11. února 2013

JE LIBO VALENTÝNSKÉ SRDÍČKO?


Svátek sv. Valentýna. Už je za dveřmi. Není to tak dlouho, co jsme o něm v našich zeměpisných šířkách neměli ani tuchu. A přitom to není žádný nováček. Údajně je tento svátek odvozen od svátku zvaného Lupercalia, slaveného ve starověkém Římě. V předvečer tohoto svátku vložily všechny nezadané dívky svoje jméno do tzv. "urny lásky". V samotný sváteční den pak nezadaní římští jinoši losovali lístečky se jmény dívek a ta dívka, jejíž lísteček si hoch vytáhl, se měla stát jeho miláčkem pro následující rok. 

Legenda ale také říká, že tento den začal být zván Dnem sv. Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Starověký vládce Říma Claudius II. svým vojákům zakazoval, aby se zasnubovali či nedej bože ženili! Aby se mu prý neváleli doma se ženou a dětmi (jaký skandál!), ale pěkně mastili bojovat za svého vladaře... Ale poručte chlapům... Kněz Valentýn se proti Claudiovi postavil a mladé páry tajně oddával. Což se mu stalo osudným.

A 14. února byl popraven. Oslava mučednické smrti tohoto odvážného muže a původní svátek Lupercalia tak splynuly v jeden romantický svátek.

Nejedná se tedy (opět) o americkou vymoženost. Amerika se pouze zasloužila o jeho obrodu, když se počátkem 20. století jistý Walter Scott, tehdy proslulý výrobce vánočních přání, snažil vyhnout bankrotu a vymyslel obnovu tradice svátku sv. Valentýna.

Tolik z historie.

Ale my žijeme současností a proto jsem si pro vás ku příležitosti tohoto svátku (ikdyž já, stará konzerva, pořád slavím jako svátek zamilovaných 1. máj) připravila návod na jednoduché háčkované srdíčko.

Potřebujeme:
 • 100% bavlněnou mercerovanou přízi (Camilla, Catania, Limone, Katka, Nella) nebo její směsi (Kačenka, Kája)
 • háček o cca 0.5 čísla menší, než je napsáno na adjustační pásce - to proto, aby srdíčko pěkně drželo tvar a nekroutilo se díky příliš volně háčkovaným sloupkům (Limone, Catania 2mm; Camilla 2.5mm; Nella, Kája 3mm; Kačenka 3.5mm - takto se to osvědčilo mě)
 • knoflíčky, korálky, stužky na zdobení

 

Uháčkujeme 31 řetízkových ok, která spojíme pevným okem do kroužku.


POZOR - do ok základního řetízku budeme háčkovat tak, že podebereme dvě horní nitě oka, dole nám zůstane jen jedna smyčka (na fotce je to dobře vidět).


Uháčkujeme 3 řetízková oka namísto prvního dlouhého sloupku a do stejného oka vháčkujeme ještě dva dlouhé sloupky. Vytvořili jsme si polovinu dolní špičky srdíčka. Dále pokračujeme pravou částí srdíčka směrem nahoru.


Do následujících šesti ok vháčkujeme po jednom dlouhém sloupku.


Zde je dobře vidět, jak háčkujeme pod dvě horní nitě řetízkového oka tak, aby nám dole zůstala jen jedna smyčka. Háčkujeme tak proto, aby řetízkové oko nebylo vytahané.


Nyní budeme tvarovat pravý horní oblouk srdíčka: do následujících 6 ok vháčkujeme vždy po dvou dlouhých sloupcích (celkem tedy 12).


Vytvarujeme si horní střed srdíčka: pět po sobě jdoucích dlouhých sloupků sháčkujeme v jeden: nahodíme, vpíchneme do oka, nahodíme, protáhneme, ještě jednou nahodíme a protáhneme, na háčku máme dvě oka; toto zopakujeme celkem pětkrát, abychom nakonec měli na háčku celkem šest ok - jedno oko z posledního dokončeného dlouhého sloupku a pět ok ze sháčkovávaných dlouhých sloupků.


Nahodíme ještě jednou a přízi protáhneme všemi šesti oky na háčku; sháčkovali jsme pět po sobě jdoucích dlouhých sloupků).


Máme polovinu srdíčka. Už se nám krásně tvaruje.


A dále pokračujeme zrcadlově na druhé straně horního středu: do šesti následujících ok opět vháčkujeme po dvou dlouhých sloupcích.


 Do dalších šesti ok po jednom dlouhém sloupku...


... a do posledního oka před počátečními třemi řet. oky ze začátku řady vháčkujeme pro dotvarování špičky 2 dlouhé sloupky.


