29. ledna 2013

VŮNĚ VPRAVDĚ CHLEBOVÁ

Určitě už se to k vám taky doneslo. Je toho plný papírový i virtuální tisk. Znovuobjevené kouzlo domácího chleba.


To kouzlo tkví v těžkém zjednodušení původního recepisu. Už se nehněte. Tedy, minimálně.

Jsem osoba zvědavá, až nepříjemně. Pátrala jsem po počátcích tohoto fenoménu. A ha, našla jsem.

A kdeže tato nehnětená varianta božího daru vznikla? No bodejť, za velkou louží. Mohlo mě to trknout. Totok mohli vynalézt jen leniví Emeričani. Prý v jedné pekárně na Manhattanu.

Znáte recept? Věřím, že ano. Kdo nezná, tu je:
  • 3 hrnky á 250 ml hladké či chlebové mouky (nebo půl na půl)
  • 1-2 lžičky sušeného droždí (méně pro toho, kdo nerad kouká skrz děrovaný chleba)
  • 1,5 lžičky či podle chuti drceného kmínu
  • 2 lžičky či podle chuti soli
  • 1,5 hrnku vlažné vody (haby nám to vzešlo)
  • jsme-li gurmáni, přidáme oblíbené bylinky, smaženou cibulku či domácí škvarečky (s těmi je to obzvlášť mňamka!)
  • litinový hrnec s poklicí, menší pekáček s poklicí, skleněná mísa z varného skla, pro změnu s poklicí, či jakýkoliv jiný kus nádobí s poklicí, který snese teplotu minimálně 230°C - stačí objem 2 l (méně ne, bo se vám to bude lepit na poklici nebo to rovnou zdrhne přímo do trouby)
Postupně naházíme do velké mísy (hodně velké - osobní zkušenost, ať jako my nekřičíte "Hrnečku, dost!") a promícháme rukou či, nechceme-li se sprasit, velkou vidličkou. Mě, ortodoxnímu lenochovi, velmi se osvědčila maxi vidlička z melaminu, určená do keramických pánví. Těsto se na ní téměř nelepí.

Takto celkem nevábně vypadá zadělané těsto

Mísu přikrýt potravinářskou fólií nebo mikrotenovým sáčkem a nechat při minimální teplotě 18-20°C kynout (droždímu to bohatě stačí; máte-li doma víc, neteskněte, i to droždí snese; máte-li míň jak 18°C - i to je možné - posaďte mísu s těstem na nádobu s teplou - ne horkou! - vodou; nedávejte ale kynout na topení či rozpálená kamna, to už droždí nerado, spaří se a bude po ftákách).

Hodně dlouho. Aspoň 10 hodin. Nejlépe však 12. Tudíž asi přes noc. Nebo si ráno přivstaňte a zadělejte před odchodem do práce. Ale k tomu mě ještě nikdo nepřemluvil a velmi pravděpodobně asi v životě ani nikdy nepřemluví.

Po dvou hodinách kynutí - celkem pěkně se těsto snaží, ne?

Přikrývat mísu s těstem látkovou utěrkou zásadně nedoporučuji. Bo při tak dlouhé době kynutí má těžkou tendenci na povrchu osychat. A to dost. Utěrku můžete přehodit jako pojistnou vrstvu přes folii.

Po 12 hodinách vyklopit na řádně pomoučený vál či pracovní desku, pomoučit z vrchu, těsto mírně roztáhnout do čtyř stran a přeložit: zprava do leva, zleva do prava, shora dolů a zdola nahoru. Kynoucí mísu řádně vysypat moukou a plesknout do ní těsto zpět či ponechat svému osudu jen tak na vále či desce, nechat přikryté potravinářskou fólií ještě 2 hodiny kynout. Nechce-li se nám, nutně nemusíme.

Pomoučené, na čtyřikrát přeložené těsto

30 minut před koncem kynutí zapnout troubu na 230°C a vrazit do ní ihned nahřát nádobí i s poklicí, ve kterém se bude chlebík péct. Nechat nahřívat celých 30 minut.

Nahřáté nádobí VELMI OPATRNĚ vyndat z trouby (bacha, fakt děsně pálí, kdo by to byl řek´?), odklopit, vplesknout do něj nakynuté těsto...

 Těsto vplesknuté do mísy z varného skla (simax, jenské...)
... přiklopit, vrazit zpět v troubu, nastavit budíček na 30 minut. Až zazvoní, odklopit chlebíček, nastavit budíček na dalších 15 minut.

