řadu krátkými sloupky POUZE ZA ZADNÍ NIT oka!


Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku a napojíme mandloňovou. Uháčkujeme tři řetízková oka a zbytek řady dlouhými sloupky.


Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku a vyměníme barvy.


Uháčkujeme jedno řetízkové oko a pak celou řadu krátkými sloupky přírodní bílou. Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku. Vyměníme barvy.

V této řadě budeme háčkovat růžové pecičky. Je to možná řada s nejtěžším vzorem, ale nebojte se, pokusila jsem se nafotit krok za krokem tak, abyste to zvládli.Uháčkujeme tři řetízková oka. Nahodíme přízi, vpíchneme do téhož oka, nahodíme přízi a protáhneme. Smyčku vytáhneme do výše tří řet.ok. Na háčku máme: smyčku třetího řet.oka a dvě nahozené smyčky. Znovu nahodíme, vpíchneme do stejného oka, nahodíme, protáhneme a smyčku vytáhneme opět do stejné výše. Na háčku máme: smyčku třetího řet.oka, dvě plus dvě nahozené smyčky, celkem tedy pět ok.

Znovu nahodíme a přízi protáhneme všemi pěti oky na háčku naráz.


Uháčkujeme jedno řetízkového oko. Dokončili jsme první, úvodní pecičku.


Vynecháme jedno oko a do dalšího vháčkujeme celou pecičku:
 • nahodíme přízi, vpíchneme do oka, znovu nahodíme, protáhneme a smyčku vytáhneme do výše předchozí pecičky. Na háčku máme: řet.oko plus dvě první smyčky pecičky, celkem tedy 3 oka;
 • nahodíme přízi, vpíchneme do stejného oka, znovu nahodíme, protáhneme a smyčku vytáhneme do výše první smyčky. Na háčku máme: řet.oko plus dvě a dvě nahozené smyčky, celkem tedy 5 ok;
 • nahodíme přízi, vpíchneme do stejného oka, znovu nahodíme, protáhneme a smyčku vytáhneme do výše první a druhé smyčky. Na háčku máme: řet.oko plus dvě a dvě a dvě nahozené smyčky, celkem tedy sedm ok;
 • znovu nahodíme a přízi protáhneme všemi sedmi oky na háčku NARÁZ;
 • pecičku dokončíme uháčkováním jednoho řetízkového oka.

Mezi pecičkami vynecháváme vždy jedno oko. Tímto způsobem pokračujeme až do konce řady. Nezapomínejte mezi pecičkami vždy uháčkovat jedno řetízkové oko!

Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku ze tří řet. ok.


Vyměníme barvy a následující řadu uháčkujeme celou krátkými sloupky, vpichujeme vždy pod obě horní smyčky oka peciček i řetízkových ok, nikoliv pod celé řetízkové oko! Řadu začínáme jedním řetízkovým okem a končíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku.


Další řadu pokračujeme přírodní bílou a dlouhými sloupky. Začneme třemi řet.oky a končíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku.


Vyměníme barvy a růžovou přízí uháčkujeme celou řadu krátkými sloupky. Opět řadu začínáme jedním řetízkovým okem a končíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku.


A stále průběžně zkoušíme velikost uháčkovaného obalu na příslušném telefonu.


Vyměníme barvy a mandloňovou uháčkujeme ještě jednu řadu krátkých sloupků. Opět začínáme jedním řetízkovým okem a končíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku.


Vyměníme barvy a přírodní bílou nyní uháčkujeme řadu okýnek. Ale pozor, okénka oddělíme polosloupky, nikoliv dlouhými sloupky jako v sedmé řadě.


Uháčkujeme tři řetízková oka (dvě namísto prvního polosloupku plus jedno pro okénko), vynecháme jedno oko, do dalšího vháčkujeme jeden polosloupek. Uháčkujeme jedno řetízkového oko, jedno oko vynecháme a do dalšího opět jeden polosloupek. Takto pokračujeme až do konce řady.

Řadu končíme pevným okem do - POZOR - druhého řet. oka z těch první tří (musí nám tam opět zbýt jedno řet. oko na okénko)!!!


Vpíchneme do okénka nahodíme růžovou přízi a protáhneme. Vyměnili jsme barvy.