Háčkem vpíchneme do horní smyčky prvního sloupku ze tří řet.ok a uháčkujeme pevné oko.


Nyní srdíčko obháčkujeme jednou řadou ozdobných obloučků.

4 řetízková oka, do dalšího oka 1 krátký sloupek.


* 3 řetízková oka, jedno oko vynechat, do dalšího oka 1 krátký sloupek. Od * opakovat do konce řady.


Až dojdeme zpět dolů ke špičce: do oka, ze kterého vychází první oblouček uháčkujeme poslední krátký sloupek...


... uháčkujeme 3 řet. oka a tento poslední oblouček ukotvíme pevným okem do prvního z těch čtyř řet. ok z počátku řady.


Práci ukončíme a odstřihneme cca 10 cm volný konec příze, který navlečeme do jehly s velkým ouškem. Jehlu vpíchneme z lícu do stejného oka, do kterého jsme ukotvili poslední oblouček pevným okem, a přízi protáhneme do rubu.


Zde jí zapošijeme pod uháčkované sloupky.


Po zapošití přízi odstřihneme těsně u srdíčka, aby konec nebyl vidět.


Tímto posledním obloučkem uháčkovaným jakoby navíc se nám krásně vytvarovala špička srdíčka.

Pohled na srdíčko zrubu.


Pokud jsme byli pečliví, je srdíčko zrubu stejně krásné jako zlícu.


Hotové srdíčko není třeba žehlit, díky o půl čísla menšímu háčku jsme docílili toho, že je srdíčko pevnější a krásně drží tvar.


Nazdobíme jej podle libosti, fantazie a vlastního vkusu.


Já jsem zužitkovala jinak pravděpodobně velmi těžce použitelnou lopatičku ze své poslední knoflíkové zásilky a musím říct, že mi to přijde originálně praštěné :o).

Fantazii se ovšem meze nekladou, všechno ostatní už je jen a jen na vás. Dovedu si srdíčko představit celé pošité flitry nebo korálky. Také můžeme horním středem srdíčka protáhnout kousek příze na zavěšení. To už je jen a jen na vás.

Paní učitelky ve školce nebo vaše milované maminky, sestry, babičky či kamarádky budou mít určitě radost z každého vámi vlastnoručně vyrobeného kousku.

Naše čtyři kousky už má zamluvené Meluzínka pro svoje milované pančelky do školky :o).

TAK HÁČKU ZDAR!!!


83 komentářů:

 1. no tak to je boží Leni a ta lopatka mě teda dostala.
  měj se fajn Věrka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, Věrko, já jsem z ní taky byla vedle :o) pa, L.

   Vymazat
 2. Jeeeeeeeeeejko Leni Ty si zlato!!! dakujem za postup a ta lopaticka na tom zltom srdiecku nema chybu!!!! si sikulka su uzasneeeeeeeeeeeeee.............. krasne popoludnie
  Mirka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky moc, Mirko! Krásné odpoledne i Tobě :o) pa,L.

   Vymazat
 3. Libo, libo, kór, když je s parádním návodem od tebe, Leni!
  Taky jsme obdarovávali pančelky :o)
  Pa, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Helenko, my budem ještě nějaký ten pátek obdarovávat :o) pa, L.

   Vymazat
 4. Lenka ty máš určite ešte jedny náhradné ruky, keď stíhaš tvoriť takéto zaujímavé srdiečka ale aj všetko ostatné. Pekný deň Lenka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nemám, Leni, ale hodily by se, aspoň občas :o) díky a pa, L.

   Vymazat
 5. Leničko ta srdénka jsou překrásná!!!!!!Hezký den!!!

  OdpovědětVymazat
 6. Leni, Valentýna neslavíme, ale srdíček není nikdy dost, díky za návod, hezký večer,
  Marcela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač, Marcelko, pravdu máš, srdíčko se nutně nemusí jen valentýna. Pa, L.

   Vymazat
 7. Leni, krásné, jednoduché, efektní ... a lopatka je super. Sice také Valentýna neslavíme, ale určitě si nějaké to srdénko uháčkuji ... možná na Svátek matek by se taky šiklo.
  Krásný podvečer ... Věra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Věrko, o to mi šlo, žádné velké háčkování, hotové za chvilku. Pro maminky ideální!Pa, L.

   Vymazat
 8. Leni, srdíčka jsou nádherná a to s tou lopatičkou!!♥
  Jsi šikulka!!!!!!Krásný večer
  Jarka

  OdpovědětVymazat
 9. Leničko,srdíčka jsou překrásná...no budu muset vyzkoušet...aspoň jedno:-)...měj se krásně papa K.♥

  OdpovědětVymazat
 10. Nádherná srdíčka a perfektní návod.
  Klidný večer.M.