Po 30 minutách pečení pod pokličkou

Až zazvoní, vypnout troubu, vyndat chlebíček, vyklopit na mřížku a nechat chladnout (nechali-li jste nádobíčko řádně nahřát, vyjede chlebíček jak namydlenej blesk. Doslova.).

Po dalších 15 minutách pečení bez pokličky
A potom poslouchat božský zvuk praskající kůrky na vychládajícím chlebu. Nejlepší symfonie na světě.


U nás vychladnout nestihne. Hladovci krájí ještě teplý, cpou se jak nezavření a v noci pak objíždí přilehlé zdravotní pohotovosti s kolikou. 

Zadělávám v pátek večer, peču v sobotu dopoledne. Neděli chlebík zpravidla již nepřežije.

Tak co, zkusíte? A kdo zkusil, jak chutná? Nějaké další zkušenosti, vylepšení, rady, tipy, doporučení? Sem s nimi!

DOBROU CHUŤKU!


28. ledna 2013

UF, OBŘÍ TAŤKOVKA KONEČNĚ HOTOVÁ!

Hlásím, že choroba na ústupu. Zítra mě čeká další a snad i poslední kontrola a pak zas hurá na rachotu. Takže posledních pár hodin na dotažení restů.

Pamatujete na obří deku pro manžu, kterou jsem vám ukázovala vloni na podzim?


Tehdy měřila 170x140 cm a já jí chtěla ještě trošku zvětšit, bo manža není vpravdě žádné chrastítko a na zimu potřebuje pořádnou zavinovačku :o).


Tak jsem "trošku" přidala. Nakonec je tak obrovská, že se mi rozložená nevešla do záběru, musela jsem jí z jedné třetiny přeložit.

Konečný rozměr: 230x140 cm
Celková váha: 1.6 kg (snad si neutrhnu buben v pračce, až jí budu muset vyprat)
Použitý materiál: 100% akrylová příze Lada od Vlnapu
Háček: č. 5.5 mm
Celková cena: raději ani nepočítám, bo by šlo pravděpodobně o nejdražší deku pod sluncem...


Háčkovala jsem jednoduchým vzorečkem, říkám mu "retro". Klasické dlouhé sloupky vpichované nikoliv do horní smyčky ok z předchozí řady, ale mezi celé slupky. Řady se pak jeví jakoby zapuštěné do řad předchozích. Tento vzoreček vyžaduje trošku větší spotřebu příze a zároveň o cca půl až číslo větší háček, než je napsáno na adjustační pásce.


A nakonec tzv. "babiččin" lem: do každé druhé řady, resp. každého třetího oka vháčkovat tři dlouhé sloupky plus jedno řetízkové oko. Do rohu pak do jednoho oka tři dlouhé sloupky + 2 řetízková oka + tři dlouhé sloupky. V další řady skupinky tří DS vždy pod to řet. oko mezi DS, v rohu motivek tři dlouhé sloupky + 2 řetízková oka + tři dlouhé sloupky pod ta dvě řet.oka.

Jen na lem jsem spotřebovala pět klubek: co řada, to klubko. Neuvěřitelné. Ale zase jsem si značně pročistila zásoby; sháčkovala jsem tam veškeré použitelné zbytky.

A jelikož jsem jediná, kdo ještě žádné háčkované přikrejvátko nemá, už to se mnou zas šije a vymýšlím nějaký originální kus pro sebe.

Už je pomalu vymyšlený. Bude ze čtverců. Hodně velikých a barevných. Co čtverec, to jiný vzorek.

Teď jen vybrat tu správnou vlnu. To bude asi nejhorší. Aby mě to nestálo celou výplatu, nebylo moc těžké, mělo adekvátní sílu a hlavně krásné barvy.

Až se na to vrhnu, rozhodně se o tom dozvíte, budu podávat pravidelné raporty :o)

Jinak se u nás rapidně oteplilo, dnes odpoledne +4°C. Tak myslím, že za chvilku máme zas po sněhu.

MĚJTE SE KRÁSNĚ A UŽÍVEJTE DNE!


25. ledna 2013

DÁREČEK ZE ŠVÝCAR A LOVEC HVĚZD

Krásný pátek všem ze zasněžené Prahy!

Nejdřív vám všem chci moc moc poděkovat za milé a uzdravující komentáře u minulého příspěvku. Opravdu moc mě potěšily!

