19. června 2013

PRO PŘEDČASŇÁTKA - BABIČČINA DEKA

...nejen do inkubátoru.

Nedávno jsem byla jednou předobrou duší požádána, zda bych opět neumotala nějakou tu dečku pro nedonošená miminka. A protože už asi rok slibuju, že dám dohromady návod, naskytla se tedy parádní příležitost deky nafotit a návod vyrobit.


Pro začátek zopakuji pravidla týkající se výběru příze, háčku atd. atd.

Pokud jde o použité materiály, zapomeňte na bavlnu a její směsi. Nehřejí a jsou pro předčasňátka příliš hrubé. Jejich kůže postrádá běžnou odolnost zdravého a v termínu narozeného dítěte, ještě se dotváří její ochranná vrstva a paradoxně jsou pro ní přírodní materiály to nejhorší. Rovněž bambusové vlákno a čistá vlna nemají pro ně smysl. Bambus nehřeje (spíš naopak) a čistá vlna je může dráždit.
Proto volíme materiály snadno udržovatelné, lehké, které tzv. "nekoušou" a nepouští chlupy. "Kousavost" si můžete sami jednoduše vyzkoušet: klubíčko vlny přiložíte zespodu na svou čelist a krk (je to asi jedno z nejcitlivějších míst) anebo do loketní jamky a jemně stisknete. Chvilku vydržte a jestli vás vlna nekouše, bude to to pravé i pro kulíšky.
Pokud jde o sílu vlny, jsou vhodné spíše slabší, na jehlice/háček č. 2-3.5. Mě se nejvíce osvědčilo Batole, Beruška a Elian Nicky (ten má ale občas tendenci při častějším praní žmolkovat). Záměrně volím příze tuzemských výrobců, bývají nejvíce k sehnání v běžných galanteriích.
Hodně se mě maminky ptají na Ladu od Vlnapu: na dečky do inkubátoru není příliš vhodná, je příliš silná a teplá. Je vhodná na dečky do kočárků, jako podkládací na podlahu či gauč, dále na ponožky či bačkorky.
Pokud jde o použité vzory, vyhněte se přílišnému experimentování a krajkovým či příliš děrovaným vzorům. Jsou pouze na efekt a pro kulíšky nemají cenu, protože je nezahřejí. Stačí jednoduché variace na známé dlouhé sloupky.
Pokud jde o vlastní zdobení, tak s tím si vůbec nedělejte hlavu. Pro kulíšky v nemocnicích, zavřených za bezpečným sklem vyhřívaného inkubátoru neznamenají nic. Spíše použijte více barev na jednu dečku či nějaký pěkný měkký vzorek, kterému dá vyniknout jednobarevná příze.


Moje dvě dečky jsou háčkované z českého Batolete od Vlnapu. Z pěti stogramových klubek mi po uháčkování dvou deček o rozměrech á 70x70 cm zbylo ještě na několik čepiček a bačkorek pro nedonošeňátka.
Tato vlna má díky své lehkosti opravdu velký návin a cena je v poměru k němu více než příznivá (mimochodem, pro Pražáky, jmenovitě Praha 9 a nejbližší okolí, při nástupu do nového zaměstnání jsem objevila novou a naprosto famozní textilní galanterii - U kočky; vynikajícně zásobená a klubíčka za super ceny!).
A k tomu háček č. 3.5 mm (pokud byste měli pocit, že je deka příliš děrovaná, použijte menší; pokud by se vám deka zdála naopak tvrdá a nepoddajná, směle do většího háku!).

První deka, "Babiččina", má vzor tzv. jednoduchých babiččiných řádků: háčkují se skupinky po třech dlouhých sloupcích do jednoho oka, resp. mezi skupinky z předešlé řady.


Nahodíme volně řetízek - počet ok dělitelný třemi.
1.ř.: do třetího řet.oka vháčkujeme 2 dl.sloupky, *dvě oka vynecháme, do dalšího vháčkujeme tři dl.sloupky*; vzor mezi * opakujeme až do konce řady, do posledního oka vháčkujeme pouze dva dl.sloupky a práci otočíme;
2.ř.: dvě řet.oka, do mezery mezi 2 dl.sloupky a první skupinku ze tří dl.sloupků z předešlé řady vháčkujeme 3 dl.sloupky, *vynecháme tři oka-skupinka ze tří dl.sloupků, do další mezery mezi skupinky vháčkujeme další tři dl.sloupky*, vzor mezi * opakujeme až do konce řady, do posledního oka poslední skupinky vháčkujeme 2 dl.sloupky a práci otočíme;

2. řadu opakujeme stále dokola, dbáme na to, abychom v každé řadě měli stále stejný počet skupinek; každou řadu začínáme dvěma řet.oky a končíme dvěma dl.sloupky.

