31. prosince 2012

VÁNOČNÍ OHLÉDNUTÍ

Tak vás všechny, moje milé, zdravím v posledním dnu v roce!

Víc jak týden jsem tu nebyla a jen zírám, co všechno se u vás událo. Co všechno jste prožili, jaké krásné věci vyrobili a s potěšením konstatuji, že to všude dopadlo víceméně podle očekávání, tedy bez výrazných katastrof. Což já osobně považuji za obrovský úspěch.

Bývaly totiž roky, kdy se u nás žádné větší svátky, vánoce a velikonoce nevyjímaje, neobešly bez katastrof různých formátů. Ať už to byl zánět středního ucha, či kostrč naražená při bruslení vyžadující rentgen celé páteře na chirurgii v nejbližší nemocnici, anebo ruka probodnutá nožem při pokusu o inovaci při čištění kapra (stažení kůže včetně šupin, jako by staré dobré oškrábání, které pekelně zaprasí celou kuchyň i nejbližší okolí, nebylo dost dobré).

Letos se nekonalo nic z výše uvedeného, ba jsme ani nepodpálili štědrovečerní tabuli svíčkami, nebodli si rybí kost do krku ani se nepokusili utopit ve štědrovečerním přípitku.


V sobotu před Štědrým dnem u nás napadly kupy sněhu. Letošní vánoce jsme trávili na chatě u manžovy maminky a sestry, takže jsme se stihli přesunout v pátek před tím sněhovým přívalem tak akorát.

Všechno bylo nádherně bílé a i nevzhledné kouty zahrady dostaly romantický nádech. Krmítka naplněná po okraj byla obsypaná hladovými ptáčky, které se o svůj díl občas museli poprat s drzými veverkami, se kterými se v posledních letech snad roztrhl pytel. U nás máme převážně černé s bílými náprsenkami, vypadají roztomile, ale ofouklé jsou tedy děsně :o).

Manža si pod kůlnu schoval pytel se starými ořechy, že je odnese do lesa do krmelce; veveruchám trvalo sotva pár vteřin, než se do něj vloupaly a začaly si ořechy schovávat do všech větších závějí po celé zahradě. To bude legrace, až se na jaře bude sekat první tráva!


Miluju zasněženou přírodu; moc mě baví courat se po zasněžených cestách, namáhavě se brodit těžkým sněhem a při odpočinku koukat vzhůru na větve stromů, kterým jakoby se sníh snažil vynahradit opadané listí. No není to nádhera? Já myslím, že větší snad ani není.


V noci na Štědrý den se vyjasnilo a ráno bylo mrazivé, ale s o to krásnějším východem slunce. Škoda, že mi výhled na něj cloní staré stromy. Ale i přes ně to mělo své kouzlo.


Během dne se ale zatáhlo a začalo pršet. Sníh se začal měnit na nebezpečně klouzavou břečku, která se postupně měnila v neuvěřitelné potoky vody. Ve sklepě jsme rázem měli malé jezírko, drenáž pod domem to nějak nezvládla.


Zbytky sněhu na zahradě brzy odkryly až překvapivě zelenou trávu (u nás tedy moc ne, většina zahrady je na skále, s minimem hlíny, takže travička rychle schne a rezaví). Teploty se začaly šplhat k deseti stupňům nad nulou (no potěš!) a já uvažovala, jestli si nemám skočit do skříně pro plavky místo pro brusle (pod chalupou máme malý rybníček, na kterém rok co rok v zimě bruslíme).


Malá Meluzínka nemohla dospat a sotva vyletěla z pyžama, už na sebe navlíkala bundu a vyteplené holínky, sypala si do misky semínka a suché pečivo a vyrážela ke krmítkům nadělit ptáčkům i těm vydrzlým veverám.


Sněhuláček strážníček. Švagrová ho objevila v jednom zapadlém květinářství v městečku kousek od chalupy, krčil se tam v koutečku samojediný. Už se nekrčí, už hlídá zahradu a její zimní spánek.A přišel večer a s ním štědrovečerní večeře. V tomto směru jsme staré konzervy, žádné převratné změny ani vyladěné menu. Klasika s rybí polévkou, bramborovým salátem a v trojobalu smaženým kapříkem. Nádherný nový bílý damaškový ubrus (si nedovedete představit, jakou fušku dalo ho sehnat, chtěli jsme bez vzoru a skoro jako bychom chtěli modré z nebe a kus pána boha k tomu) okřtil manža dětským šampusem pro děti na přípitek ještě před tím, než jsme vůbec zasedli ke stolu. No, asi by to bez toho nebylo ono, že :o).