Uháčkujeme jedno řet. oko a do stejného okénka vháčkujeme ještě jeden krátký sloupek. Vynecháme jeden polosloupek z před. řady a do dalšího okénka vháčkujeme dva krátké sloupky. Opět vynecháme jeden polosloupek a do dalšího okénka opět dva krátké sloupky. Takto pokračujeme až do konce řady. Končíme pevným okem do horní smyčky prvního sloupku.


V této chvíli má dosud uháčkovaný obal na výšku cca 11 cm a na šířku 2x6cm. Pro můj telefon je to dostačující (mám Nokii 6303i). Potřebujete-li obal delší, přidejte ještě pár řad použitých vzorů podle libosti.

Po doháčkování potřebné délky obalu uháčkujeme poslední řadu ozdobných obloučků.

Jedno řetízkové oko, vynechat oko, ze kterého jsme uháčkovali řet. oko a do dalšího oka vháčkovat tři dlouhé sloupky. Opět jedno oko vynechat a do dalšího jeden krátký sloupek. Znovu jedno oko vynechat a do dalšího tři dlouhé sloupky. Takto pokračujeme až do konce řady. Řadu ukončíme pevným okem do toho prvního řet. oka.


Odstřihneme konec příze a jehlou s větším ouškem zatáhneme do rubu obalu.


Vykukují-li vám ještě někde nějaké volné konce příze, pomocí jehly či háčku je zapravte.


Tak a máte hotovo! Nepochybuju, že jste to zvládly, protože jste všechny holky šikovné. Použité barvy jsou jen a jen na vás, nemusíte se držet mých sladkých romantických. Dovedu si obal živě představit v krásných zemitých barvách do čokoládova, retro bílá-červená-černá či v nářmonické modrobílé kombinaci. To už záleží na vaší povaze a vkusu.


Kdybyste se při háčkování mobilfutrálku někde zasekli nebo vám něco nebylo jasné, můžete mi kdykoliv napsat na email, který mám v pravém panelu pod profilem. Pokud budu vědět a moct, ráda poradím.

TAK HÁČKU ZDAR!


MOJE MILÉ... VŠEM VÁM MOC DĚKUJU ZA KRÁSNÉ A MILÉ KOMENTÁŘE... JSEM RÁDA, ŽE SE VÁM NÁVOD LÍBÍ... DĚKUJU ZA VAŠÍ PŘÍZEŇ A ZA TO, ŽE JSTE... HEZKÝ DEN VŠEM!!!


27 komentářů:

 1. Nádherné barvy... úžasný návod...tyhle tvé návody se mi moc líbí. Měla bych si najít čas a také vzít háček do ruky. Krásnou sobotu.

  OdpovědětVymazat
 2. Supr návod, moc za něj děkuji a určitě futrálek vyrobím. Děkuji

  OdpovědětVymazat
 3. Do detailu propracovaný návod a krásně sladěné barvy , prostě super :D Andrea

  OdpovědětVymazat
 4. Leni, skvělý obal a hlavně skvělý návod! Určitě brzy vyzkouším ;-) Měj se krásně!

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj Leni, děkuju za parádní návod na vícebarevnou pro mně zatím neznámou variaci. Aspoň se naučím něco nového.
  Prímový víkend,
  J.=)

  OdpovědětVymazat
 6. Trpělivost hory přenáší....Krásná práce...

  OdpovědětVymazat
 7. Leni, obal je krásný! A návod vyčerpávající. Určitě vyzkouším. Hezkou neděli! Adriana

  OdpovědětVymazat
 8. Ahojky Leni, posílám velikou pochvalu za tento dokonale vypracovaný a napsaný popis. Musela jsi s tím mít tolik práce !!! Ale výsledek je super, myslím, že i ten kdo háčkování moc neovládá, hravě dle popisu zvládne :-)
  Futrálek je krásně barevně sladěný a bezva vzorečkově nakombinovaný ..pěknéééé moc !