Můžeme libovolně střídat barvy.

Po uháčkování potřebnýc rozměrů deku obháčkujeme: přízi napojíme v jednom rohu a uháčkujeme tři řet.oka, do stejného místa pak ještě další dva dlouhé sloupky.
Pokud budeme háčkovat lem na stranách, tj. do dlouhých sloupků z počátků a konců řad, háčkujeme vždy pod ta dvě řet.oka z počátku každé druhé řady (ty dva dl.sloupky vedle sebe vynecháme); pokud nahoře či dole, tj. ve směru háčkování řad, háčkujeme stejně, jako bychom háčkovali další řadu, tj. vždy mezi skupinky ze tří dl.sloupků.
Uháčkujeme vždy skupinku ze tří dlouhých sloupků.
Až obháčkujeme celou deku touto první "babiččinou" řadou, skončíme opět v úvodním rohu, do kterého vháčkujeme 3 dl.sloupky a ještě dvě řet.oka. Řadu ukončíme pevným okem do horní smyčky posledního řet.oka z těch prvních tří.


Další dvě řady už háčkujeme pouze dlouhými sloupky, co oko, to dlouhý sloupek.
V rozích háčkujeme vždy pod ta dvě řet.oka z před. řady: 2 dl.sloupky + 2 řet.oka + 2 dl.sloupky. Tak zajistíme krásně špičatý roh bez stáčení.


Na závěr můžeme ještě lem zpevnit jednou řadou krátkých sloupků s tím, že v rozích uháčkujeme 1 kr.sloupek + 1 polosloupek + 2 řet.oka + 1polosloupek + 1 kr.sloupek.

Zapošijeme volné konce přízí; dbáme na to, aby byly co nejméně vidět, protože deka nemá rub a líc, je oboustranná, tak ať vypadá krásně ze všech stran :o).

Pokud máte pocit, že se vám deka vlní či okraj nedrží tvar, vypněte deku na noviny a ručník, pokropte, urovnejte, dovypněte a nechejte uschnout. Takto vytvarovaná deka pak krásně drží tvar. Napařovat a žehlit příliš nedoporučuji, vlna se splácne a deka "zhadrovatí". 

Návod na "véčkovou" deku si nechám do zálohy na někdy příště.

Zatím mějte krásný večer!

HÁČKU ZDAR A DÍKY, ŽE JSTE SE OPĚT STAVILI!!!

41 komentářů:

 1. Leni super návod (u teba bežný štandard, že :)), ukladám si, čo keby som nabrala odvahu na ďalšiu deku. Páči sa mi farebná kombinácia, dobrý výber, palec hore. Renata

  OdpovědětVymazat
 2. Jé, Leni ty jsou krásně barevné:-) Se mi líbí, moc!
  Ajka

  OdpovědětVymazat
 3. Leni,perfektní ... musím se teda přiznat, že deka pro předčasňátka mi dala tenkrát docela zabrat. Začátek byl super, rychle to přibývalo. Ale jak se začal rozměr zvětšovat ... no co budu povídat.
  Mám tu pár sad, které umotala babička, jen mi nějak nezbývá ten čas na to je dodělat. A jednu teď asi použiji pro sousedku. Holčička se jim narodila dřív ... ale krásně roste a můž má 2,5 kg.
  Hezký večer ... Věra
  P.S. A doufám, že zítra bude v práci lépe. Já žádný provokativní příspěvek nechystám :)

  OdpovědětVymazat
 4. Leni to je móóóc krásná deka, líbí se mi i barevná kombinace. SUPER. Anna

  OdpovědětVymazat
 5. Leni, ty jsi tak hodná a šikovná a toto je tak nádherná deka!!! Už se těším na tu druhou :) A děkuji za další tipy příze. Kdysi jsem pletla ponožky (neskutečně malé, jeden pár dostala i naše Baby Born) a už jsem zapomněla, kterou přízi mi to tenkrát doporučili :)

