28. června 2013

A MÁME TU KONEC...

... tedy školního roku, aby bylo dobře rozuměno :o). Skončit s blogem se zatím rozhodně nechystám, jak se pár milých lidiček bálo, protože už na blog tolik nepřispívám jako dřív. Holt mě teď víc požírá práce, která mě živí. Ale pomaličku se to usazuje a snad se blýská na lepší časy, kdy zas budem s háčkem kamarádi jako dřív.

Zatím jen tak lehounce, občas něco malého, jako třeba mojí Meluzínce na rozloučenou pro pančelky (boží výraz!) do školky.


Háčkované futrálky na voňavá marseilská mýdla, koupená v nově objeveném a ihned zamilovaném, neméně voňavém obchůdku nejen pro dobrou náladu "Levandule".


Při výběru barev přízí a mašliček to byl trošku boj, protože Meluzka je jako každé malé dítě vyznavačem hodně výrazných až křiklavých barev a jejich co nejzuřivějších kombinací. Musela jsem její výběr často usměrňovat, což se neobešlo od huronského řevu. Nakonec jsme se shodly na jakéms takéms kompromisu, ze kterého byly paní učitelky nadšené. 

Staršímu pubertovi už jsem nic do školy neháčkovala; sice jsem to jen tak lehce nabídla, ale odpovědí mi byl nekomentovatelný výraz v jeho tváři a dvě slova: "No, mamko...". No tak ne. Nakonec si vymyslel levandulový balíček (jak jinak než z "Levandule"): mléčná levandulová čokoláda, malé levandulové mýdélko a hrstka sušené levandule v plátěném, ručně malovaném minipytlíčku. Paní učitelka byla moc příjemně překvapená a jakožto čokoládový gurmán se prý moc těší, až tuto pro ni zatím neznámou čoko-novinku vyzkouší. My už vyzkoušeli a móc nám chutnalo!


A nakonec malé nakouknutí do mého velkého a už hoooodně dlouho rozdělaného projektu. Bude to háčkovaný svetr v maxi velkosti pro mě :o) dává mi docela zabrat, ale už se velmi slibně rýsuje: tělo hotové, dodělávám první rukáv, takže bude snad ještě letos k nošení :o).

 

Fotila jsem na sobě před zrcadlem, takže katastrofa, barvy příšerné, proto jsem raději fotku udělala černobílou. Svetřík je stejně bílý, takže o nic nepřijdete :o).

A tady detail spodní části vzorečku. Je moc pěkný, až ho dodělám, určitě udělám větší reportáž a opět připojím odkazy na inspiraci a osobní zkušenosti s háčkováním, abyste měli představu, co to obnáší, kdybyste se do toho taky náhodou chtěli pustit.Mimochodem, ptali jste se mě na bambusové háčky. Koupila jsem je v nákupní galerii Poštovné zdarma.cz. Bambusové háčky stále mají, najdete zde, ale už jsou o dost dražší. Mě tato sada před půl rokem vyšla na 200,- i s poštovným, kupovala jsem tam ještě pro Meluzínku nůžky s výměnným ozdobným ostřím a nějaké další tvořivé drobnůstky. Za sebe tento obchod můžu doporučit (nevylučuji ovšem, že s ním někdo má i špatné zkušenosti).

Zatím se mějte přepychově a užívejte prázdniny!

KRÁSNÝ VÍKEND A DÍKY ZA NÁVŠTĚVU!

***************************************************************

P.S.: MIMOCHODEM, MŮJ MILOVANÝ SYNÁČEK PŘINESL NA VYSVĚDČENÍ TŘI DVOJKY. MYSLÍM, ŽE NA KLUKA V SEDMÉ TŘÍDĚ, SE KTERÝM TLUČE PUBERTA ODE ZDI KE ZDI A NAVÍC SE NEUČÍ, JE TO FAMÓZNÍ VÝSLEDEK! NO NE? ŽIJTE BLAZE!!!

 

25. června 2013

LEVANDULOVO

Je čas levandule. Právě krásně kvete a voní. A sbírá se a suší, aby vydržela vonět co nejdéle.

Nejsem extra příznivec levandule. Pro mě coby rodilého alergika je její vůně příliš intenzívní. Ale nějak si nemůžu pomoct. Levandule je pro mě synonem slunného skorojihu, zejména Francie a Itálie, kde jsem nikdy nebyla a moc ráda bych se tam někdy podívala.

Proto jsem víc než zaplesala, když jsem kousek od místa své nové práce objevila obchůdek s příznačným názvem Levandule.