Koncem minulého roku vyhlásila Kateřinka na svém blogu Maison de la Suisse Mikulášskou giveaway. Samozřejmě jsem se MUSELA přihlásit, protože knížka, o kterou se hrála, byla jednoduše neodolatelná.

A tento týden balíček dorazil. Pošta se ovšem opět předvedla a ač si Kateřinka dala velkou práci s balením, nějakej koumák měl pocit, že si na ten balíček musí sednout a dát si sváču. Takže krabici promáčkli, tím pádem i natrhli a ztratili srdíčko, které mi Kačenka ušila. Holomci. 

Ovšem zbytkem balíčku jsme byli doma kolektivně uchváceni! Všechno překrásně zabaleno a navíc mňamózní originál švýcarská čokoláda (zmizela, jen to fiklo) a krásná malovaná kartička se vzkazem od Kateřinky. No mrkněte na ty úžasné detaily!Ta mušlička přilepená na stužce mě dostala...


V životě jsem neviděla, aby si někdo takhle vyhrál s balením čokolády...


Nádherná malovaná kartička.

A uvnitř největšího balíčku...


... překrásná inspirativní knížka!


Plná nápadů, vzorů, střihů...


... ukázek aranžování a dekorování...


... a dokonce i s originálními skandinávskými recepty! No to než všechno vyzkouším...


Vzadu je bohatá příloha s nákresy a střihy...


Tak myslím, že máme pro dalších pár týdnů celkem co dělat :o). 

Kateřinko, moc moc moc děkuju!!!!!


Jinak u nás choroby pokračují tak nějak svým tempem, paní doktorka mě zatím nechce pustit ze svých spárů. Dnes jsem byla na kontrole a sedimentaci a ta je stále vysoká, takže ještě pár dní doma a v úterý znovu na kontrolu. Pravděpodobně jsem v prosinci nedoléčila ten zánět na hlasivkách a v krku, pěkně se mi to nastřádalo a teď si mě to vychutnává v plné síle.

Alespoň je ale čas dokončit resty.

Tady je jeden z nich.

Kámoš do party. Kluk ke všem těm holkám. Pan Hvězdný lovec. Star Hunter.
Trošku šibal s tou rozcuchanou hřívou, co?


Pokus o souhvězdí podle originálu. Vyšívat se mi to strašně nechtělo, povolala jsem do akce korálky. Tak co myslíte, povedlo se?

Meluzínka už s ním na dnešek spala v pelíšku, ráno vypadal přesně jako já, když se hrabu z peřin, každý vlas jiným směrem :o) učesaly jsme kartáčem a šel se do školky pochlubit :o).

Jinak za okny mráz, jako když praští, sněhu pod kolena, ještěže nemusím do práce. Ale už by se mi chtělo, přece jen dva týdny doma, už  mi to začíná trošinku lézt na mozek :o).

Držte se bez chorob a mějte se moc krásně!19. ledna 2013

JEN NA SKOK

Krásný sobotní večer!

Dnes jsem jen na skok, abych vám všem moc moc moc poděkovala za vaše povzbudivé uzdravující vzkazy! Choroba se mi krapet zvrhla, z chřipky se mi nakonec vyklubal zápal plic, takže antibiotika a ještě jeden týden doma. Synovi se to zas vrazilo do dutin, takže taky anbitiotika. Nic, o co by jeden stál.

Ale už se to pomalu lepší, horečka ustoupila a už druhý den nejde přes 38°C. Sice stále silně kašlu, ale to k tomu patří a musí se to vydržet. 

Manža nakonec padl taky, třetí den má 38°C a nejde to moc dolů, v pondělí ho čeká návštěva lékaře, asi tam taky bude nějaký zánět.

Malá se ze všeho celkem zdárně vykřesala, snad jí to aspoň chvilku vydrží a nepochytá to zas zpátky.

A jelikož mi teplota spadla, tak už jsem zas neposeda a krom toho, že peru a lítám opět okolo rodinky (ale jen velmi mírně nad zemí), musela jsem zase sáhnout po háčku, protože těch několik dní bez něj už bylo fakt k nepřečkání.

A zrodil se (opět) jeden malý koník. 


Vlastně takový pokus o zmenšeninu naší Šupinky na objednávku pro jednu malou holčičku k narozeninám. Srdíčko s vyšitým jménem (setsakra piplačka na takovém malém prostoru).MĚJTE SE KRÁSNĚ A UŽÍVEJTE VÍKEND!


16. ledna 2013

TĚŽKÁ DŘINA...

