6. června 2012

Naše kavárna


Moje malá princeznička trpí už několik let zdravotními problémy. Bohužel se v posledních měsících zhoršily, tak jsme byli odesláni na komplexní vyšetření do Thomayerovy nemocnice v pražské Krči.

Umordované velkými odběry krve, slin, spirometrií, ORL vyšetřením, ultrazvukem jícnu, rentgenem horních cest dýchacích a velkých dutin jsme zapadly do "nemocniční" kavárny...

Jmenuje se Naše kavárna a sídlí v pavilonu A1, kousek od vstupní vrátnice vlevo. Všude po areálu jsou rozvěšené jejich zvací letáčky. Kavárna se mi na nich moc líbila, tak jsme se rozhodly jí vyzkoušet.

A byly jsme hodně mile překvapené.


Kavárna se nachází v místech bývalé tzv. jídelny starých žen. Celý objekt totiž vůbec nebyl založen jako nemocnice.

Uprostřed polí a kvetoucích luk podél Kunratického potoka vyrostlo během pouhých 2 let zařízení, které v poválečném období nemělo v Evropě žádné obdoby.
S výstavbou tzv. Masarykových domovů se začalo v roce 1926, první a hlavní etapa byla dokončena u příležitosti 10. výročí vzniku  Československé republiky, dne 28. října 1928. 13. května 1929 pak přišli do Masarykových domovů první obyvatelé.
Pavilony sloužily jako starobinec a chorobinec. Dětské ústavy byly rozděleny na dětský chorobinec, ozdravovnu pro děti do 6 let a zotavovnu pro děti ze sociálně slabých vrstev.
Klid a pohodu po 11 letech vystřídal chaos a strach. Všechny pavilony pro dospělé a později i dětský ústav byly zabrány na příkaz okupantů pro zřízení vojenského nacistického lazaretu.
S příchodem Rudé armády se situace příliš nezměnila. Poslední němečtí okupanti opustili Masarykovy domovy 23. června 1945, začalo však přijímání raněných a nemocných příslušníků Rudé armády, později nemocných vracejících se z koncentračních táborů a nucených prací v Německu. S odsunem posledních raněných vojáků ukončila 8. května 1946 svou činnost v Masarykových domovech vojenská nemocnice Rudé armády.
Radost starých lidí, kteří se po dlouhé době mohli vrátit zpátky do svých domovů, netrvala dlouho. Brzy přišlo rozhodnutí, že sociální ústavy se promění v nemocnici a později ve výzkumné ústavy. Proto došlo k přesunu chovanců i ošetřovatelů na jiná místa v republice, postupné přesídlování trvalo až do roku 1953.
K slavnostnímu přejmenování ústavů na Thomayerovu nemocnici v Praze 14 Krči došlo 26. května 1954. Stalo se tak v souvislosti se 100. výročím narození významného  českého lékaře a zakladatele  české interní medicíny Josefa Thomayera. Josef Thomayer po absolvování klatovského gymnázia vystudoval lékařskou fakultu v Praze. Jako první v Čechách se zajímal o neurologii a bakteriologii. Po promoci se začal plně věnovat povolání lékaře. Nejdříve působil jako externista na několika pražských klinikách, od roku 1880 byl asistentem na interní klinice. V roce 1902 byl jmenován profesorem a přednostou interní kliniky. Byl autorem řady příruček a učebnic, své vědecké práce publikoval také ve Francii a Německu. V roce 1984 se dostalo nemocnici dalšího ocenění – byla zařazena mezi univerzitní pražské fakultní nemocnice.
Zdroj: webové stránky FTN Krč
Spousta prostor bylo léta nevyužívaných nebo v nich byly sklady nepotřebného bince. Těchto prostor si všimlo občanské sdružení Lékořice, které se kromě jiného zabývá také dobrovolnickou činností.