  OdpovědětVymazat
 11. Leni, srdicka jsou opravdu krasna a ty knoflicky taky. Mej hezky vecer, Katerina

  OdpovědětVymazat
 12. Lopatka opravdu nemá chybu :o) Srdíčka jsou super!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jí taky miluju :o) je správně ulítlá :o) díky a pa, L.

   Vymazat
 13. Leni tak to srdíčko je úžasné-- hned večer si jedno musím udělat :o)Děkuju za úžasný návod :o)Krásný večer přeju Martina

  OdpovědětVymazat
 14. Ahoj Lenka, krasne srdiecka urcite vyskusam a na nieco pekne nasijem. Akurat teraz hackujem filetove srdiecka, kde tiez hackujem pod dve nitky RO ale nemam to velmi rada a tak som sa pustila do ineho hackovania a tam to davam priamo pod celu retiazku, nie je to take precizne ale aspon to nie je take narocne :) Ale k tym srdieckam sa vratim bude z nich krajka na obrus :) Pekny zvysok vecera...Nellie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Nellie, chci vyzkoušet našít srdíčko na obyč bílé tričko a na tašku, uvidíme, jak se mi to podaří :o) držím palec, ať se Ti dílo daří! Pa, L.

   Vymazat
 15. Lenička moja, čo Ti poviem, Tvoje návody sú úžasné. Ty to píšeš presne pre mňa. Pri Tvojich návodoch nemám absolútne žiadny problém ako nadviazať ďalší riadok, ako ukončiť riadok, či spraviť prvé 3 retiazkové očká a či tieto očká nahradia prvý dlhý stĺpik. No toto sú moje večné problémy pri návodoch. Ale u Teba je radosť podľa návodu niečo robiť. Vďaka Tebe mám radosť z háčkovania a patrí Ti môj veľký obdiv. Ďakujem. Andrea

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Andrejko, moc děkuju za Tvůj krásný komentář. Jsem opravdu ráda, že jsou pro Tebe moje návody tak dobře srozumitelné, o to mi jde, sama si ještě velmi živě pamatuju, kdy jsem měla přesně ten samý problém co Ty :o) hezký večer, L.

   Vymazat
 16. Ta lopatka by se mi líbila na nějaké zahradní taštičce... a ještě bych k ní sehnala hrabičky:-)))
  Srdíčka máš jasně že luxusní!
  Ajka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hi, já k ní ty hrabičky mám :o) přišly mi v celé kolekci knoflíků s názvem "Jarní louka" :o) díky, Ajko! Pa, L.

   Vymazat
 17. KRÁSNÁ SRDÍČKA A DĚKUJI ZA NÁVOD MARCELA

  OdpovědětVymazat
 18. Nádherná srdíčka, opravdu, knoflíčky taky moc krásné a návod přímo pro mě, večer sednu a budu háčkovat :-) O víkendu jsem si pletla šálu, upletla asi 40 cm a nakonec se mi přestala líbit, tak jsem párala a nemám nic. :-)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Marlenko, jdi do toho, je opravdu jednoduché :o) jo, tak to znám... tohle já dělám celkem často :o) manža jen zvedá oči v sloup a už ani nekomentuje :o) tak ať se daří bez párání! L.

   Vymazat
 19. Tak dneska asi nepůjdu spát! Jsou super, Leni. Moc děkuju za návod! To bude výzdoba :-)
  Papa V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Verčo :o) no, já asi taky ne, mám rozděláno asi milion věcí a musím s nimi pořádně hnout :o) pa, L.

   Vymazat
  2. Tak Leni, mám jen jedno, pak jsem odpadla... :-D Ale návod je supr trupr! ;-) Uvidím jak na tom budu dneska, ale u jednoho určitě nezůstane. Kdyžtak zbydou na příští rok nebo na jinou příležitost. Srdíček není nikdy dost!
   Verča

   Vymazat
  3. :o) Verčo, Ty jsi prostě nezmar :o) určitě se budou hodit i jindy a já tu návod budu mít pořád :o) tedy snad :o) papa, šikulko! L.

   Vymazat
 20. Ahoj Leni, krásná srdíčka a dokonalý návod, určitě vyzkouším.

  OdpovědětVymazat
 21. Leni komentářů máš už mraky, ale tentokrát se musím přidat, protože ten návod je fakt super. Jednoduchý, ale krásný. I to povídání je moc krásné. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jill, krásných a povzbudivých komentářů není nikdy dost, takže i za ten Tvůj Ti mooooc děkuju :o) vím, že se moje návody líbí a jsou užitečné :o) papa, L.