  Měj se krásně! Jola

  OdpovědětVymazat
 6. Leničko,ty jsi tak hodná...miminka budou spokojená...návod i deka jsou prostě parádní,a ty jsi naše háčkovací šikulka...měj se krásně a snad v práci máte klimu....papa K.♥

  OdpovědětVymazat
 7. Leni, deka je moc krásná. Také se mi líbí svěží kombinace barev. A obdivuji Tvůj smysl pro nesobeckost, předčasňátka se budou mít moc dobře :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Leni to je krása, vďaka za skvelý a jednoduchý návod. Veď ako vždy u Teba. Andrea

  OdpovědětVymazat
 9. To je krásné, miminka budou v teploučku.

  OdpovědětVymazat
 10. Leni, nádherná dečka a úžasný záměr...

  OdpovědětVymazat
 11. Leni deky su uzasne♥ , a krasny pocin pre babatka, tak nech im sluzia a krasne hreju :)))♥ ♥ ♥ ♥ ♥

  OdpovědětVymazat
 12. Leni,jak tu někdo psal,že je návod jednoduchý,ano,je.Máme ho každá v hlavě,ale přitom by mě vůbec nenapadl.Pro mě je vždy lepší,když mohu být inspirována a proto ti patří velké díky,co pro nás děláš.Je to moc pěkná kombinace barev,ale já mám dilema.Naše vnučka,co se narodí v září,bude mít tm.vínový kočárek.Vůbec netuším kombinaci barev a tak přemýšlím nad bílou či krémovou,snad s tím nic nepokazím.

  OdpovědětVymazat
 13. Leni, opět velké díky za suprovní návod. :-)Deka je moc krásná, veselá. O dovolené se do ní pustím. Přidám k tomu čepičku a pak najít někoho, komu poslat. :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Leničko, o tvém dobrém srdci a šikovných rukách není pochyb, tak ti ještě pochválím výběr barev, krásně sladěné!
  Moc tě zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
 15. Leni, krásné barvičky a hezký vzorek.
  Je fajn, že stíháš při běžném provozu i takovéto projekty ;)
  Hezký slunečný víkend!

  OdpovědětVymazat
 16. Leni co vidim je supr barvi a ten zor mam Rada,ses fut richle a mas nadherne rucne prace Rada na tvuj blog koukam .Zdravim tebe Karin

  OdpovědětVymazat
 17. Móóóc krásne farbičky :o) Vynikajúci návod, už sa teším na tú véčkovú. Pa Helča

  OdpovědětVymazat
 18. Leni ty jsi prostě zlatíčko--- je nádherná to budou miminka krásně v teplíčku :o) Martina

  OdpovědětVymazat
 19. Dobrý den Leničko,
  kromě toho, že máte zlaté srdíčko,když myslíte na ty "malušátka", jste naprosto úžasná a excelentní jak v jazyce českém tak v popisu háčkování!!Klobouk dolů!!Markéta z Valašska

  OdpovědětVymazat
 20. Leni jsi úžasná!Máš zlaté srdéčko.Pa Věra

  OdpovědětVymazat
 21. Lenka krasna deka a zaujimavy vzor spolu s krasnymi farbami...Nellie

  OdpovědětVymazat
 22. Leni moc krásná dečka, moc by se mi líbila tahle kombinace barev pro miminko, které čekáme. Prosím neporadila by jste mi čísla barev, které jste použila? Musím vlnu objednat, u nás velký výběr neseženu a podle obrázku mám problém to poznat. Moc děkuji za radu a zdraví Míša (svobodova.misa2@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 23. chtěla bych se moc zeptat, jakou velikostí háčku mám háčkovat? koupila jsem doporučenou přízí od Vlnapu. Také nemám ani představu o rozměrech - poradíte? Kamarádce se narodil předčasně chlapeček....

