28. března 2013

POUZDRO NA HÁČKY...

...aneb kterak si zhotoviti jednoduchý háčkovaný hákofutroš.

Když jsem vkládala fotky svého prvního a musím říct, že i ne moc povedeného pouzdra na háčky, ani zbla jsem netušila, jaký ohromný ohlas u vás bude mít! Moc mě to potěšilo!!!

Stejným tempem se ovšem začaly množit žádosti o zveřejnění návodu, jak si podobné pouzdro vyrobit. Měla jsem objednanou sadu bambusových háčků, takže se brzy naskytla příležitost vyrobit si další hákofutroš a při té příležitost i nafotit postup krok za krokem.

A protože se spoustě vás nechtělo čekat až na avizovaný pátek, protože prostě fičí někam za lepším počasím a hlavně velikonocemi, patlám a vkládám návod už dnes. Ať je vám k užitku :o).Uvedený popis je na sadu 12 bambusových háčků o síle 1 - 10 mm. Tedy od párátka až po basebalovou pálku.

Proto jsem musela háčkovat silnější přízí, abych do přihrádky dostala i tu basebolku. Použila jsem přízi Kačenka (adekvátně lze použít Káju) a háček č. 3mm.

Pokud vlastníte háčky standardní šíře do cca 4mm, můžete háčkovat ze slabší příze, např. Camilly, Catanie, Limone nebo Read Heart Cotton a použít háček č. 2.5mm. Ale předesílám, že to chce fakt vyzkoušet, bo já to vyzkoušeno nemám. 

Pouzdro se skládá ze dvou částí: vnitřní přihrádkové a vnější, ozdobné a hlavně, zpevňovací. Každá se háčkuje zvlášť a poté se sháčkují krátkými sloupky nebo sešijí ozdobným stehem. Vrchní část si rovněž můžete ušít z látky a aby byla pevnější, podžehlit i vlizelínem.

Základní řetízek musí o cca 1 cm přesahovat délku nejdelšího z háčků, které chcete v pouzdře uchovávat.

Přízí Kačenka a háčkem č. 3mm jsem nahodila 36 řetízkových ok.

Do druhého a všech dalších ok vháčkujeme po jednom krátkém sloupku. Celkem jich máme 35, první řet.oko se v této ani v žádné další řadě do celkového počtu ok nezapočítává.


Uháčkujeme 2 řet.oka a práci otočíme. První dlouhý sloupek vháčkujeme do oka, které je hned u paty těchto řetízkových ok.


Uháčkujeme 10 dlouhých sloupků za obě smyčky oka (první dvě řet.oka nepočítáme jako sloupek).


Dalších 25 dlouhých sloupků budeme háčkovat pouze ZA ZADNÍ NIT ok z předešlé řady.


Vznikne nám takovýto vroubek.


Nyní práci otočíme po směru hodinových ručiček tak, abychom právě uháčkované dlouhé sloupky měli vpravo.


Nahodíme přízi a vpíchneme do vroubku u posledního dlouhého sloupku.


Uháčkujeme dlouhý sloupek.


Práci opět pootočíme tak, abychom právě uháčkovaný dlouhý sloupek měli klasicky nahoře a ty uháčkované před tím dole.


Pokračujeme v háčkování dlouhých sloupků do vroubků, které nám vznikly uháčkováním 25 dlouhých sloupků za zadní nit. Je to podobný princip, jako když háčkujeme např. dno košíčku či tašky a na začátku obháčkováváme základní řetízek z obou stran.

Celkem uháčkujeme 25 dlouhých sloupků z druhé strany těch předešlých.


Nyní obě řady dlouhých sloupků přiložíme k sobě tak, aby líc byl uvnitř (ono to jinak vlastně ani nejde).


Uháčkujeme 1 řet.oko a práci otočíme. Dvě pararelní řady dlouhých sloupků máme nyní vlevo, vpravo máme těch prvních 10 dlouhých sloupků háčkovaných za obě nitě oka.


Odpočítáme si od levého okraje 10 dl.sloupků (ta první dvě řet.oka nepočítáme) a háčkem vpíchneme do oka hned u řet.oka a zároveň do jedenáctého oka protější strany. Uháčkujeme krátký sloupek.