  OdpovědětVymazat
 9. Leni, nádhera! Profík se nezapře!
  Hezkou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
 10. Krásné barvičky :o)Jako vždy super vypracovcaný návod :o)

  OdpovědětVymazat
 11. Leni, opět nádherné tvoření. Máš u mne na blogu ocenění. Krásný večer. Lea

  OdpovědětVymazat
 12. Leničko...futrálek je moc krásný a já obdivuji tvé dokonalé návody...díky za ně...Jana

  OdpovědětVymazat
 13. Dobry den, futralek je moc krasny a navod perfektni, hned se do nej pustim pro sebe a babicku :o) Navod na diar nahodou neni ? Je mooooooooc hezky :oD Jste moc sikovna a hodna ze se delite o navody, dekuji za to :o)

  OdpovědětVymazat
 14. This web site certainly has all of the information I needed concerning this subject and didn't know who to ask.

  Feel free to surf to my weblog - sian

  OdpovědětVymazat
 15. Super návod, podrobný. Šikovná.

  OdpovědětVymazat
 16. Já Vás miluju!!!Perfektní návod a kráásný obal.Dííííky :)

  OdpovědětVymazat
 17. Návod jako vždy perfektní, už se na obalu pracuje ;-). Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte v plánu sepsat i návod na obal na diář ;-). Míša

  OdpovědětVymazat
 18. Very good blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I'm hoping to start my own site soon but I'm a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are so many options out there that I'm
  totally overwhelmed .. Any tips? Many thanks!


  my web-site Prosolution

  OdpovědětVymazat
 19. Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It is the little changes which will make the largest
  changes. Thanks a lot for sharing!

  Review my webpage ... soy candles ()

  OdpovědětVymazat
 20. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 21. Dobrý den,
  začínám s háčkováním a Váš blog se mi moc líbí. Poté, co jsem si osvojila, jak na řetízkové oko, krátký sloupek apod., jsem se rozhodla, že si něco malého uháčkuju. Rozhodla jsem se pro obal na mobil. Ale problém mi vyvstal hned na začátku: "Háčkujeme vždy pod DVĚ horní smyčky řetízkového oka, dole nám zůstane jen jedna smyčka". Chápu, co mám dělat, ale nedaří se mi pod ona dvě očka háčkem zajet - krátký sloupek jsem se učila s háčkováním pouze pod jednu nit. Máte prosím nějaký tip jak na to? Říkám si, jestli to není jen nešikovností a nebojuji v mém případě s větrnými mlýny, když mi vyvstal problém hned na začátku:-)) Děkuji a dobrou noc!! Jana

  OdpovědětVymazat
 22. Vypadá moc hezky hezky. Já si tedy raději koupila přímo kryt na telefon tady. Nějak mám pocit, že by mi telefon mohl z takového krytu snadno vyjet. Nebo se mýlím? Erika

  OdpovědětVymazat
 23. Klobouk dolů. Já bych nedokázala uplést vůbec nic. Pletení a celkově ruční práce mi vůbec nic neříkají :-D . Je to ale originální kryt na mobil :-) . Já mám na svém iPhone knížkové pouzdro. To jsou jediné kryty , které mají smysl. Krásně je v nich mobil chráněný, ale na focení je člověk nemusí vyndávat z pouzdra. Jiný kryt bych už nechtěla. Dřív jsem žádné kryty na mobilu neřešila, ale iPhone přeci jen stál docela dost peněz, tak ho nechci mít hned zničený :-) .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak v tomto s vámi musím souhlasit. Ty knížky na telefon jsou fakt super věc. Hlavně je super to, že chrání i display, což je na dnešních telefonech asi nejdražší součást. Sama jsem si takovou knížku taky nedávno koupila z https://www.ipouzdro.cz/ a zatím spokojenost. Nejen že telefon dobře chrání, ale dokonce i dobře vypadá. :)

   Vymazat
 24. Dobrý den, originál kryty na iPhone jsou docela drahé, ale zkuste tato iphone pouzdra. Já je mám a musím říct, že jsem maximálně spokojený. Látkový obal je samozřejmě taky fajn, ale není to všemocné. :) Ale je to samozřejmě pak každého věc a taky samozřejmě otázka preferencí a nějakého vkusu. :)

  OdpovědětVymazat
 25. Nevím, jestli bych něco takového chtěl vyloženě na telefon, ale říkám si, že by to mohl být vlastně skvělý obal na AirPody. Právě ta krabička od nich mi už párkrát spadla a je v jednom rohu naprasklá. Myslím si, že takový pletený obal by dokázal ten náraz zmírnit. :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!