Moc vás všechny zdravím!

Tak jakpak se máte?

Upřímně, u nás nic moc. Tedy spíš nic než moc.

3/4 naší rodiny dohnala chřipková viróza. A řádná, musím dodat.

Začala to, jak jinak, naše nejmladší Meluzínka už v pátek večer. Klasika, teplota, kašel, rýma, bolesti hlavy. V sobotu se přidaly zažívací potíže a teplota přelezla přes 39°C.
V neděli večer jsem jí následovala já, ovšem musela jsem mít něco extra, horečku 39.9°C, přece se nebudu zahazovat s něčím nižším, že. A samozřejmě urputný kašel, rýma a šílené bolesti kloubů i všeho mezi nimi.
Včera padlo starší dítě, naštěstí se s horečkou dostal jen lehce nad 38°C. Zbytek to, co my ostatní.
Malá už je dva dny bez teplot, říkala jsem si Hurá!, no, ovšem předčasně. Znáte to.
A už (zase) dvakrát zvracela. Ale spíš bych dala ruku do ohně za to, že to bylo nevhodnou snídaní, kterou jí naservírovala v nestřežené chvíli babička. Rozpečenou housku s nějakou podezřelou paštikou. Tak snad to bude pravda a všechno už bude OK.
Jestli nepadne dneska i manža, tak to bude asi zázrak. Rozhodně.
Děti teď usnuly, tak jsem mohla na chviličku, byť ještě notně bolavá, s nudlí u nosu a zvýšenou teplotou, zasednout k počítači a podělit se s vámi o ten náš boj o zdraví.
A taky o můj poslední projekt. Zcela oproti mému zvyku ve znamení pletacích jehlic. Musela jsem sice z futrálku na jehlice vyhnat pavouky, ale háčkem mě toho čeká za chvíli ještě moc moc moc, tak potřebuju trošku "odpočinout" :o).

Když jsem vloni dokončila svůj první háčkovaný svetřík v barvě ecru, chtěla jsem ještě nějaký bílý. Lehký vzdušný, jen tak na přehození v létě, kdy jsou rána občas chladná. Nakoupila jsem kupu bílé příze s bambusem Panda a pustila se do toho.

Bohužel jsem ho po uháčkování zadního dílu musela rozpárat, bo Panda je celkem těžký a na mnou zvolený vzoreček by toho padlo neuvěřitelné množství.

Tak celá zásoba putovala do košíčku a do kouta.

Po kratším pátrání jsem přes Raverly objevila jednoduchý návod na pletený kardigan, který je přesně podle mého gusta. A hlavně, návod je rozepsaný od dospělácké mini velikosti do maxi óbr óbr. Takže více než vyhovující :o)


Pletu schválně menšími jehlicemi, abych Pandovi nedala moc prostoru k vytahování, a zatím se mi to celkem líbí, vzoreček vlastně žádný není, jen lem dvě hladce, dvě obrace a tělo lícový žerzej. Sice to přibývá pomalu, ale proto jsem začala už v lednu :o), abych ho na léto měla s jistotou.


Zatím jsem se dopachtila k ujímání průramků u zadního dílu. Snad se dopachtím i dál. Dětičky mi občas dovolí pár řad uplést, tedy pokud jim zrovna neservíruju bylinkový čaj, Brufen nebo nedržím kbeliček u pusinky.

Držím palce, ať se vám všechny choroby vyhnou, není nic horšího, než když padne celá rodina, která spoléhá, že se o ně bude starat mamka, která je na tom nejhůř.

Mějte se moc krásně!


14. ledna 2013

VÍTEJTE VE SVĚTĚ INSPIRACE!

KRÁSNÉ PONDĚLNÍ RÁNO!

V prosinci minulého roku jsem byla Míšou ...by Vicky přizvána ke spolupráci na projektu internetového časopisu pro všechny milovníky kreativity, inspirace a krásných, ručně vyráběných věcí.

Tak jsem se skromně pokusila a přispěla svou malou troškou do mlýna.

Včera vyšlo první číslo, které se věnuje tématu svátku sv. Valentýna, a najdete ho tady.


V tomto čísle časopisu najdete kromě jiného nápady a návody na výrobu jednoduchých (nejen) valentýnských dárečků, které určitě vašim milovaným udělají radost.

Všechny, co jsme se na něm podílely, doufáme, že se vám bude líbit a najdete si v něm vždy to, co vás zajímá.

