30. března 2013

POSLEDNÍ DÁREK DO VÝMĚNY

Krapet jsem se letos zbláznila a přihlásila se hned do tří výměn. 

Poslední dáreček jsem odeslala před týdnem a když mi protistrana napsala, že už ho má, je maximálně nadšená a chlubila se hned pošťačce, protože prý tušila, že ode mě to bude prostě paráda, mohla jsem se řádně nafouknout pýchou :o), pak připravit si příspěvek a píchnout ho sem.

Dlouho jsem fakt nevěděla, co budu vyrábět, bo svůj jarně velikonoční příděl nápadů jsem vyčerpala už v předchozích dvou výměnách.

Ale pak stačil jeden malý kuk z okna, kde se místo čmeláků a včeliček proháněly hromady sněhových vloček, a bylo rozhodnuto. Jaro ještě zdaleka není za bukem, takže to bude chtít něco teplého. Nejlépe na nohy.

A vznikl párek háčkovaných balerínek, z teplého Standardu, ve starorůžové barvičce, doladěné květinkou s korálkem a mašličkou protaženou po obvodu, aby se daly balerínky přitáhnout podle potřeby a nepadaly z nohy.

A k nim jeden transportní háčkovaný pytlíček alá pompadour.

No, já myslím, že jestli se to venku bude vyvíjet dosavadním směrem, tak je paní ještě docela dost užije, ne?

 
 
 
 


Balerínky jsem háčkovala podle svého staršího návodu, pompadourek jsem háčkovala z hlavy.

A jelikož velikonoce už tlučou na vrata, tady jedno malé přání pro všechny, kdo neztrácejí humor:
Veselé Velikonoce!
28. března 2013

POUZDRO NA HÁČKY...

...aneb kterak si zhotoviti jednoduchý háčkovaný hákofutroš.

Když jsem vkládala fotky svého prvního a musím říct, že i ne moc povedeného pouzdra na háčky, ani zbla jsem netušila, jaký ohromný ohlas u vás bude mít! Moc mě to potěšilo!!!

Stejným tempem se ovšem začaly množit žádosti o zveřejnění návodu, jak si podobné pouzdro vyrobit. Měla jsem objednanou sadu bambusových háčků, takže se brzy naskytla příležitost vyrobit si další hákofutroš a při té příležitost i nafotit postup krok za krokem.

A protože se spoustě vás nechtělo čekat až na avizovaný pátek, protože prostě fičí někam za lepším počasím a hlavně velikonocemi, patlám a vkládám návod už dnes. Ať je vám k užitku :o).Uvedený popis je na sadu 12 bambusových háčků o síle 1 - 10 mm. Tedy od párátka až po basebalovou pálku.

Proto jsem musela háčkovat silnější přízí, abych do přihrádky dostala i tu basebolku. Použila jsem přízi Kačenka (adekvátně lze použít Káju) a háček č. 3mm.

Pokud vlastníte háčky standardní šíře do cca 4mm, můžete háčkovat ze slabší příze, např. Camilly, Catanie, Limone nebo Read Heart Cotton a použít háček č. 2.5mm. Ale předesílám, že to chce fakt vyzkoušet, bo já to vyzkoušeno nemám. 

Pouzdro se skládá ze dvou částí: vnitřní přihrádkové a vnější, ozdobné a hlavně, zpevňovací. Každá se háčkuje zvlášť a poté se sháčkují krátkými sloupky nebo sešijí ozdobným stehem. Vrchní část si rovněž můžete ušít z látky a aby byla pevnější, podžehlit i vlizelínem.

Základní řetízek musí o cca 1 cm přesahovat délku nejdelšího z háčků, které chcete v pouzdře uchovávat.

Přízí Kačenka a háčkem č. 3mm jsem nahodila 36 řetízkových ok.

Do druhého a všech dalších ok vháčkujeme po jednom krátkém sloupku. Celkem jich máme 35, první řet.oko se v této ani v žádné další řadě do celkového počtu ok nezapočítává.


Uháčkujeme 2 řet.oka a práci otočíme. První dlouhý sloupek vháčkujeme do oka, které je hned u paty těchto řetízkových ok.


Uháčkujeme 10 dlouhých sloupků za obě smyčky oka (první dvě řet.oka nepočítáme jako sloupek).


Dalších 25 dlouhých sloupků budeme háčkovat pouze ZA ZADNÍ NIT ok z předešlé řady.


