30. října 2013

DUŠIČKOVÉ SVĚTÝLKO

Blíží se přelom října a listopadu a s ním i dušičkový čas. Poslední říjnovou noc nás čeká tzv. halloween - předvečer svátku všech svatých nebo-li první nešpory (podrobně jsem o tomto původně keltském svátku psala vloni). A v závěsu za ním i nám dnes bližší Památka zesnulých nebo-li dušičky.

Vloni jsme vyráběli strašidelná světýlka, letos jsem si řekla, že si nějaké pěkné uháčkujem. A protože už jsem delší dobu toužila pokořit tzv. šalamounův uzel, naskytla se bezva příležitost zkusit oboje skloubit.


Použila jsem 100% mercerovanou bavlněnou přízi Camilla v přírodně bílé barvě, háček č. 2.5mm na vlnu a sklenici od jihočeského jogurtu, kterou jsem zbavila všech nálepek a lepidel (ta jdou dolů obzvláště špatně).

Použité zkratky:
řo - řetízkové oko
po - pevné oko
ks - krátký sloupek


 Uháčkujeme 7 řo, která spojíme jedním po do kroužku.


Oko, které máme na háčku vytáhneme do délky cca 1 cm, nahodíme přízi a protáhneme (obr. 1).
Háček vpíchneme pod jednoduchou smyčku vytaženého oka (obr. 2), nahodíme přízi a protáhneme, na háčku máme dvě oka (obr. 3). Nahodíme přízi a protáhneme oběma oky na háčku (obr. 4) - krátký sloupek.
Uháčkovali jsme první část šalamounova uzlu.


Postup z obrázků 1. - 4. zopakujeme ještě jednou a tento dvojitý uzel přichytíme jedním ks do kroužku z řo. Snažíme se, abychom vytahovaná oka měli všechna stejná.
Uháčkovali jsme první šalamounův uzel, který nám vytvořil první okvětní lístek kytičky, která bude základnou svítilničky.
Šalamounův uzel je tvořen dvěma smyčkami s krátkým sloupkem uprostřed.

Tento postup zopakujeme celkem 6x. Poslední lístek ukotvíme jedním ks do spodní smyčky u paty prvního uzlu. To nám krásně uzavře první řadu a dotvoří základní kytičku.
Pokračujeme dalším šalamounovým uzlem, který ukotvíme do prostředního ks uprostřed prvního uzlu (viz šipka).

 

Další uzly budeme přiháčkovávat jedním ks vždy do toho prostředního ks mezi dvěma smyčkami uzlu. 
Druhou řadu uzlů ukončíme jedním ks do prostředního ks uzlu, kterým jsme tuto řadu začínali (viz šipka).


Takto vypadá kytičkové dno navlečené na skleničce.


Výše popsaný postup opakujeme stále dokola, až dosáhneme potřebné výše. Končit bychom měli pod tím šroubovacím okrajem, návlek na skleničce by měl být napnutý, aby vzor pěkně vynikl.
Poslední řadu uzlů končíme nad prvním uzlem, který vychází ze základní kytičky.

Uháčkujeme ozdobný okraj: mezi středovými ks uprostřed jednotlivých uzlů poslední řady uháčkujeme obloučky ze šesti řo, které ukotvuje do středových ks uprostřed uzlů pevnými oky. Na začátku uháčkujeme pouze 3 řo (pouze polovina uzlu).
Pod tyto obloučky pak uháčkujeme 6, resp. 3 ks. Tato řada nám horní část trošku stáhne.


Pokračujeme řadou okýnek z jednoho dlouhého sloupku a jednoho řetízkového oka, jedno oko z předešlé řady vždy vynecháme.
V další řadě opět krátké sloupky, jen přeháčkujeme, žádný nepřidáváme ani neubíráme.
Nakonec korunka z obloučků řetízkových ok: 3 řo - jedno oko vynechat - 1 po. A tak stále dokolečka dokola.


Základní futrálek na svítilničku je hotový.


A pak už je stačí popustit uzdu fantazii a zdobit a zdobit a zdobit!

Já jsem ještě řadou okýnek protáhla stužku, pořádně přitáhla a uvázla na mašli, aby futrálek na svítilničce pěkně držel.
KRÁSNÉ SVĚTLÍŠKOVÁNÍ!