Prosíme vás, abyste nám posílali co nejvíce vašich postřehů, názorů a připomínek, abychom mohly časopis ladit a vylepšovat.

Samozřejmě budeme velmi rády, pokud budete odkaz na něj sdílet i na svých blozích; čím více lidí o něm bude vědět, tím více postřehů, tipů a připomínek dostaneme a o to mohou být další čísla lepší :o).

DĚKUJEME ZA VAŠÍ PŘÍZEŇ A TĚŠÍME SE NA VAŠE RADY, TIPY A KOMENTÁŘE!11. ledna 2013

♥GIVEAWAY ALÁ MA BELLE MAISON♥Klárka na svém krásném tvořivém blogu Ma belle maison pořádá výroční giveaway s krásnými dárečky!

A ne jen o jednu, ale hned o tři ceny!

Giveaway končí už zítra, tak fofrem ke Klárce, ať to ještě stihnem!

DÍKY, KLÁRKO!

Krásný den všem!


9. ledna 2013


Poníci mě pronásledují... prý je Pinky samotné smutno, bo Šupinka už je velká holka a s prťatama se nekamarádí... mamííí, udělej Pinky kámoše... mamííí, a já si ho vyberu, jo... mamííí, a bude to ještě dneska? Aby Pinky neměla ošklivý sny...


Nakonec to vyhrál Star Hunter. Poníkovskej fešák, musím říct. A z těch všech MLP chlapů jeden z nejjednodušších :o) mazaně jsem ostatní hned zavrhla, že jsou oškliví :o), což samozřejmě nejsou, ale měli spoustu různého vybavení (kloboučky, vestičky...), se kterými se mi nechtělo patlat.

Zatím je ho jen kousek, bo mi došla příze (jak jinak). Ale Pinky se prý líbí už tak! To tak hurá...

KRÁSNÝ DEN VŠEM!


6. ledna 2013

MŮJ MALÝ PONÍK

Tento poník vznikl jako mobilní verze k mega mazlíkovi Šupince, kterou dostala naše víla k vánocům. Po té, co jsem s ní svedla jedno ráno celkem bouřlivou diskusi na téma, že Šupinka vskutku není ten typ hračky, kterou si může vzít s sebou do školky na spinkání, mi bylo celkem jednoznačně doporučeno, abych zaužovala o notně menší ségře.


Návod jsem nakonec přes Raverly našla na jednom soukromém americkém webu. Vytvořila ho velká šikulka Megan Daly a zveřejnila ho na svých stránkách Hooked on Anime. Jak už název napovídá, věnuje se především háčkování zvířátek a různých postaviček a to opravdu moc pěkně. Její velkou vášní jsou i poníci z  My Little Pony

Zkusmo jsem jí poslala mail, zda bych mohla její návod přeložit do češtiny a píchnout na můj blog a ona mi obratem odpověděla a souhlasila! To mě moc potěšilo. Myslím totiž, že spousta českých i slovenských tvořilek bude za českou verzi jejího návodu ráda.

Tak tedy, tady je.

POUŽITÉ ZKRATKY:

ŘO - řetízkové oko
PO - pevné oko
KS - krátký sloupek
PDS - polodlouhý sloupek (polosloupek)
2v1 - přidávání (do jednoho oka vháčkujeme 2 sloupky)
2sh - ubírání (2 sloupky vedle sebe sháčkujeme v jeden)
ZPDS - polosloupek háčkovaný za zadní nit oka
PPDS - polosloupek háčkovaný za přední nit oka

MATERIÁL:

Vlna (příze): můžete použít v podstatě jakýkoli, jaký doma máte. Osobně doporučuji něco velmi dobře udržovatelného, co během praní neztrácí tvar a barvu. Takže bavlnu a její směsi, např. Nela, Katka, Camilla, Catania, Limone, Red Heart Cotton, Kája, Kačenka apod. Na čistý akryl bacha, má tendenci ztrácet tvar, barvy a hlavně žmolkovat. A snese praní pouze na nízké teploty do 40°C.

Já jsem použila Camillu, barva tmavý cyklámen, háček č.0 na přízi (takový ten slabý kovový s bílou ručkou). Spotřeba na tělo a křídla byla 1 celé klubko a asi 1/3 z druhého, plus 1/3 klubka bílé a 1/3 klubka růžové, zbytek černé a tyrkysové.

Poník je dlouhý 17 cm a vysoký 16 cm.