Bohužel, nemocemi bývá v útlém věku postižena spousta dětí. Jejich rodiče, ve snaze být jim nablízku, často odcházejí ze svých zaměstnání a intenzivně pečují o své hospitalizované děti. Občanské sdružení Lékořice proto vytvořilo tento prostor, který nabízí vstřícné podmínky pro opomíjenou skupinu zájemců o zaměstnání z řad rodičů a dalších příbuzných těžce nemocných a dlouhodobě hospitalizovaných pacientů, zejména pak dětí na JIP Pediatrické kliniky ve FTN.

A Thomayerova nemocnice poskytla pro tento projekt místo v pavilonu A1. Nádherně a citlivě zrekonstruované prostory odkazují na slavnou éru třicátých let, tedy první republiky. A to je moje krevní skupina. Mám pocit, že lidé byli v té době k sobě nějak laskavější, přívětivější a srdečnější...


Kavárna je celá zařízená ve stylu 30. let, klavír je také stařičký, ostatní zařízení je nové, ale vyrobené v prvorepublikovém stylu.

Je tam spousta krásných detailů, které ani nepotřebují komentář.

 Tvůrci nezapomněli ani na děti, vlastně kvůli nim byla tato kavárnička vytvořena. Takže mají v rohu přísně nekuřácké kavárny i svůj malý hrací kouteček.


Zbodly jsme všechno, co nám donesli, a moc jsme si pochutnaly.


Všechno bylo moc dobré, z kvalitních surovin, kávička čerstvě mletá a připravená s láskou a citem.


A ceny jsou tu velmi příjemné.


P.S.: Nakonec vyšly všechny testy negativně. Až na ORL: pan doktor zjistil značně zvětšenou nosní mandli, která rapidně zhoršuje laryngitidu, kterou malá trpí už tři roky. Tak bude muset ven. Zítra jdeme na předoperační vyšetření a když dobře dopadne, příští pátek na operaci. Tak na nás myslete...

KRÁSNÝ VEČER!


MOJE MILÉ... VŠEM MOC DĚKUJU ZA POVZBUDIVÉ KOMENTÁŘE... UŽ SE NÁM TO BLÍŽÍ... VE ČTVRTEK PŘÍJEM A V PÁTEK OPERACE... DOUFÁM, ŽE TO BUDE V POŘÁDKU A MALÁ TO BUDE DOBŘE SNÁŠET... JEŠTĚ JEDNOU OBROVSKÉ DÍKY ZA VAŠÍ PODPORU! MĚJTE SE KRÁSNĚ!!!

13 komentářů:

 1. Leni, malé přeju, ať je brzo zase fit. Jinak moc hezký článek o kavárně.

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkný článek :) a malé princezně přeji brzké uzdravení a vše ať dobře dopadne :)Lenka

  OdpovědětVymazat
 3. Leni, to je dobře, že je v takových místech možnost příjemného "odpočinku"! Já byla před pár lety se 3,5-letým synkem 14 dní na pozorování v jiné nemocnici, měl povolené vycházky, ale jen v areálu nemocnice, bylo to v létě a musím přiznat, že sice bylo fajn být chvilku venku, ale pro děti tam nebylo nic, koupili jsem vždycky zmrzku v kantýně a seděli na kmeni jednoho spadlého stromu. Držím palečky malé, ať to dobře dopadne a je brzo fit! Syna také asi čeká zákrok v narkoze na ORL brzy, tak vím, jak je z toho člověk nesvůj... Držte se holky! Jana

  OdpovědětVymazat
 4. Leničko, malé držím pěstičky ať je brzy fit. Moc krásný článek a taková kavárna v nemocnici někdy udělá divy. Krásný den Rija

  OdpovědětVymazat
 5. Leni i já držím palečky at je malá brzy v pořádku.Krásný týden přeje Věra

  OdpovědětVymazat
 6. No, když jsem četla ten úvod - nosní mandle... to určitě zvládnete a bude líp! moc držím palce! Děkuji za info o Thomayerově nemocnici a určitě se nebudeš zlobit, když napíšu, že doufám, že kavárnu nenavštívím, i když je tak pěkná...
  Klidný večer, pa Helena