Uháčkujeme krátký sloupek.


Postupně budeme nyní sháčkovávat dvě naproti sobě ležící oka paralelních řad dlouhých sloupků, které jsme před chvílí doháčkovali.

Musíme mít na konci 25 krátkých sloupků.


Sháčkováním dvou paralelních řad dlouhých sloupků nám vznikne první přihrádka na háček. Pokud se vám do přihrádky nevejdou silnější háčky a nechcete je tam rvát pod tlakem (jako já :o), namísto dlouhých sloupků můžete háčkovat buď sloupky prodloužené nebo dvakrát nahozené. Je ovšem třeba počítat s tím, že mezi těmito sloupky mohou vzniknout větší mezery.


Uháčkujeme 1 řet.oko a práci otočíme. Háčkujeme 25 krátkých sloupků, první sloupek jako vždy ihned do oka u paty toho řet.oka.


Poslední, 25. krátký sloupek musí vyjít do prvního krátkého sloupku z před.řady.

Před sebou nyní vidíme "zub", vzniklý uháčkováním dvou řad krátkých sloupků nad sebou.

Abychom zub vyrovnali, přes zbývajících 10 dlouhých sloupků opět uháčkujeme 10 dlouhých sloupků.


Uháčkujeme 2 řet.oka a práci otočíme.

A znovu:

- 10 dlouhých sloupků za obě nitě oka
- 25 dlouhých sloupků pouze ZA ZADNÍ NIT OKA
- práci otočit po směru hodinových ručiček a vháčkovat 25 dlouhých sloupků do vzniklých vroubků
- 1 řet.oko, práci otočit, dvě paralelní řady po 25 dlouhých sloupků přiložit lícem k sobě a sháčkovat krátkými sloupky (25 kr.sloupků)
- 1 řet. oko, práci otočit, uháčkovat 25 kr.sloupků přes 25 kr.sloupků, až dojdeme k "zubu", uháčkovat 10 dlouhých sloupků přes zbývajících 10 ok.


 Tento postup budeme opakovat tak dlouho, dokud nebudeme mít požadovaný počet přihrádek.


Já jsem háčkovala celkem 12 přihrádek.


Zde vidíte nacpanou celou sadu bambusáčků. Vleze se jak párátko, tak i basebolka.


A teď vrchní, ozdobně - zpevňovací část. Háčkujeme nejlépe z boku, stejně jako přihrádky, takže musíme začít na stejný počet řet.ok, tedy 36.

Vzor je na vás a vaší fantazii. Já jsem použila obyčejný polosloupek, chtěla jsem vrchní část vyšívat. Můžete ale použít i různé krajkové vzorečky; pokud uháčkujete vnitřní část v kontrastní barvě, aby pod krajkou prosvítala, bude to vypadat zase o fous líp.

Nezapomeňte ale, že pouzdro se bude překládat nebo zavinovat, takže vrchní část pouzdra musí být delší než vnitřní část s přihrádkami.

Proto doporučuji našťouchat do přihrádek všechny háčky, které tam budete uchovávat, a vrchní část průběžně měřit tak, že jí přiložíte na hotovou přihrádkovou část a budete jí skládat a zavinovat tak, jak to budete dělat, až bude celé pouzdro hotové. Při zkoušení můžete obě části k sobě přišpendlit,  nebudou vám po sobě klouzat.


Až budete mít vrchní část hotovou, nazdobte jí ještě před tím, než k sobě obě části sháčkujete/přišijete. Všechny uzlíky a švy tak zůstanou schované uvnitř.

Potom obě části přiložte rubem k sobě a sháčkujte jednou řadou krátkých sloupků (v rozích na oblé otočení vháčkujte do jednoho oka tři krátké sloupky) nebo sešijte ozdobným stehem.

Při sháčkovávání spodní části nezapomeňte, že přihrádky mají volný spodek. Je tedy při sháčkovávání vpíchnout pod oba dlouhé sloupky ve spodku přihrádky a sháčkovat spolu i je, jinak by vám háčky mohly projíždět skrz!