Háček: v závislosti na tom, jak moc utahujete. Obecně o cca půl čísla menší než je uvedeno na pásce (pokud utahujete méně, tak o číslo menší, pokud utahujete hodně, tak stejnou velikost jako na pásce). Chceme, aby byl koník kompaktní, bez otvorů a děr, kterými by mohla vylézat vycpávka.

Výplň: z vlastní zkušenosti doporučuji koupit nejlevnější polštář v Jysk, Ikea apod. s polyesterovou výplní. Je to cenově nejdostupnější vycpávka. Nic jiného na hračky nepoužívám a tyto se dají v pohodě prát, rychle schnou, výborně drží tvar a jsou lehké. Použít můžete také polštář starší, vysloužilý, který uvnitř sežmolil a ležení na něm už není pohodlné. Jen ho před použitím do hraček pořádně vyperte a nechte dobře vyschnout.

Dále pak ještě potřebujete ostré nůžky, jehlu s větším ouškem, kterým projde použitá vlna/příze a případně různé ozdobičky jako korálky, nášivky apod., kterými poníka na závěr ozdobíte.

POSTUP:

Hlava
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 12 PDS; neukončovat pevným okem jako kruhovou řadu, ale pokračovat v háčkování do spirály (jinobarevnou přízí nebo k tomu určeným značkovačem - koupíte v galanterii - si označte onen pomyslný začátek/konec řady, kvůli budoucímu ukončení)
2.ř.: 18 PDS (2v1 PDS, 1 PDS)
3.ř.: 24 PDS (2v1 PDS, 2 PDS)
4.ř.: 30 PDS (2v1 PDS, 3 PDS)
5.ř.: 36 PDS (2v1 PDS, 4 PDS)
6.-8.ř.: 36 PDS (jedno oko = jeden PDS)
9.ř.: 30 PDS (2sh PDS, 4 PDS)
10.ř.: 24 PDS (2sh PDS, 3 PDS)
11.ř.: 18 PDS (2sh PDS, 2 PDS)
12.ř.: 12 PDS (2sh PDS, 1 PDS)
13.ř.: 6 PDS (2sh PDS dokola) - zde hlavičku pořádně vycpeme a vytvarujeme
14.ř.: 3 PO (2sh PO dokola) - je-li potřeba, ještě trošku dovycpeme (výplň do malého otvoru nastrkáme  např. pomocí opačného konce háčku).
Ukončit.

Krk
1ř.: 23 ŘO; 1 PO do prvního ŘO; pokračovat v háčkování do spirály
2ř.: 22 KS
3ř.: 6 KS, 11 PDS, 5 KS
4.ř.: zopakovat 2.ř.
5.ř.: zopakovat 3.ř.
6.ř.: zopakovat 2.ř.
7.ř.: zopakovat 3.ř.
Ukončit. Nechat delší volný konec pro přišití k hlavě. Krk před přišitím částečně vycpat, aby držel tvar. Před dokončením přišití nechat cca 1 cm otvor, dovycpat a dopřišít.
Při přišívání hlavy na krk dáme pozor na to, aby delší strana krku směřovala k zadní části hlavy a k zádům.

Tělo
1ř.: do magického kroužku vháčkovat 12 PDS; pokračovat v háčkování do spirály
2ř.: 18 PDS (2v1 PDS,1 PDS)
3.ř.: 24 PDS (2v1 PDS, 2 PDS)
4.ř.: 30 PDS (2v1 PDS, 3 PDS)
5.ř.: 36 PDS (2v1 PDS, 4 PDS)
6.-14.ř.: 36 PDS (jedno oko = jeden PDS)
15.ř.:  30 PDS (2sh PDS, 4 PDS)
16.ř.: 24 PDS (2sh PDS, 3 PDS)
17.ř.: 18 PDS (2sh PDS, 2 PDS)
18.ř.: 12 PDS (2sh PDS, 1 PDS)
19.ř.: 6 PDS (2sh PDS dokola) - zde tělíčko pořádně vycpeme a vytvarujeme
20.ř.: 3 PO (2sh PO dokola) - je-li potřeba, ještě trošku dovycpeme.
Ukončit.

Nos
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 6 KS; pokračovat v háčkování do spirály
2.ř.: 12 PDS (2v1 PDS dokola)
3.ř.: 18 PDS (2v1 PDS, 1 PDS)
4.ř.: 18 PDS (jedno oko=jeden PDS)
Ukončit, nechat delší volný konec příze k přišití k hlavě. Před přišíváním částečně vycpat, aby nos držel trošku tvar, před dokončením přišití nechat cca 1 cm otvor, dovycpat a dopřišít.

