6. června 2012

Naše kavárna


Moje malá princeznička trpí už několik let zdravotními problémy. Bohužel se v posledních měsících zhoršily, tak jsme byli odesláni na komplexní vyšetření do Thomayerovy nemocnice v pražské Krči.

Umordované velkými odběry krve, slin, spirometrií, ORL vyšetřením, ultrazvukem jícnu, rentgenem horních cest dýchacích a velkých dutin jsme zapadly do "nemocniční" kavárny...

Jmenuje se Naše kavárna a sídlí v pavilonu A1, kousek od vstupní vrátnice vlevo. Všude po areálu jsou rozvěšené jejich zvací letáčky. Kavárna se mi na nich moc líbila, tak jsme se rozhodly jí vyzkoušet.

A byly jsme hodně mile překvapené.


Kavárna se nachází v místech bývalé tzv. jídelny starých žen. Celý objekt totiž vůbec nebyl založen jako nemocnice.

Uprostřed polí a kvetoucích luk podél Kunratického potoka vyrostlo během pouhých 2 let zařízení, které v poválečném období nemělo v Evropě žádné obdoby.
S výstavbou tzv. Masarykových domovů se začalo v roce 1926, první a hlavní etapa byla dokončena u příležitosti 10. výročí vzniku  Československé republiky, dne 28. října 1928. 13. května 1929 pak přišli do Masarykových domovů první obyvatelé.
Pavilony sloužily jako starobinec a chorobinec. Dětské ústavy byly rozděleny na dětský chorobinec, ozdravovnu pro děti do 6 let a zotavovnu pro děti ze sociálně slabých vrstev.
Klid a pohodu po 11 letech vystřídal chaos a strach. Všechny pavilony pro dospělé a později i dětský ústav byly zabrány na příkaz okupantů pro zřízení vojenského nacistického lazaretu.
S příchodem Rudé armády se situace příliš nezměnila. Poslední němečtí okupanti opustili Masarykovy domovy 23. června 1945, začalo však přijímání raněných a nemocných příslušníků Rudé armády, později nemocných vracejících se z koncentračních táborů a nucených prací v Německu. S odsunem posledních raněných vojáků ukončila 8. května 1946 svou činnost v Masarykových domovech vojenská nemocnice Rudé armády.
Radost starých lidí, kteří se po dlouhé době mohli vrátit zpátky do svých domovů, netrvala dlouho. Brzy přišlo rozhodnutí, že sociální ústavy se promění v nemocnici a později ve výzkumné ústavy. Proto došlo k přesunu chovanců i ošetřovatelů na jiná místa v republice, postupné přesídlování trvalo až do roku 1953.
K slavnostnímu přejmenování ústavů na Thomayerovu nemocnici v Praze 14 Krči došlo 26. května 1954. Stalo se tak v souvislosti se 100. výročím narození významného  českého lékaře a zakladatele  české interní medicíny Josefa Thomayera. Josef Thomayer po absolvování klatovského gymnázia vystudoval lékařskou fakultu v Praze. Jako první v Čechách se zajímal o neurologii a bakteriologii. Po promoci se začal plně věnovat povolání lékaře. Nejdříve působil jako externista na několika pražských klinikách, od roku 1880 byl asistentem na interní klinice. V roce 1902 byl jmenován profesorem a přednostou interní kliniky. Byl autorem řady příruček a učebnic, své vědecké práce publikoval také ve Francii a Německu. V roce 1984 se dostalo nemocnici dalšího ocenění – byla zařazena mezi univerzitní pražské fakultní nemocnice.
Zdroj: webové stránky FTN Krč
Spousta prostor bylo léta nevyužívaných nebo v nich byly sklady nepotřebného bince. Těchto prostor si všimlo občanské sdružení Lékořice, které se kromě jiného zabývá také dobrovolnickou činností.

Bohužel, nemocemi bývá v útlém věku postižena spousta dětí. Jejich rodiče, ve snaze být jim nablízku, často odcházejí ze svých zaměstnání a intenzivně pečují o své hospitalizované děti. Občanské sdružení Lékořice proto vytvořilo tento prostor, který nabízí vstřícné podmínky pro opomíjenou skupinu zájemců o zaměstnání z řad rodičů a dalších příbuzných těžce nemocných a dlouhodobě hospitalizovaných pacientů, zejména pak dětí na JIP Pediatrické kliniky ve FTN.

A Thomayerova nemocnice poskytla pro tento projekt místo v pavilonu A1. Nádherně a citlivě zrekonstruované prostory odkazují na slavnou éru třicátých let, tedy první republiky. A to je moje krevní skupina. Mám pocit, že lidé byli v té době k sobě nějak laskavější, přívětivější a srdečnější...


Kavárna je celá zařízená ve stylu 30. let, klavír je také stařičký, ostatní zařízení je nové, ale vyrobené v prvorepublikovém stylu.

Je tam spousta krásných detailů, které ani nepotřebují komentář.