Pokud sháčkováváte krátkými sloupky a budete pouzdro chtít zapínat na knoflík, nezapomeňte rovnou vypracovat i případné poutko. Vyměřte si, kde chcete poutko mít, a uháčkujte potřebný počet řet.ok. Potom dále pokračujte ve sháčkovávání krátkými sloupky.Tak toto je základní návod. Zbytek je na vás, vaší fantazii a potřebách.

Držím palce, ať se dílo podaří!

KRÁSNÝ VELIKONOČNÍ VÍKEND!

50 komentářů:

 1. Leni,poviem Ti je to paráda. Čítala som návod a predstavovala som si ako háčkujem. Budem musieť háčkovať pred monitorom, aby som to spravila všetko správne podľa Tvojich fotiek. Kúpim priadzu a budem dúfať, že sa mi podarí.Vďaka za návod. Andrea

  OdpovědětVymazat
 2. Leni, je krásný!! S těmi kytičkami kouzelný!! Za návod děkuji, já sice taštičku na háčky mám, ale třeba se někdy hodí :-) Hezké velikonoce, Jana

  OdpovědětVymazat
 3. Leni, doposud jsem tu potřebu neměla, ale pár Tvých posledních příspěvcích začínám vážně přemýšlet o tom, jestli opravdu nepotřebuji pouzdro na háčky :-) Asi si zakážu tady chodit... vždycky mě něčím navnadíš (jarní čepičky, futrálek...) a já si pak nemůžu pomoct a musím to zkusit taky :-)) Narušuje mi to mé předporodní kreativní plány, asi budu muset začít tvořit i po nocích, abych vše stihla :-)) Ale teď vážně - dík moc za další skvělý návod!

  OdpovědětVymazat
 4. Velmi sikovne je to takto vkuse hackovat. A tie kvetinkove gombicky na zaver, to je nadhera!

  OdpovědětVymazat
 5. Leničko, moc Ti děkuju. Futroš je kouzelný, už minule jsem se kochala jednoduchými kytičkovoknoflíkovými přízdobami. Jak málo stačí, viď? Jsou kouzelné!!
  Na návod jsem celá divá! Myslím, že začnu už dneska :-D
  Jsi zlato a borec!!!
  V.
  PS: Nač vlastně ty bambusové háčky? Myslím...jaký je rozdíl oproti kovovým?

  OdpovědětVymazat
 6. parádnííííííííííííí, já bych těch pouzder potřebovala milion, páč furt něco hledám :-)) Leničko přeji krásné svátky

  OdpovědětVymazat
 7. Leničko,ty jsi opravdu kouzelnice...super návod...měj se krásně papa K.♥

  OdpovědětVymazat
 8. Díky za návod a přeji Vám krásné velikonoce ! Jindra

  OdpovědětVymazat
 9. nádhera!!! Leni ty más proste ruce zlaté !!! Krasný zbytek tydne

  OdpovědětVymazat
 10. Lenička je prostě geniální, také vyzkouším, háčky se všude možně povalují. Jen nechápu, kam chodí na ty nápady :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj Leni, díky za návod, který mi potvrdil, že háčkuješ tak, jak jsem si myslela:-) je to skvělý nápad a název jsi vymyslela zajímavý. Jenom bych ráda věděla, jak jsi spokojená s bambusovými háčky a kde se dají koupit. Taková sada by se mi také líbila, i když jsem si řekla, že budu dodržovat háčkovací klid a léčit svoji bolavou ruku. Háčky teď uklidím a půjčila jsem si nějaké knížky....tak to snad i vydržím. ahoj a hezké Velikonoce. Zuzan

  OdpovědětVymazat
 12. Leničko, upřimně - nějak bych to zvládla a vymyslela, ale! Ale ty, se svým vzorným návodem, šetříš moji starou hlavu a čas!
  Máš ho krásný a vymakaný jak zevnitř, tak z vrchu - kvete fakt parádně!
  Pohodový večer, pa Helena

  OdpovědětVymazat
 13. Tedy Leni -- ty jsi ÚŽASNÁ -- opět krásný skvělý návod.Měj se krásně a prožijte tam u Vás doma si krásné Velikonoční svátky :o) Martina