Uši (uháčkovat 2x)

1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 6 KS; pokračovat v háčkování do spirály
2.ř.: 9 PDS (2v1 PDS, 1 PDS)
3.ř.: 12 PDS (2v1 PDS, 2 PDS)
4.ř.: 15 PDS (2v1 PDS, 3 PDS)
5.ř.: 18 PDS (2v1 PDS, 4 PDS)

Ukončit, nechat delší volný konec na přišití k hlavě. Před přišíváním ucho dole stočit do obloučku. Uši nevycpáváme!


Přední nohy (uháčkovat 2x)
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 12 PDS; pokračovat v háčkování do spirály
2.ř.: 24 PDS (2v1 PDS dokola)
3.ř.: 24 ZPDS (jedno oko=jeden ZPDS)
4.ř.: 24 PDS (jedno oko=jeden PDS)
5.ř.: 23 PDS (2sh PDS, 22 PDS)
6.ř.: 22 PDS (2sh PDS, 21 PDS)
7.ř.: 21 PDS (2sh PDS, 20 PDS)
8.ř.: 20 PDS (2sh PDS, 19 PDS)
9.ř.: 19 PDS (2sh PDS, 18 PDS)
10.ř.: 18 PDS (2sh PDS, 17 PDS)
11.-14.ř.: 18 PDS (jedno oko=jeden PDS)
Ukončit, nechat delší volný konec příze na přišití k tělu. Před přišíváním částečně nohu vycpat, aby držela tvar. Před dokončením přišití nechat cca 1 cm otvor, dovycpat a dopřišít.

Zadní nohy (uháčkovat 2x)
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 12 PDS; pokračovat v háčkování do spirály
2.ř.: 24 PDS (2v1 PDS dokola)
3.ř.: 24 ZPDS (jedno oko=jeden ZPDS)
4.-6.ř.: 24 PDS (jedno oko=jeden PDS)
7.ř.: 23 PDS (2sh PDS, 22 PDS)
8.ř.: 22 PDS (2sh PDS, 21 PDS)
9.ř.: 21 PDS (2sh PDS, 20 PDS)
10.ř.: 20 PDS (2sh PDS, 19 PDS)
11.ř.: 19 PDS (2sh PDS, 18 PDS)
12.ř.: 2sh PDS, 5 PDS, 3 x 2sh ZPDS, 6 PDS (15 PDS)
13.ř.: 6 PDS, 3 x 2v1 PPDS, 6 PDS (18 PDS)
14.ř.: 2v1 PDS, 5 PDS - zopakovat 3x (21 PDS)
15.ř.: 2v1 PDS, 6 PDS - zopakovat 3x (24 PDS)
16.ř.: 24 PDS (jedno oko=jeden PDS)
Ukončit, nechat delší volný konec příze na přišití k tělu. Před přišíváním částečně nohu vycpat, aby držela tvar. Před dokončením přišití nechat cca 1 cm otvor, dovycpat a dopřišít.

Detail zadní nohy

Křídla alá Rainbow Dash (tzv. roztřepená)

1.pírko
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 6 KS; pokračovat v háčkování do spirály
2ř.: 9 PDS (2v1 PDS, 1 PDS)
3.ř.: 9 PDS (jedno oko=jeden PDS)
Ukončit, zapravit volný konec příze.

2.pírko
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 6 KS; pokračovat v háčkování do spirály
2ř.: 9 PDS (2v1 PDS, 1 PDS)
3.-4.ř.: 9 PDS (jedno oko=jeden PDS)
Ukončit, zapravit volný konec příze.

3.pírko
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 6 KS; pokračovat v háčkování do spirály
2ř.: 9 PDS (2v1 PDS, 1 PDS)
3.-5.ř.: 9 PDS (jedno oko=jeden PDS)
Ukončit, zapravit volný konec příze.4.pírko / hlavní křídlo
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 6 KS; pokračovat v háčkování do spirály
2ř.: 9 PDS (2v1 PDS, 1 PDS)
3.-7.ř.: 9 PDS (jedno oko=jeden PDS)
8.ř.: 4 PDS; připojit 3.pírko, uháčkovat 9 PDS přes jeho celý obvod; 3 PDS přes 4.pírko (hlavní křídlo), poslední 2sh PDS