Se svolením milé paní prodavačky jsem pořídila pár fotografií, jejichž prostřednictvím vás zvu k návštěvě a nákupu.

Už zdálky nezaměnitelná vůně a typické výrobky lákají do malého obchůdku, zařízeném ve stylu Provence.

Najdete zde různé koše a košíky, drátěné i proutěné, truhlíky, plechové, porcelánové i keramické hrníčky, mističky a jiné nádobí, prostírání, dřevěné dekorace, věnečky, anděly a andělské víly (ty se mi obzlášť líbí, asi příště neodolám), lucerny a svícny, marseillská mýdla, obrazy, hodiny, různé textilie, vonné sáčky i svíčky, čaje, levandulovou čokoládu a spoustu dalších krásných věcí. Dokonce i originální provensálské koření, které prodávají přímo z jutového pytle na lopatky! To fakt můžu...

Tak pojďte dál!


 
 
 Neodolala jsem a koupila pro paní učitelky do školky čtyři přírodní mýdla v různých vůních, na která uháčkuju nějaké pěkné futrálky.

A pro nás domů pár lopatiček sušených levandulových květů, ze kterých vyrobím voňavé a moly odpuzující pytlíčky do skříní, a přírodní sůl do koupele s růžovými květy. Sušenou levanduli i koupelovou sůl (mají i s levandulí) sem dovážejí v jutových pytlích a sypou vám jí rovnou do papírových, celofánových nebo dárkových sáčků, podle vašeho výběru.

Kupodivu jsem tam nedostala alergický záchvat, takže se tam brzy jistě vypravím znovu.

A všem, co to nemáte až zas tak daleko, můžu návštěvu opravdu doporučit! Jihumilné srdce si tu vskutku přijde na své ;o). Obchůdek má rovněž svůj web a e-shop, najdete ho tady.

KRÁSNÝ, LEVANDULÍ PROVONĚNÝ VEČER A DÍKY ZA VAŠÍ NÁVŠTĚVU!

19. června 2013

PRO PŘEDČASŇÁTKA - BABIČČINA DEKA

...nejen do inkubátoru.

Nedávno jsem byla jednou předobrou duší požádána, zda bych opět neumotala nějakou tu dečku pro nedonošená miminka. A protože už asi rok slibuju, že dám dohromady návod, naskytla se tedy parádní příležitost deky nafotit a návod vyrobit.


Pro začátek zopakuji pravidla týkající se výběru příze, háčku atd. atd.

Pokud jde o použité materiály, zapomeňte na bavlnu a její směsi. Nehřejí a jsou pro předčasňátka příliš hrubé. Jejich kůže postrádá běžnou odolnost zdravého a v termínu narozeného dítěte, ještě se dotváří její ochranná vrstva a paradoxně jsou pro ní přírodní materiály to nejhorší. Rovněž bambusové vlákno a čistá vlna nemají pro ně smysl. Bambus nehřeje (spíš naopak) a čistá vlna je může dráždit.
Proto volíme materiály snadno udržovatelné, lehké, které tzv. "nekoušou" a nepouští chlupy. "Kousavost" si můžete sami jednoduše vyzkoušet: klubíčko vlny přiložíte zespodu na svou čelist a krk (je to asi jedno z nejcitlivějších míst) anebo do loketní jamky a jemně stisknete. Chvilku vydržte a jestli vás vlna nekouše, bude to to pravé i pro kulíšky.
Pokud jde o sílu vlny, jsou vhodné spíše slabší, na jehlice/háček č. 2-3.5. Mě se nejvíce osvědčilo Batole, Beruška a Elian Nicky (ten má ale občas tendenci při častějším praní žmolkovat). Záměrně volím příze tuzemských výrobců, bývají nejvíce k sehnání v běžných galanteriích.
Hodně se mě maminky ptají na Ladu od Vlnapu: na dečky do inkubátoru není příliš vhodná, je příliš silná a teplá. Je vhodná na dečky do kočárků, jako podkládací na podlahu či gauč, dále na ponožky či bačkorky.
Pokud jde o použité vzory, vyhněte se přílišnému experimentování a krajkovým či příliš děrovaným vzorům. Jsou pouze na efekt a pro kulíšky nemají cenu, protože je nezahřejí. Stačí jednoduché variace na známé dlouhé sloupky.
Pokud jde o vlastní zdobení, tak s tím si vůbec nedělejte hlavu. Pro kulíšky v nemocnicích, zavřených za bezpečným sklem vyhřívaného inkubátoru neznamenají nic. Spíše použijte více barev na jednu dečku či nějaký pěkný měkký vzorek, kterému dá vyniknout jednobarevná příze.