 Tvůrci nezapomněli ani na děti, vlastně kvůli nim byla tato kavárnička vytvořena. Takže mají v rohu přísně nekuřácké kavárny i svůj malý hrací kouteček.


Zbodly jsme všechno, co nám donesli, a moc jsme si pochutnaly.


Všechno bylo moc dobré, z kvalitních surovin, kávička čerstvě mletá a připravená s láskou a citem.


A ceny jsou tu velmi příjemné.


P.S.: Nakonec vyšly všechny testy negativně. Až na ORL: pan doktor zjistil značně zvětšenou nosní mandli, která rapidně zhoršuje laryngitidu, kterou malá trpí už tři roky. Tak bude muset ven. Zítra jdeme na předoperační vyšetření a když dobře dopadne, příští pátek na operaci. Tak na nás myslete...

KRÁSNÝ VEČER!


MOJE MILÉ... VŠEM MOC DĚKUJU ZA POVZBUDIVÉ KOMENTÁŘE... UŽ SE NÁM TO BLÍŽÍ... VE ČTVRTEK PŘÍJEM A V PÁTEK OPERACE... DOUFÁM, ŽE TO BUDE V POŘÁDKU A MALÁ TO BUDE DOBŘE SNÁŠET... JEŠTĚ JEDNOU OBROVSKÉ DÍKY ZA VAŠÍ PODPORU! MĚJTE SE KRÁSNĚ!!!

12 komentářů:

 1. Leni, malé přeju, ať je brzo zase fit. Jinak moc hezký článek o kavárně.

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkný článek :) a malé princezně přeji brzké uzdravení a vše ať dobře dopadne :)Lenka

  OdpovědětVymazat
 3. Leni, to je dobře, že je v takových místech možnost příjemného "odpočinku"! Já byla před pár lety se 3,5-letým synkem 14 dní na pozorování v jiné nemocnici, měl povolené vycházky, ale jen v areálu nemocnice, bylo to v létě a musím přiznat, že sice bylo fajn být chvilku venku, ale pro děti tam nebylo nic, koupili jsem vždycky zmrzku v kantýně a seděli na kmeni jednoho spadlého stromu. Držím palečky malé, ať to dobře dopadne a je brzo fit! Syna také asi čeká zákrok v narkoze na ORL brzy, tak vím, jak je z toho člověk nesvůj... Držte se holky! Jana

  OdpovědětVymazat
 4. Leničko, malé držím pěstičky ať je brzy fit. Moc krásný článek a taková kavárna v nemocnici někdy udělá divy. Krásný den Rija

  OdpovědětVymazat
 5. Leni i já držím palečky at je malá brzy v pořádku.Krásný týden přeje Věra

  OdpovědětVymazat
 6. No, když jsem četla ten úvod - nosní mandle... to určitě zvládnete a bude líp! moc držím palce! Děkuji za info o Thomayerově nemocnici a určitě se nebudeš zlobit, když napíšu, že doufám, že kavárnu nenavštívím, i když je tak pěkná...
  Klidný večer, pa Helena

  OdpovědětVymazat
 7. páčia sa mi takéto kaviarne v "prvorepublikovom duchu"...Držím palce nech to všetko dobre dopadne, môjmu synovi tiež vyberali mandlu a trochu to pomohlo, je to jednoduchý a rýchly zákrok :)

  OdpovědětVymazat
 8. Leni, přeju brzké uzdravení... A děkuji za krásné povídání o Thomayerce. Dcera bydlí naproti a tak jsem si ráda přečetla o historii tohoto špitálu

  OdpovědětVymazat
 9. nádhera :-)Prajem skoré uzdravenie

  OdpovědětVymazat
 10. Dobrý den,

  při procházení internetových stránek, jsme nalezli Váš článek o Naší kavárně. Moc bychom Vám chtěli poděkovat, za moc hezké zpracování povídání o Naší kavárně.

  Doufáme, že Vaše holčička je opět zdravá.

  S pozdravem

  Oldřich Šplíchal
  www.nasekavarna.com
  www.facebook.com/Nasekavarna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážený pane Šplíchale! Děkuju za Vaše milá slova. Zmínit se o Vaší Naší kavárně na mém blogu byla pro mě čest. Máte mojí poklonu za vaší práci. V kavárně jsme od té doby byli ještě několikrát, dokonce jsme si s maminkami nechali od manželů donést vaší vynikající kávu až na nemocniční pokoj, abychom nemuseli být tu děsivou bryndu za automatu v čekárně... Naše holčička je zaplať bůh (zatím)zdravá, potíže po operaci rychle ustoupily, snad to vydrží, děkujeme. Krásný den! L.

   Vymazat
 11. Lenko, nech je malinka zdrava! V nemocnici Krc som lezala s miminkom 2 mesiace a prechadzky v areali s dobrou kavou boli jedinym prijemnym rozptylenim. Musim povedat, ze chutnejsie latte som nikde inde v Prahe nepila! monika

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!