Vznikne nám takovýto vroubek.


Nyní práci otočíme po směru hodinových ručiček tak, abychom právě uháčkované dlouhé sloupky měli vpravo.


Nahodíme přízi a vpíchneme do vroubku u posledního dlouhého sloupku.


Uháčkujeme dlouhý sloupek.


Práci opět pootočíme tak, abychom právě uháčkovaný dlouhý sloupek měli klasicky nahoře a ty uháčkované před tím dole.


Pokračujeme v háčkování dlouhých sloupků do vroubků, které nám vznikly uháčkováním 25 dlouhých sloupků za zadní nit. Je to podobný princip, jako když háčkujeme např. dno košíčku či tašky a na začátku obháčkováváme základní řetízek z obou stran.

Celkem uháčkujeme 25 dlouhých sloupků z druhé strany těch předešlých.


Nyní obě řady dlouhých sloupků přiložíme k sobě tak, aby líc byl uvnitř (ono to jinak vlastně ani nejde).


Uháčkujeme 1 řet.oko a práci otočíme. Dvě pararelní řady dlouhých sloupků máme nyní vlevo, vpravo máme těch prvních 10 dlouhých sloupků háčkovaných za obě nitě oka.


Odpočítáme si od levého okraje 10 dl.sloupků (ta první dvě řet.oka nepočítáme) a háčkem vpíchneme do oka hned u řet.oka a zároveň do jedenáctého oka protější strany. Uháčkujeme krátký sloupek.


Uháčkujeme krátký sloupek.


Postupně budeme nyní sháčkovávat dvě naproti sobě ležící oka paralelních řad dlouhých sloupků, které jsme před chvílí doháčkovali.

Musíme mít na konci 25 krátkých sloupků.


Sháčkováním dvou paralelních řad dlouhých sloupků nám vznikne první přihrádka na háček. Pokud se vám do přihrádky nevejdou silnější háčky a nechcete je tam rvát pod tlakem (jako já :o), namísto dlouhých sloupků můžete háčkovat buď sloupky prodloužené nebo dvakrát nahozené. Je ovšem třeba počítat s tím, že mezi těmito sloupky mohou vzniknout větší mezery.


Uháčkujeme 1 řet.oko a práci otočíme. Háčkujeme 25 krátkých sloupků, první sloupek jako vždy ihned do oka u paty toho řet.oka.


Poslední, 25. krátký sloupek musí vyjít do prvního krátkého sloupku z před.řady.

Před sebou nyní vidíme "zub", vzniklý uháčkováním dvou řad krátkých sloupků nad sebou.

Abychom zub vyrovnali, přes zbývajících 10 dlouhých sloupků opět uháčkujeme 10 dlouhých sloupků.


Uháčkujeme 2 řet.oka a práci otočíme.

A znovu:

- 10 dlouhých sloupků za obě nitě oka
- 25 dlouhých sloupků pouze ZA ZADNÍ NIT OKA
- práci otočit po směru hodinových ručiček a vháčkovat 25 dlouhých sloupků do vzniklých vroubků
- 1 řet.oko, práci otočit, dvě paralelní řady po 25 dlouhých sloupků přiložit lícem k sobě a sháčkovat krátkými sloupky (25 kr.sloupků)
- 1 řet. oko, práci otočit, uháčkovat 25 kr.sloupků přes 25 kr.sloupků, až dojdeme k "zubu", uháčkovat 10 dlouhých sloupků přes zbývajících 10 ok.


 Tento postup budeme opakovat tak dlouho, dokud nebudeme mít požadovaný počet přihrádek.


Já jsem háčkovala celkem 12 přihrádek.


Zde vidíte nacpanou celou sadu bambusáčků. Vleze se jak párátko, tak i basebolka.


A teď vrchní, ozdobně - zpevňovací část. Háčkujeme nejlépe z boku, stejně jako přihrádky, takže musíme začít na stejný počet řet.ok, tedy 36.

Vzor je na vás a vaší fantazii. Já jsem použila obyčejný polosloupek, chtěla jsem vrchní část vyšívat. Můžete ale použít i různé krajkové vzorečky; pokud uháčkujete vnitřní část v kontrastní barvě, aby pod krajkou prosvítala, bude to vypadat zase o fous líp.