Moje dvě dečky jsou háčkované z českého Batolete od Vlnapu. Z pěti stogramových klubek mi po uháčkování dvou deček o rozměrech á 70x70 cm zbylo ještě na několik čepiček a bačkorek pro nedonošeňátka.
Tato vlna má díky své lehkosti opravdu velký návin a cena je v poměru k němu více než příznivá (mimochodem, pro Pražáky, jmenovitě Praha 9 a nejbližší okolí, při nástupu do nového zaměstnání jsem objevila novou a naprosto famozní textilní galanterii - U kočky; vynikajícně zásobená a klubíčka za super ceny!).
A k tomu háček č. 3.5 mm (pokud byste měli pocit, že je deka příliš děrovaná, použijte menší; pokud by se vám deka zdála naopak tvrdá a nepoddajná, směle do většího háku!).

První deka, "Babiččina", má vzor tzv. jednoduchých babiččiných řádků: háčkují se skupinky po třech dlouhých sloupcích do jednoho oka, resp. mezi skupinky z předešlé řady.


Nahodíme volně řetízek - počet ok dělitelný třemi.
1.ř.: do třetího řet.oka vháčkujeme 2 dl.sloupky, *dvě oka vynecháme, do dalšího vháčkujeme tři dl.sloupky*; vzor mezi * opakujeme až do konce řady, do posledního oka vháčkujeme pouze dva dl.sloupky a práci otočíme;
2.ř.: dvě řet.oka, do mezery mezi 2 dl.sloupky a první skupinku ze tří dl.sloupků z předešlé řady vháčkujeme 3 dl.sloupky, *vynecháme tři oka-skupinka ze tří dl.sloupků, do další mezery mezi skupinky vháčkujeme další tři dl.sloupky*, vzor mezi * opakujeme až do konce řady, do posledního oka poslední skupinky vháčkujeme 2 dl.sloupky a práci otočíme;

2. řadu opakujeme stále dokola, dbáme na to, abychom v každé řadě měli stále stejný počet skupinek; každou řadu začínáme dvěma řet.oky a končíme dvěma dl.sloupky.

Můžeme libovolně střídat barvy.

Po uháčkování potřebnýc rozměrů deku obháčkujeme: přízi napojíme v jednom rohu a uháčkujeme tři řet.oka, do stejného místa pak ještě další dva dlouhé sloupky.
Pokud budeme háčkovat lem na stranách, tj. do dlouhých sloupků z počátků a konců řad, háčkujeme vždy pod ta dvě řet.oka z počátku každé druhé řady (ty dva dl.sloupky vedle sebe vynecháme); pokud nahoře či dole, tj. ve směru háčkování řad, háčkujeme stejně, jako bychom háčkovali další řadu, tj. vždy mezi skupinky ze tří dl.sloupků.
Uháčkujeme vždy skupinku ze tří dlouhých sloupků.
Až obháčkujeme celou deku touto první "babiččinou" řadou, skončíme opět v úvodním rohu, do kterého vháčkujeme 3 dl.sloupky a ještě dvě řet.oka. Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky posledního řet.oka z těch prvních tří.


Další dvě řady už háčkujeme pouze dlouhými sloupky, co oko, to dlouhý sloupek.
V rozích háčkujeme vždy pod ta dvě řet.oka z před. řady: 2 dl.sloupky + 2 řet.oka + 2 dl.sloupky. Tak zajistíme krásně špičatý roh bez stáčení.


Na závěr můžeme ještě lem zpevnit jednou řadou krátkých sloupků s tím, že v rozích uháčkujeme 1 kr.sloupek + 1 polosloupek + 2 řet.oka + 1polosloupek + 1 kr.sloupek.

Zapošijeme volné konce přízí; dbáme na to, aby byly co nejméně vidět, protože deka nemá rub a líc, je oboustranná, tak ať vypadá krásně ze všech stran :o).

Pokud máte pocit, že se vám deka vlní či okraj nedrží tvar, vypněte deku na noviny a ručník, pokropte, urovnejte, dovypněte a nechejte uschnout. Takto vytvarovaná deka pak krásně drží tvar. Napařovat a žehlit příliš nedoporučuji, vlna se splácne a deka "zhadrovatí". 

Návod na "véčkovou" deku si nechám do zálohy na někdy příště.

Zatím mějte krásný večer!

HÁČKU ZDAR A DÍKY, ŽE JSTE SE OPĚT STAVILI!!!