Vlastní rozbalování dárků probíhalo ve znamení zuřivého trhání a házení papírů všemi směry (za tímto účelem již léta kupujeme ten nejlevnější papír, protože NIKDY nepřežije). Expertem na tento způsob rozbalování se stala naše malá Meluzína, která ho postupem času (trénujíc o svých svátcích a narozeninách i o svátcích a narozeninách všemožného příbuzenstva) vybrousila k dokonalosti. Babička prý sbírala kousky papíru po pokoji ještě na Štěpána.


Po rozbalení všech dárečků a stém výkřiku "Jůůů" a "Jéééé" jsme si odlili něco olova do starého smaltovaného lavoru, pokusili se poznat, co že jsme to vlastně odlili (větší srandu jsem dlouho nezažila, normálně jsme při tom brečeli smíchy), do skořápek od ořechů posadili malé svíčky a pustili je po hladině.


A pokud lodičky nelhaly, tak máme štěstí: jako rodina bychom měli minimálně celý příští rok zůstat pospolu. Jen tulačka švagrová se prý vydá na chvíli do světa. Ale nakonec se k nám zase vrátí.

Kdyby tak celý rok probíhal ve stejné pohodě, jako u nás proběhly vánoční svátky! Byla bych nejspokojenější člověk na světě.

A jak bylo u vás?

Krásný konec roku a co nejšťastnější vykročení do toho nového přeje vaše

42 komentářů:

 1. Leničko krásné vánoční střípečky a přeji krásný nový rok,hlavně hodně lásky!!!!

  OdpovědětVymazat
 2. Ahoj Leni, zrovna jsem ne Tebe myslela, žes tu přes svátky nebyla, jestli třeba nemarodíte... tak to jsem ráda, že jste si je užili bez všech možných katastrof ;-) politý ubrus je jenom "prkotina"... Přeji Ti krásný nový rok a doufám, že se budeme dál virtuálně potkávat na našich malých webových prostorech... Pa, Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, Jani, marodíme více méně průběžně :-) tedy spíš já, děti se kupodivu docela drží :-) krásný nový rok, L.

   Vymazat
 3. Leni, krásně jste si užili svátky! U nás letos po letech taky v pohodě, dříve mrtvička nebo zlomený kotník, maličkosti typu angína nebo neštovice ani nepočítám. A vánoce taky bílé, no, spíš ledové po předchozím nasněžení, roztání a zmrznutí. Do nového roku Tobě i celé rodince jen to dobré. Hlavně zdraví, štěstí, lásku a pohodičku! Měj se krásně a užij si Silvestra! Adriana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Adri, pohoda je důležitá, letos se to opravdu podařilo. Krásný nový rok, L.

   Vymazat
 4. Leni, krásna vianočná rozprávka.
  Všetko dobré v Novom roku a nech je taký pohodový ako na chalupe.
  Pa Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, díky moc! Budeme se snažit, aby byl... krásný nový rok, L.

   Vymazat
 5. Leni si ty šťastný človek!
  Prajem ti do nového roka 2013 stále takú pohodu a lásku okolo seba!
  pa pa Zdenka

  ˜*•.˜”*•.˜”*•.•*”˜.•*”˜ .•*˜ ”*•.
  ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK!
  *”˜ .•*”˜.•*˜•*˜ .• *” *•. ˜*•.˜*•.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Zdeni, v posledních dnech takový pocit mám, snad mi ještě nějakou chvíli vydrží :o) pá, L.

   Vymazat
 6. Ahoj Leni, moc krásne vianoce ste mali. Našťastie ani u nás žiadne katastrofy, až som sa čudovala. Prajem príma Silvestra, do Nového roku zdravie a lásku k tomu. Budem sa teiť v Novom roku na tvoje veselé príhody ;) Renata

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aho, Reni, díky moc, i já se stále ještě divím, doufám, že vánoční pohoda nebude vykoupena silvestrovskou pohromou, syn jde s kamarádem odpalovat ohňostroj, takže katastrofa se přímo nabízí :o) tfuj, tfuj, tfuj, ať nepřijde! Krásný nový rok a zase brzy nashle, L.

   Vymazat
 7. Leni krásný příspěvek.Už si mi tu chyběla.Přeji pohodový rok 2013 a zdraví, zdraví a zase zdraví!Věra

  OdpovědětVymazat
 8. Leničko,moc hezky jste si užili vánoce, u nás by se mohli slavit velikonoce(co se počasí týče) a ne silvestr, ale pořádná zima nás snad ještě čeká, v novém roce hodně zdravíčka a spoustu tvořivých nápadů,
  Marcela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Marcelinko, u nás už jsou velikonoce taky :o) sluníčko, teplo, ptáčci zpívají... no zmatek na zmatek :o) krásný nový rok, L.