  OdpovědětVymazat
 14. Leni, opět super návod, díky. :-) Můžeš popsat své zkušenosti s bambusovými háčky? Bambusové jehlice jsou bezva, ale tady bych se trošku obávala, jak ta špička. Krásné Velikonoce. :-)

  OdpovědětVymazat
 15. Tak toto je super, určite vyskúšam, keď budem mať nejakú sadu háčikov :)

  OdpovědětVymazat
 16. Leni, Tvůj návod je zase úžasný. Děkuji za něj. Krásné velikonoce Pavla

  OdpovědětVymazat
 17. Jseš dobrá Leni, to není popis, to je román:-))))
  A.

  OdpovědětVymazat
 18. Jééé, parádní. Moc děkuji! :D

  OdpovědětVymazat
 19. Leni ty si fakt macher na návody, prajem tebe aj tvojej rodinke Veselú Veľkú Noc. Renata

  OdpovědětVymazat
 20. Lenka, super návod...dík...prajem pekné sviatky...

  OdpovědětVymazat
 21. oh to je krásné. Já jsem se tak těšila na tento návod. Hned jak dodělám rozdělanou práci vyzkouším a sna se i pochlubím MOc děkuji za krásný návod..:)))

  OdpovědětVymazat
 22. No ten je božíííí!Děkuji za návod.Krásné velikonoce!Pa Věra

  OdpovědětVymazat
 23. Ahoj Leni, háčky jsou boží, hlavně ta basebolka. A ten futrálek je nádherný, určitě ho dle tvého návodu vyzkouším, děkuji za návod. Hezké svátky, Simona.

  OdpovědětVymazat
 24. Wooow Leni si jednička! Dokonale prepracované, moc moc ďakujem za návod, hodí sa mi lebo háčkovanie je moja druhá droga :-)

  OdpovědětVymazat
 25. Už jsem se do něj včera večer pustila, jde to opravdu dobře, máš perfektní fotopostup, takže pro mě jako pro člověka, který má problémy pochopit stručně psané postupy, naprosto fantastické. Dělám z Camilly háčkem 2,5. Mám na uložení několik háčků, převážně zn. Ponny zhruba do vel. 5. Je fakt, že se tam sice vlezou, ale musím jim tam dost pomoct. Ale možná se to časem roztáhne, takže bych to větším háčkem nedělala. Je to dobrá droga, lepší než barvení vajíček a šílenství zvané předvelikonoční úklid :-D

  OdpovědětVymazat
 26. Leni nádhera :) Jsem moc ráda že jsi na naše naléhání ten návod vytvořila :) Už se těším až se do toho pustím :) Krásné velikonoce...

  OdpovědětVymazat
 27. Leni, bezva návod, jak já jsem se těšila až budu doma a juknu na něj. Nemohla jsem přijít na to jak děláš ty chlívečky a teď už jen zasednout s háčkem v ruce před počítač a tvořit. Moc díky za tvé nápady, návody, že se s námi o ně podělíš je fakt milé...Už jsem si vzala i na víkendovou návštěvu háčkování sebou jak jsem tím jetá :-))).Uháčkovala jsem nákrčník a kdybych měla sebou víc vlny, dala bych ještě jeden. Vždyť stále sněží.

  OdpovědětVymazat
 28. Tak velikonoční víkend je za námi a já díky tobě Leni, uháčkovala hákofutroš :-). Návod úplně super, sice jsem si ho trošku přizpůsobila, ale nápad byl tvůj. Takže děkuju za návod. :-)

  OdpovědětVymazat
 29. Tak Leni - už mám jeden futrál hotový a druhý je zhruba v půlce. A to jsem si ještě mezitím stihla o víkendu "odskočit" na druhý konec republiky a zpátky :-D

  Návod je... ...co je lepší než "geniální"? :-)

  Prostě se mi háčkovalo úplně samo! Stačilo následovat Tvůj pečlivý popis a po jedné přihrádce už jsem jela zpaměti.
  Ani jsem nevěděla, jak moc takový futroš vlastně potřebuju, dokud jsem ho neměla.
  Za mě máš 100 bodů!!!! ;-)
  V.