17. června 2013

JÁ CHCI BÝT VOLNÁ

Poslechněte si famózní duet Marty Kubišové a Anety Langerové, který tyto úžasné zpěvačky natočily u příležitosti uvedení nového českého původního muzikálu TOUHA JMÉNEM EINODIS a kde ho spolu zpívají.


Jde z něho až mráz po zádech, protože obě jsou bezvadné a opravdu jim to spolu "sedlo".

A muzikál bude určitě super, už se na něj moc těším!

KRÁSNÝ VEČER V ZAJETÍ NEMÉNĚ KRÁSNÝCH MELODIÍ A DÍKY, ŽE JSTE SE OPĚT STAVILI!8. června 2013

KONEČNĚ SOBOTA...

Moc jsem se na ní těšila... jak se všichni máte?

Já stále zápasím se změnou zaměstnání, respektive se změnou pracovní doby. Abych mohla být víc s dětmi, požádala jsem o úpravu pracovní doby, takže vstávám ve čtvrt na šest a jezdím do práce na sedmou. To brzké vstávání mi dává docela zabrat, musím říct. 

Manža si včera odvezl Meluzínku s sebou na chatu k babičce, takže jsem zůstala doma jen s Vašíkem. Ale o leháru nemůže být ani řeči, od včerejšího večera pořád jen peru. Ještě, že je venku tak krásně a prádlo celkem rychle schne!


Minulý týden jsem neodolala a při cestě z práce jsem se stavila v KIK, kde zrovna měli nějaké výprodeje, a za pár korun dětem koupila čmeláčkový větrníček. Přidrátovala jsem ho k balkonovému zábradlí a hned je ten kus železa veselejší!


Už přežil první bouřku a pořádný fujavec a zatím se drží, neuletěl mu ani jeden fofrníček :o)

A když už jsem tam byla, nemohla jsem odolat a koupila si další lampionek. A náš loňský zelený dostal kámošku. Teď už máme bludičky usínačky dvě :o)

 
 Manža dostal k narozeninám nového "mazlíka": nanoakvárium. Je to takový kompaktní prdík :o) nějakých 25 litrů vody. Kdysi míval obrovské, stolitrové, ale kvůli synově alergii na plísně jsme ho museli dát pryč. Už je to ale deset let, snad s tím už teď nebude mít žádný problém.


Zatím je akvárko neobydlené, ale až se "usadí", přijdou do něj červené a bílé krevetky a nějaký speciální druh rybiček. Až osadníci dorazí, určitě vám je představím.

Na tvoření mi teď mnoho času a hlavně sil nezbývá. Ale i tak občas popadnu háček a umotám aspoň něco malého, abych neměla pocit, že zahálím :o) naposledy nový obal na mobil, z dvojité Kačenky pecičkovým vzorem.


Mám rozdělaný ještě jeden větší "projekt" :o) pamatujete na ten bílý pletený kardigan, který jsem v lednu vášnivě rozpletla, abych měla na jaro? Hm, tak se hošek nedožil ani konce toho ledna. Nějak mi to celé nesedělo, tak přišel vypárat a vlna si počkala na lepší využití až doteď. Už pracuju na novém svetříku pro sebe, háčkovaném. Ale o tom příště.

Abych ještě nezapomněla, dostala jsem od dětí k svátku matek mimo jiné i tento nádherný kamínek. Je leštěný a krásně zbarvený.


Díky všem, kteří jste se dnes stavili. Běžím pokoukat, co nového u vás.

Zatím

KRÁSNÝ SKOROLETNÍ DEN!


 

3. června 2013

VŠECHNO NEJLEPŠÍ!

Minulý pátek byla u nás velká sláva. Naše nejmenší oslavila svoje první "hranatiny" :o) rovných pět let.

Venku to sice vypadalo (a pořád vypadá), že navlečem plovací vesty, nafouknem kanoe a popadnem pádla, abychom byli ready, až nás to definitivně spláchne, ale ani to nám nemohlo zkazit radost z malé oslavy.


S dortíkem to dopadlo bledě... nezbyl. Kombinace obyčejného třeného těsta s krémem z mascarpone, kysané smetany a jahod je prostě fenomenální!!!


Bylo to fajn, tak zase za rok!KRÁSNÉ DNY BEZ DEŠTĚ, ZÁPLAV A JINÝCH KATASTROF A DÍKY, ŽE JSTE SE OPĚT STAVILI!!!


A těm, které záplavy zasáhly, pevné nervy do těchto i příštích dnů. Ikdyž nás to nezasáhlo materiálně, psychicky ano, jsme s vámi a držíme vám palce! DRŽTE SE!!!