Nezapomeňte ale, že pouzdro se bude překládat nebo zavinovat, takže vrchní část pouzdra musí být delší než vnitřní část s přihrádkami.

Proto doporučuji našťouchat do přihrádek všechny háčky, které tam budete uchovávat, a vrchní část průběžně měřit tak, že jí přiložíte na hotovou přihrádkovou část a budete jí skládat a zavinovat tak, jak to budete dělat, až bude celé pouzdro hotové. Při zkoušení můžete obě části k sobě přišpendlit,  nebudou vám po sobě klouzat.


Až budete mít vrchní část hotovou, nazdobte jí ještě před tím, než k sobě obě části sháčkujete/přišijete. Všechny uzlíky a švy tak zůstanou schované uvnitř.

Potom obě části přiložte rubem k sobě a sháčkujte jednou řadou krátkých sloupků (v rozích na oblé otočení vháčkujte do jednoho oka tři krátké sloupky) nebo sešijte ozdobným stehem.

Při sháčkovávání spodní části nezapomeňte, že přihrádky mají volný spodek. Je tedy při sháčkovávání vpíchnout pod oba dlouhé sloupky ve spodku přihrádky a sháčkovat spolu i je, jinak by vám háčky mohly projíždět skrz!


Pokud sháčkováváte krátkými sloupky a budete pouzdro chtít zapínat na knoflík, nezapomeňte rovnou vypracovat i případné poutko. Vyměřte si, kde chcete poutko mít, a uháčkujte potřebný počet řet.ok. Potom dále pokračujte ve sháčkovávání krátkými sloupky.Tak toto je základní návod. Zbytek je na vás, vaší fantazii a potřebách.

Držím palce, ať se dílo podaří!

KRÁSNÝ VELIKONOČNÍ VÍKEND!

27. března 2013

POZDRAV ZE SLOVENSKA

Dneska mě doma čekalo překvapení. Velká obálka se slovenskými známkami.


Zablesklo se mi v očích: že by už?

Minulý týden jsem si od Nellie objednala jeden z jejích hedvábných šálků, které tak krásně ručně maluje. Platba byla trošku oříšek, bo Slovensko už jede v Eurech, kdežto my stále v kačkách. Nakonec jsem oprášila starý účet u PayPal (resp. jsem si musela založit nový, jelikož starý už byl jaksi nedobytný; no, stejně už na něm nic nebylo) a peníze Nellie dostala v ten samý den, kdy jsem je odeslala (a to byla neděle, považte!).

A byl tam!

V překrásných duhových barvách, fotky ani zdaleka nedokážou postihnout tu barevnou nádheru.


Nelkiny jemné tahy mě stále nepřestávají udivovat. Já jsem na tohle dřevorubec.


 A aby toho nebylo málo, z obálky se na mě vysypalo ještě spousta dárečků navíc!


Nejvíc paf jsem z domečkových náušniček. Zítra ráno hážu svoje fádní stříbrné kroužky k ostatnímu bižuternímu harampádí, které vlastním, a jdu v domečkách! 


NELLIE, DÍKY DÍKY MOOOOOOOC!

Malá návnadička na příští dny: mám hotový návod na hákofutroš, takže se můžete těšit. Došla mi nová sada bambusových háčků, byla tedy příležitost vytvořit nový futrálek a zároveň fotit postup.

Vyhrabte klubíčka, nažhavte háčky, namasírujte ruce, v pátek jdem na to!


KRÁSNÝ DEN VŠEM, KTEŘÍ JSTE SE DNES U NÁS ZASTAVILI!


25. března 2013

V BARVÁCH JARA

Nejdřív chci poděkovat všem za krásné a milé komentáře, které dorazily k mým minulým příspěvkům.

Vždycky mě moc potěší a dodají energii k dalšímu tvoření.

Dneska jen krátce, malý přehled mojí víkendové práce.


Čepičky jsou vyrobené na zakázku do jednoho malého obchůdku.


Zelenou jsem háčkovala z hlavy bez návodu, návod na kytičku najdete tady.

 

Návod na tuto tříbarevnou najdete tady. Kytka je podle Evičky Hortenzie a návod na ní najdete tady.

No a žluťáska už znáte, návod najdete v předešlém příspěvku.

Venku to zatím jarně nevypadá ani trošek, ale snad se dočkáme alespoň na ty velikonce :o).

KRÁSNÝ NOVÝ TÝDEN!