   Vymazat
 9. Leničko, měli jste krásné Vánoce. Do nového roku ti přeji hodně zdraví, báječnou rodinu a ještě spoustu krásných tvořivých nápadů. Rija

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Rijo, byla bezva pohoda. Krásný nový rok i k vám! L.

   Vymazat
 10. Leni, krásné Vánoce jste měli ... a já ti přeji spoustu tak krásných okamžiků i v roce budoucím ... Věra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Věrko! Díky moc a krásný nový rok i k vám! L.

   Vymazat
 11. Ahoj Leni,
  vidím že sis vánoce užila:-)... potěšilo mě, že trhání papíru není jen u nás:-)))
  Užij si Silvestra líp než my... před chvíli odjeli vodáci - ucpaná kanalizace a vytopený suterén, takže holínky a trháme letos položenou podlahu:-((

  a vše nej nej nej v příštím roce..
  Ajka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Ajko, byla to až nadpozemská pohoda :o) ale u vás tedy těžký adrenalin, jak koukám, nová podlaha... áááá, nezávidím a držím palec!!! Krásný nový rok, L.

   Vymazat
 12. Leničko...tak to je super, že vše proběhlo na jedničku s hvězdičkou! Já přeji tobě i celé tvé rodině správné vykročení do toho nového roku 2013! Pa pa Martina ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Marti, díky moc, krásný nový rok i k vám! L.

   Vymazat
 13. Ahoj Leni, je vidět, že jste si vánoce nádherně užili. Přeji ti do nového roku spoustu radosti, zdraví, pohody a tvořivých nápadů..Helča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Helčo, díky moc, krásný nový rok i k vám! L.

   Vymazat
 14. Leničko,tak to je super,že to letos bylo bez katastrof...to já mám dnes den blbec...a to už od rána...vše mi padá z rukou,tak snad se ta smůla dnes vyřádí a zítra to bude OK...Přeji ti do nového roku hooooooodně zdraví,štěstí a lásky...užij si ten dnešní den...papa K.♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Klárko, tak to je mi líto, ale někdy se holt prostě nedaří, ani kdyby čert na koze jezdil :o) tak hlavně pevný nerv a vydržet, ono to přejde :o) krásný nový rok,L.

   Vymazat
 15. Leničko, je vidět, že jste nastolili bezhororový trend, tak ať vám vydrží po celý rok 2013!
  Pa, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Helenko, doufám, že se nám bezhororový trend podaří udržet aspoň do konce ledna :o) krásný nový rok, L.

   Vymazat
 16. Krásné fotky!
  A do nového roku přeji jen to nejlepší!
  Marie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, Marie, krásný nový rok i k vám, L.

   Vymazat
 17. Leni, krásný Silvestrovský večer, v Novém roce hodně zdraví, štěstí a pohody!!
  Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Marti, díky a krásný nový rok i k vám! L.

   Vymazat
 18. Krásný a šťastný nový rok,Leni.

  Andrea

  OdpovědětVymazat
 19. Lenka prajem ti krásny nový rok...Nellie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Nellie, díky moc! Krásný nový rok i k vám, L.

   Vymazat
 20. Leni, krásná reportáž z vánoc. U nás to s počasím bylo podobně, jen to oteplení nebylo tak razantní a teploty se držely pořád poblíž nuly, takže dosud je tu mírně bílo a dost mrazivo:-). Ale deště na štědrý den jsme nezůstali ušetření...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Petro, bylo to prima. No, ono o dva dny později taky přituhlo, až nám zamrzla voda ve studni.Pá, L.

   Vymazat
 21. Leni at dělám co dělám prostě mě nejde vložit psaní k tvému příspěvku o Šupince :o( Sem to ale jde :o)Koníček je prostě úžasný a smekám --protože musel dát opravdu hodně práce ale stojí to zato.A úplně koukám jak je veliký.:o) Vánoce jste doma prožili krásně a tak to má být.Leni ještě ti popřeju dodatečně do toho nového roku 2013 hodně moc zdraví-štěstí a pohody :o) Měj se krásně.Martina

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Marti, to neřeš, mě se to taky někdy stane, prostě chyba v drátech :o) krásný nový rok i k vám! L.

   Vymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!