   Vymazat
 22. Leni,smekám pomyslný klobouk, co vše stihneš. Opět perfektní návod, krásně vše nafocené. :-) Večer se do něho pustím. Já sice Valentýna neslavím, ale s dětmi ve škole srdíčka také vyrábíme. ;-)Ty veselé knoflíčky to pěkně oživily.
  Tak háčku, zdar! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Dášo, já taky nejsem přesvědčený valentýnovec, ale je to aspoň příležitost něco s dětmi vyrobit, protože ony už valentýna si slavit budou :o) pa, L.

   Vymazat
 23. Leni díky za supr nápad hned vyzkoušim.Radka

  OdpovědětVymazat
 24. Leni, krásná srdíčka, hned večer zkusím! Já bych mohla mít tvůj blog snad otevřený trvale, to je tolik krásných věcí, super návodů, rad....n Jen pak nezbývá tolik času na to tvoření...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Dano :o) taky by se mi toho času hodilo kapánek víc :o) papa, L.

   Vymazat
 25. Leni, krásné!!! Jsi pěkně připravená :) Hezký den, J.

  OdpovědětVymazat
 26. Leničko, srdíčka jsou nádherné a s těmi novými knoflíčky jim to moc sluší .... Marki

  OdpovědětVymazat
 27. Radosť sledovať obrázky, ako ti práca ide od ruky.
  Leni, sú bohovičnééé!!!!
  Jana

  OdpovědětVymazat
 28. Leni něžná nádhera!Děkuji za návod.Meluzínce přeji at je brzy v pořádku,také jedem několikáté kolo chřipky:-(tentokrát jsme lehli všichni.
  Pa hezký den Věra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Věrko!!! Jé, no tak to máte doma vskutku veselo :o( tak ať jste také brzy zdraví a fit! Papa, L.

   Vymazat
 29. Leninko ..děkuji za krásný návod nádhera !!!! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač, Miško, já děkuji za Tvou přízeň! Pa, L.

   Vymazat
 30. Leni, srdíčko je parádní! Díky za vyčerpávající návod!

  OdpovědětVymazat
 31. Super návod,moc děkuji. Už jich mám pět. Jindra

  OdpovědětVymazat
 32. Leni krásná srdíčka a bezvadně napsaný návod pro takové jak jsem já je šitý na míru.Leni obdivuji Tvou úžasnou pracovitost jen se podívej kolik lidí je spokojených. Děkuji. Luďka

  OdpovědětVymazat
 33. Leni musím říct co jsem se dostala na váš blog tak už tři dny jen prohlížím nevím co dříve vyzkoušet. Tvoříte samé krásné věci a máte dokonale vytvořené návody pro nás. Je prostě vidět, když se věci dělají s láskou.......... moc děkuji, těším se až podle vás něco vytvořím.........

  OdpovědětVymazat
 34. Hermosos! Gracias por compartir!

  OdpovědětVymazat
 35. It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly donate to
  this excellent blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh
  updates and will share this site with my Facebook group.
  Chat soon!

  Review my site :: minion rush cheats

  OdpovědětVymazat
 36. It's fantastic that you are getting thoughts from this post as well
  as from our discussion made at this place.

  Take a look at my web-site - search engine modern marketing greenville sc

  OdpovědětVymazat
 37. This design is steller! Youu certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved too start my own blog (well,
  almost...HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had
  to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  Take a look at my web site - harley for sale america

  OdpovědětVymazat
 38. Prosím mohou být napsány v angličtině? To není dobré přeložit. Děkuju

  Cindy

  OdpovědětVymazat
 39. do you have this pattern in English? I want to make these hearts.

  OdpovědětVymazat
 40. Hi Leni, these hearts are so pretty. LISE.

  OdpovědětVymazat
 41. Tyto rady se na Valentýna moc hodí. Skvěle napsané rady. My s přítelem tento svátek slavíme. Já zpočátku nechtěla, ale když na mě přítel vybalil dárky z romantickedepo.cz, vůbec jsem nebyla schopna jeho chtíči odolat (a vlastně i mému). Koupil mi tam hračičky, se kterými si tajně během jako služebních cest hraji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukám, že jste měli pěkně romantického Valentýna. To my se tento rok s přítelem rozhodli zajít na tantra masáže a můžu vám říct, že to bylo taky parádní. Jestli jste nikdy nebyli, tak určitě doporučuji vyzkoušet. Myslím si, že na Valentýna je přesně něco takového úplně ideální. My si to do budoucna určitě ještě zopakujeme. :)

   Vymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!