  OdpovědětVymazat
 7. páčia sa mi takéto kaviarne v "prvorepublikovom duchu"...Držím palce nech to všetko dobre dopadne, môjmu synovi tiež vyberali mandlu a trochu to pomohlo, je to jednoduchý a rýchly zákrok :)

  OdpovědětVymazat
 8. Leni, přeju brzké uzdravení... A děkuji za krásné povídání o Thomayerce. Dcera bydlí naproti a tak jsem si ráda přečetla o historii tohoto špitálu

  OdpovědětVymazat
 9. nádhera :-)Prajem skoré uzdravenie

  OdpovědětVymazat
 10. Dobrý den,

  při procházení internetových stránek, jsme nalezli Váš článek o Naší kavárně. Moc bychom Vám chtěli poděkovat, za moc hezké zpracování povídání o Naší kavárně.

  Doufáme, že Vaše holčička je opět zdravá.

  S pozdravem

  Oldřich Šplíchal
  www.nasekavarna.com
  www.facebook.com/Nasekavarna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážený pane Šplíchale! Děkuju za Vaše milá slova. Zmínit se o Vaší Naší kavárně na mém blogu byla pro mě čest. Máte mojí poklonu za vaší práci. V kavárně jsme od té doby byli ještě několikrát, dokonce jsme si s maminkami nechali od manželů donést vaší vynikající kávu až na nemocniční pokoj, abychom nemuseli být tu děsivou bryndu za automatu v čekárně... Naše holčička je zaplať bůh (zatím)zdravá, potíže po operaci rychle ustoupily, snad to vydrží, děkujeme. Krásný den! L.

   Vymazat
 11. Lenko, nech je malinka zdrava! V nemocnici Krc som lezala s miminkom 2 mesiace a prechadzky v areali s dobrou kavou boli jedinym prijemnym rozptylenim. Musim povedat, ze chutnejsie latte som nikde inde v Prahe nepila! monika

  OdpovědětVymazat

 12. ان الخزانات من اكثر الاشياء التي يجب الاهتمام بها ومتابعتها والحرص علي نظافتها ,لذلك فان عزل الخزانات يساعد بشكل كبير في التخلص من مسببات تلف الخزانات وعدم تأثر المياه بدرجة الحرارة واشعة الشمس. حيث تحافظ علي صحة وسلامة السكان من التلوث الذي يحدث نتيجة الصدأ او البكتيريا المتكونة بسبب عدم غسل الخزانات بإستمرار , لذلك يجب عليك عزل الخزانات حفاظا علي صحتك وصحة افراد عائلتك , وشركتنا تتخصص في عزل الخزانات بأفضل واحدث الطرق والتي نضمن من خلالها امان تام للمياه ,وحيث نستخدم مواد آمنة جدا بحيث لا تتأثر بوجود المياه حولها.
  شركة عزل خزانات بتبوك

  انتشار الحشرات بالمنزل يتسبب لنا عميلنا العزيز في الكثير من الأضرار؛ لذلك يكون التخلص منها أمر ضرروي للغاية، ويجب السعي له بكل الطرق، ونحاول استخدام كل الطرق والمبيدات الحشرية للتخلص من الحشرات المنتشرة داخل المنزل، ولكن في الكثير لا نصل لنتائج مرضية لنا، لذلك تقدم شركة مكافحة حشرات بتبوك افضل الخدمات باقل الاسعار
  شركة مكافحة حشرات بتبوك
  يعاني كثير من السيدات في أثناء تنظيف المنزل من ضيق الوقت وعدم كفايته للانتهاء من تنظيف المنزل بسرعة وبشكل كامل، ويبحثن عن طرق للقيام بالمهام بسرعة أكبر للتغلب على هذه المشكلة
  شركة منزل الشموخ لتقديم خدمات التنظيف بارخص الاسعار وبعاملة مدربة، فنحن افضل شركة من خلال تخفيض الأسعار وليس تخفيض الاسعار فقط ولكن الجوده والخامه والحصول علي افضل نتائج حتي نبني سمعة طيبة عن شركتنا من خلال عملنا فقط لأننا رواد في مجالنا
  شركة تنظيف بتبوك

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!