31. srpna 2012

POZDNÍ LÉTONedávno jsem v jednom časopise četla teskný příspěvek na téma září:

"ZÁŘÍ je velký klam babího léta. Lež soukaná z hebkých nitek malých cestovatelů, toužících poznat netušené dálky. Je to poslední naděje chladnoucího slunce, chytající se zoufale každé krůpěje rosy, zavěšené v křehkých sítích napnutých mezi stromy. Září je faleš prvních jásavých barev stromů, zvěstujících příchod skutečného podzimu.
I ta poslední naděje na hřejivý zítřek však pozvolna pohasíná. Poslední den falešného léta odchází do nenávratna a slunce svůj boj pro tento rok vzdává. A jako umíráček končící době hojnosti zaduní náhle nad horskými pasekami, chvějícími se překvapeně pod bičem prvních ranních mrazíků, majestátní hlas jeleního namlouvání. To skutečný král našich lesů dává do svého zpěvu vše - lásku k životu i žal nad koncem lepších dnů."

Z těch řádků na mě padla docela deprese.


Já tak září totiž nevidím.

Pro mě je to po květnu druhý nejkrásnější měsíc v roce. Zemitě barevný a plný hojnosti.

Pro mě je to měsíc příležitostí.

Příležitostí se ohlédnout za tím, co se letos nového událo a urodilo.Příležitostí naposled prohnat bublifuk a sledovat let bublin až do nebe.¨Příležitostí sledovat poslední pokusy naší mírně exotické květeny nás potěšit a vydolovat ve slábnoucích  paprscích slunce ze sebe ještě nějaký ten poslední kvítek, než naposledy zívne a dá si až do jara šlofíka.Příležitostí naposledy sledovat tvory, kteří za pár týdnů, možná i dnů zalezou do svých skrýší, aby je ochránily před slotou, nepohodou a mrazem.Příležitostí pozorovat neopakovatelné západy slunce, jaké umí jen září. A v noci se při ze setrvačnosti otevřeném okně choulit i pod péřovou duchnou zimou, protože noci už jsou vážně chladné a rána straší prvními mrazíky.


A v neposlední řadě příležitostí popustit uzdu svojí fantazii, zaběhnout do obchodu a přitáhnout nová, hřejivá klubíčka, něco nového vymyslet a vytvořit.


Takže se můžete vbrzku těšit na nový návod na něco šik hřejivého, právě tak akorát pro nadcházející chladné dny.

Krásný poslední prázdninový den!

Vaše12 komentářů:

 1. Leničko tak to jsme dvě-já mám podzim ráda:-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jé, Leni, copak to tvoříš? To víš, jsem baba zvědavá. A krásně jsi to napsala......

  OdpovědětVymazat
 3. Leni, krásně jsi to napsala! Nádherné fotky! Já mám podzim moc ráda, ať už to babí léto, tak i lehce mrazivý (ale slunečný) říjen nebo listopad! Hezký víkend! Adriana

  OdpovědětVymazat
 4. Leni, krásná slova. Plně s tebou souhlasím. Také nevidím září a podzim vůbec tak pochmurně. Má krásné veselé barvy - miluju podzimně zbarvené stromy.
  Krásný již zářijový víkend ... Věra

  OdpovědětVymazat
 5. Moc hezké, Leni!
  Přeji tobě i nám všem krásný podzim!
  Helena

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Lenka, presný a výstižný článok. Pre mňa jeseň a jar sú nie veľmi dobré kvôli zdr. problémom. No prírodný kolobeh nezastavíme.
  Emily

  OdpovědětVymazat
 7. Leni, to je krása. Taky to tak mám... Už jsem si dokonce oblíbila i listopad, ten jsem nesnášela. Ale je to čas na horké husté polévky, vařené víno nebo dobrý čaj, měkoučkou deku a knížku, svíčky... jojo, všechno má své kouzlo.

  OdpovědětVymazat
 8. Leničko, díky za krásná slova. Hned je svět veselejší s blížícím se podzimem. Já miluji procházky lesem, když mi pod nohama šustí spadané listí.

  OdpovědětVymazat
 9. Leničko, zcela se ztotožňuji s názorem, že září je krásné - vždyť i podzim života je přes potíže, jež přináší věk, krásný. Dík za krásný článek.

  OdpovědětVymazat
 10. Krásná reportáž s nádhernou fotodokumentací :o) Martina

  OdpovědětVymazat
 11. Leni to jsou nádherné fotky.. opravdu úžasné .. pa Dita

  OdpovědětVymazat
 12. Leničko...nádherné fotky ....už se těším na barevný podzim,mám ho moc ráda...Jana

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!