9.ř.: 2sh PDS, 7 PDS; připojit 2.pírko, uháčkovat 9 PDS přes jeho celý obvod; 6 PDS přes hlavní křídlo, poslední 2sh PDS


10.ř.: 2sh PDS, 11 PDS; připojit 1.pírko, uháčkovat 9 PDS přes jeho celý obvod; 9 PDS přes hlavní křídlo, poslední 2sh PDS


11.ř.: 2sh PDS, 26 PDS, 2 x 2sh PDS
12.ř.: 2 x 2sh PDS, 20 PDS, 2 x 2sh PDS
13.ř.: 2 x 2sh PDS, 15 PDS, 2 x 2sh PDS
14.ř.: 2 x 2sh PDS, 11 PDS, 2 x 2sh PDS
15.ř.: 2 x 2sh PDS, 6 PDS, 2 x 2sh PDS
16.ř.: 2 x 2sh PDS, 3 PDS, 2 x 2sh PDS
Ukončit přízi, nechat volný delší konec k přišití. Křídlo nevycpáváme, pouze pokud by se vám zdálo, že je moc volné a "plácá se", můžete maličko vycpat.


Stejně uháčkujeme i druhé křídlo.

Pokud byste s tímto křídlem měli problém a nešlo vám (já jsem ho zvládla na poprvé a bez párání, takže myslím, že to půjde), můžete uháčkovat křídlo jednodušší, ve tvaru lístku, které lze rovněž vycpat.

Jednoduché křídlo
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 6 KS; pokračovat v háčkování do spirály
2.ř.: 12 PDS (2v1 PDS dokola)
3.ř.: 18 PDS (2v1 PDS, 1 PDS)
4.ř.: 24 PDS (2v1 PDS, 2 PDS)
5.-8.ř.: 24 PDS (jedno oko=jeden PDS)
9.ř.: 18 PDS (2sh PDS, 2 PDS)
10.ř.: 12 PDS (2sh PDS, 1 PDS)
11.ř.: 6 PDS (2sh PDS dokola) - vycpat křídlo
12.ř.: 3 PO (2sh PO dokola)
Ukončit, nechat volnou přízi pro přišití k tělu.


Křídla přišíváme k tělu ve zvoleném místě za dvě protilehlá oka. Tj. máme-li na konci 6 ok, přimáčkneme je k sobě a máme 3 naproti sobě ležící dvojice ok. Skrz tyto dvojice přišíváme křídlo k tělu.

K poníkovi můžeme také přičinit jednoduchý roh a máme krásného jednorožce. Tady je návod na jednoduchý roh.

Roh
1.ř.: do magického kroužku vháčkovat 6 KS; pokračovat v háčkování do spirály
2.ř.: 9 ZPDS (2v1 ZPDS, 1 ZPDS)
3.-5.ř.: 9 ZPDS (jedno oko=jeden ZPDS)
Ukončit, nechat volný delší konec příze pro přišití. Před přišitím roh vycpeme, aby držel tvar. Ke konci přišívání nechat cca 1 cm volný, dovycpat, vytvarovat a dopřišít.


Takto vypadá zkompletovaný poník s křídly alá Rainbow Dash. Víceméně jsem se držela obrázku Pinky Pie, křídla jsou navíc, Meluzínka si je moc přála. 

Originální Pinky Pie

Další zdobení už je jen a jen na vaší fantazii.


Očka jsou háčkovaná; bílé dvě řady KS, černé jedna řada KS zpoloviny obháčkovaná PO tyrkysovou. Lem a řasy jsou vyšité.


Hříva a ocas jsou háčkované ze spirálek.

Nahodíme požadovaný počet ŘO (krátký spirálka nad čelem - 15 ŘO, nejdelší ocasní spirála 35 ŘO; ostatní spirály 20, 25 nebo 30 ŘO, jak se mi to zrovna hodilo do celkového modelu).

1.ř.: do každého ŘO vháčkujeme 2 PDS
2.ř.: do každého ŘO opět 2 PDS.
Ukončíme přízi, přišijeme na poníka.


Poslední úpravy jsem dokončovala v sobotu večer těsně před osmou, než šla malá spát, protože si ho NUTNĚ potřebovala vzít s sebou do peřin.


Hned poníka seznámila se Šupinkou a holky jsou prej velké kamarádky. Ale stejně jim prý bude ve dvou asi smutno, tak mám pouvažovat o další poní holce do sbírky.

Tak mám zas na nějaký čas o zábavu postaráno!

HÁČKU ZDAR A KRÁSNÝ DEN!