  OdpovědětVymazat
 24. Naaadherna praca...uplne vsetko :-) ja uz len netrpezlivo dupkam, kedy bude navod na dalsiu deku, v lednu cakame dievcatko a ta veckova vyzera byt este svetovejsia ako ta prva :-) tak javlen tajne dufam ze sa coskoro objavi aj navod na nu :-)

  OdpovědětVymazat
 25. Lenka nadherna deka tusim ju skusim uhackovat pre moje junove babo...pekny dnik a dakujeme za vsetky navody :-D Nika

  OdpovědětVymazat
 26. http://eshop.vlnap.cz/DetailZbozi.aspx?pID=41
  Dobry den.. šlo by to udelat z dvojite glorie??...diky

  OdpovědětVymazat
 27. ... výborné♥. Jsem ráda, že jsem vás objevila! Krásný čin i výsledek. Kulíškové to jistě ocení. Já jim pomáhám zas jinak, s háčkem zatím jen začínám :) http://blog.zajickova.eu/2013/12/ilustrace-pro-pohadky-pro-kulisky-2.html

  OdpovědětVymazat
 28. Lenka, uzasna deka aj navod, tie farby ma jednoducho dostali, presne po takomto niecom som uz dlho tuzila, len som si to v hlave nevedela poskladat, jednoducho krasne, urcite sa do tohto pustim, ak sa nenahnevas aj s rovnakymi farbami, lebo je to jednoducho dokonale...krasny dnik :) Erika

  OdpovědětVymazat
 29. I'm really loving the theme/design of your blog.
  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A handful of my blog audience have complained about my site
  not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any advice to help fix this issue?

  My blog post :: tranquility - -

  OdpovědětVymazat
 30. Dobrý večer, moc ráda se chodím inspirovat na vaše stránky. Nejsem sice zatím moc zdatná háčkařka, ale snažím se co to jen jde a vaše perfektní návody mi k tomu krásně pomáhají. Poraďte mi prosím jednu věc - jak to děláte se střídáním barev? U jedné dečky, kterou jsem háčkovala, jsem konce vždy zastřihla, napojila další barvičku a potom oba dva zaháčkovala (jestli je to pochopitelně popsané), jenže pak mi ta strana, na které jsem zaháčkovávala konce vyšla asi o 2 cm delší než ta opačná, takže mi nelícujou rohy k sobě. Jak to prosím děláte? Po dodělání dečky konce zapošít nebo nestříhat a vlnku po okraji přetahovat s tím, že se pak schová při obháčkovávání? Děkuji moc za odpověď Týnka (tynka.hani@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 31. Lenka, deka je nadherna a ta kombinacia farieb,proste nadherna.Nechala som sa inspirovat a uz som uhackovala dve. Pekny den zelam ÷))))))
  Ivana

  OdpovědětVymazat
 32. Krásný, bohužel jsem kopyto...tak bych potřebovalal spíš ukázat - např. na youtube celý postup :)

  OdpovědětVymazat
 33. :-):-)no ja som asi blba ja ten navod nechapem...

  OdpovědětVymazat
 34. Dobrý den paní lenko, chtěla bych se zeptat, jaká je spotřeba příze na deku rozměr 70x70 cm. Pokud jsem to přehlédla, moc se omlouvám za dotaz. Děkuji. Zdravím. Marcela z Brna

  OdpovědětVymazat
 35. opravdu moc krásné, hledám na netu návody - chci uháčkovat dečku pro vnučku, která se narodí v březnu, ale to už asi nestíhám. Kdysi jsem hodně pletla a i trochu háčkovala, ale mé znalosti odvál čás a teď zápasím i se základními sloupky :-) ty vaše návody jsou opravdu pěkné a srozumitelné, tak snad to dám a říkám si, že dečka se vnučce bude hodit i třeba za rok :-)) Dagmar z Plzně

  OdpovědětVymazat
 36. Ahoj Leni, dělám deku podle Tebe a mám problém s druhou řadou, resp. udělala jsem řetízek, první řadu a teď jsem před koncem druhé a nevím, jak ji ukončit. Poslední tři DS jsou udělala do poslední mezery. Kdybych teď otočila práci, nejsem na konci řady a zbývá tam poslední skupinka tří DS z předchozí řady. Tím by se asi ta deka zkracovala. Kam se teda mají udělat ty poslední dva DS? Díky, Pavla

  OdpovědětVymazat
 37. Dobrý den, chci uháčkovat ze čtverců jarní deku pro miminko vel.cca 60x90 cm - jaká je na to nejvhodnější příze a kolik? Děkuji mnohokrát :-)

  OdpovědětVymazat
 38. Dobry den!mockrat Vam dekuji za vas uzasny blog.hackovala jsem podle Vas uz par vecicek.a chtela bych Vas poprosit jestli nemate nekde cisla barev,ktere jste pouzila na tuhle decku?ziji v zahranici a vlnu si musi objednat pres net.
  Krasny den Tereza

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!