  OdpovědětVymazat
 30. Lenka super navod, uz len kupim priadzu a dam sa do toho je to trosku narocnejsie pre mna ale je super ze hned sa robia rad za radom tie prihradky. Futralik si opat krasne nazdobila, uz aby aj mne sa take nieco podobne podarilo :) Prajem pekny dnik...Nellie

  OdpovědětVymazat
 31. Leničko, hotovo :) děkuji za skvělý návod. Písla jsem ti vzkaz na mmb ;)

  OdpovědětVymazat
 32. zdravím šikulku Lenku, založila jsem si blog, trošku s tím ještě zápasím, ale chtěla bych se dovolit použít občas odkaz na Tvé stránky. Když se do něčeho pustím podle Tvých návodů, chci si ponechat odkaz, kde jsem se nechala inspirovat. Moc děkuju

  OdpovědětVymazat
 33. Leni, paráda. Návod bez jediné chybičky, skvěle nafoceno, prostě jako vždycky, klobouk dolů...mám to tady ráda :-)
  Petra (pilgrim z MK)

  OdpovědětVymazat
 34. ááá, ještě jsem zapomněla, bambusové háčky nemám, jen klasiku Pony a kovové. Ty větší by se mi nevtěsnaly, takže jsem udělala 4 přihrádky klasicky podle Tebe, 4 přihrádky dvakrát nahozený DS a 4 přihrádky třikrát nahozený DS. A tak se mi vejdou všechny bez problémů :-)
  díky, Petra

  OdpovědětVymazat
 35. Dobrý den, máte moc krásné tvoření, moc se mi na vašich stránkách líbí. Ráda bych se zeptala, kde se dá sehnat sada bambusových háčků:) děkuji za odpověď Magdaléna
  magdalena.kolenakova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 36. tedy ten váš je tak krásný a pravidelný, já ten svůj párala a párala a stejně je trochu šišatý :) ale už jsem jakžtakž spokojená :) díky moc za návod, abych neměla háčky poházené jen tak v šuplíku :-*

  OdpovědětVymazat
 37. Ahoj Leni, abych to pravdu řekla na tvůj krásný blog chodím často, je tady mnoho inspirace a velice ocenuji to že si dáváš tu práci to tak hezky popsat i nafotit :-)neříkám že mám háček stále v ruce :-) ale opravdu mě háčkování velice baví!
  většinou když hledám co bych uháčkovala( respektive co by se mi líbilo ) zavede mě to k tvému blogu :-)
  Jako třeba teď, hledám nějaké krásné pouzdro na háčky ...... a heleme se ..... máš ho tady a navíc opravdu krásné.

  Ještě jednou moc mooooc děkuji
  Blanka z Norska

  OdpovědětVymazat
 38. Dobrý den :-) Pustila jsem se do Vašeho háčkofutrálku. Vše jde dobře, jen nevím jak sháčkovávat k sobě vždy ty protilehlé dlouhé sloupky. První přihrádka na háček se mi podořila dle Vašeho obrázku, ale ostatní jsem sháčkovala asi špatně, protože mi nevyšly takové pěkné přihrádečky. Přihrádky mám, ale je to nevzhledné a nemám je hezky oddělené jako Vy. Třeba to dělá ta příze, použila jsem Danielu. Děkuji, Veronika. (zelenkova.v@email.cz)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru,potřebovala bych to vidět. Nafoťte, jak nejlépe a nejdetailněji můžete, a pošlete mi na havlicek.lenka@seznam.cz

   Vymazat
  2. Děkuji moc, odesláno :-)

   Vymazat
 39. Děkuji moc za návod, je skvělý!!!!!

  OdpovědětVymazat
 40. kdepak sháníte tak krásné knoflíčky ?

  OdpovědětVymazat
 41. dokonalé ako všetky práce, nádhera, slintám :-)

  OdpovědětVymazat
 42. Leni moc vám za superní návod mám trochu podobný a moc se mi líbí děkuji moc

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!