3. května 2012

Výlet do "staré botanické"


Každý rok na prvního máje se snažíme s dětmi někam vyrazit. Ještě za svobodna jsme začali alespoň jednou za rok s manžou navštěvovat "starou" botanickou zahradu v Praze Na Slupi.

Zvykli jsme si říkat jí "stará", protože vlastně stará je. Její kořeny sahají až do 14. století. Tehdy byl na levém břehu Vltavy v oblasti dnešního Smíchova založen kartuziánský klášter a při něm obrovská zahrada. Kartuziáni v zahradě začali pěstovat nejen okrasné, ale i užitkové rostliny, hlavně bylinky.

Poté, co Josef II. řád zakázal a klášter zavřel, začala se o zahradu starat Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy. Zahrada ovšem každý rok zjara hodně trpěla povodněmi, protože o vltavské kaskádě přehrad, která dnes pomáhá regulovat povodně, jsme si mohli nechat tak akorát zdát... Proto se hledalo vhodnější místo a bylo nalezeno... Na Slupi, pod Karlovým náměstím, kousek od zadního vchodu do kláštěra v Emauzích, kde definitivně zakotvila v roce 1904.

Mnohé z rostlin byly přeneseny, nejstarším stromům v zahradě je i přes 130 let. Je to úžasné místo, neuvěřitelná oáza klidu a míru v centru hlavního města. Ročně jí navštíví přes 100.000 lidí. Můžete tu potkat mladé rodiny s dětmi, studenty biflující se na zkoušky, svačící manažery firem sídlících v okolí či odpočívající seniory.


Nedivím se jim. Tahle zahrada má prostě minulost. Žije. Cítíte to v každém lístečku. Její srdce tepe životem těch, co jí pomáhali budovat. Všechno tu má svůj řád a žije svým vlastním tempem.

Za těch pár hodin, co jsme tu strávili, jsem nalovila přes 300 fotek. Zvu vás na první díl virtuální procházky naší milovanou starou botanickou...

Hned u vchodu nás přivítá obrovské množství různorodých rododendronů a azalek, které jsou v tuto dobu všechny v jednom květu. Myslím, že následující obrázky nepotřebují komentáře... kochejte se, prosím...


Vlevo mineme původní skleníky z počátku 20. století, které jsou stále plně funkční a přístupné veřejnosti, a za nimi najdeme středoevropskou oázu, nám tak blízkou: vodní a bahenní rostliny, nad nimi rostliny rašelinišť a slatin a ještě výš rostliny písčin.


Této části středoevropské zahrady dominuje skalková část, která byla vybudována z vápence dovezeného z Českého krasu (odtud neformální název „Karlštejn“), s jeskyní porostlou břečťanem. Kupodivu v ní nebyl jediný odpadek...
Příště se můžete těšit na tropický a subtropický skleník a na horní terasy zahrad.


PŘÍJEMNÉ POKOUKÁNÍ!


5 komentářů:

 1. Ta zelená a ty jemné barevné odstíny - to je potěcha pro unavené oko. :) Už se taky těším, až budou naše rododendrony kvést. A ten strom na začátku, to je paráda!
  Prímový den pod sluncem,
  J.=)

  OdpovědětVymazat
 2. Leni, nádherná procházka. Děkuji za ni a přeji krásný večer ... Věra

  OdpovědětVymazat
 3. Leničko, moc děkuji! Fakt jsem si to užila, nádherné fotky! Mám to tam moc ráda!
  Hezký večer, pa Helena

  OdpovědětVymazat
 4. nádherné fotečky .Martina :o)

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!