Pa, L.


24. října 2013

NÁVOD NA VÍKEND - MINI TENISKY

Byla to spousta práce, ale návod na háčkované mini tenisky, o který jste mě tolik prosili, je na světě.
Užijte si ho!
 

Budete potřebovat:
- směsovou přízi Kája/Kačenka nebo podobnou stejné síly
- háček na vlnu č.3 mm
- jehlu s větším ouškem (aby jím prošla příze) na zapošití volných konců a vyšívání

Použité zkratky:
řo - řetízkové oko
po - pevné oko
ks - krátký sloupek
pds - polodlouhý sloupek (polosloupek)
ds - dlouhý sloupek


Velikost tenisek :
délka podrážky cca 10 cm, tj. odhaduji na dítko od narození do cca 4-6 měsíců

POSTUP
Začneme podrážkou: uháčkujeme volněji 12 řo. Dále budeme háčkovat v kruhových řadách okolo tohoto základního řetízku. Každou řadu začínáme uvedeným počtem řo a končíme jedním po do horní smyčky řo ze začátku řady.

1.ř.: první oko vynecháme a do dalších háčkujeme: 6 ks, 4 pds, do posledního řo (špička) 4 pds; práci otočíme o 180° a háčkujeme zpět zrcadlově z druhé strany zákl.řetízku 4 pds, 6 ks, 1 ks do vynechaného řo ze začátku řady, 1 po do horní smyčky prvního ks.


2.ř.: 1 řo, do stejného oka 2 pds, 9 pds do dalších 9 ok, do vrcholových 4 ok vždy po dvou pds a opět na druhé straně zrcadlově 9 pds, do dalšího oka 2 pds, 1 pds do dalšího oka, do smyčky těsně u řo ze začátku řady 1 pds (tím zvojíme sloupek ve středu paty), 1 po do horní smyčky řo ze začátku řady.


3.ř.: 1 řo, do stejného oka 1 pds, do dalšího oka 2 pds, dále po 1 pds, až dojdeme k prvnímu přidávání ve špičce podrážky a mezi první dva pds z předešlé řady vháčkujeme 2 pds, do dalšího 1 pds, zopakujeme kolem špičky celkem 4 x (2 pds - 1 pds), z druhé strany opět zrcadlově do každého oka po jednom pds až dojdeme k dalšímu zdvojení před koncem paty, mezi dva pds v jednom oku z předešlé řady opět 2 pds, do dalších dvou ok po 1 pds, do smyčky před řo ze začátku řady 1 pds (zdvojíme sloupek ve středu paty), 1 po do horní smyčky řo ze začátku řady.

4.ř.:  stejným způsobem jako 3.ř. (počet sloupků mezi přidáváními ve špičce i patě se samozřejmě zvýší o jeden).


 Máme hotovou podrážku, která měří cca 10 cm.


Pokračujeme spodní částí tenisky, Teď už nebudeme ve špičce ani v patě přidávat žádné sloupky.

První řadu nad podrážkou budeme háčkovat zadními reliéfními polosloupky, tj. háček budeme vpichovat zezadu pod oběma nitěmi oka, háček vedem okolo sloupku a zpět pod oběma nitěmi oka dovnitř. Nahodíme přízi a uháčkujeme polosloupek. Teniska tak bude mít stabilní tvar.


5.ř.: 1 řo, do každého oka 1 zadní reliéfní pds, končíme 1 po do horní smyčky řo ze začátku řady.

6.ř.: 1 řo, po jednom pds do každého oka, háčkujeme standardně pod obě nitě oka, končíme 1 po do horní smyčky řo ze začátku řady.


7.ř.: stejně jako šestá, s tím rozdílem, že háčkujeme pouze za zadní nit oka, což nám vytvoří ozdobný vroubek.


Máme hotovou spodní část tenisky. Práci ukončíme a odstřihneme přízi, její volný konec cik cak zapošijeme do rubu tenisky.

Nyní vyšijeme nebo vyháčkujeme barevný ozdobný proužek. Začínáme vždy ve špičce, kde se skryje případný uzlík začátku/konce barevné příze.

Chceme-li proužek vyháčkovat, postupujeme takto: vpíchneme háčkem do mezery mezi sloupky těsně pod ozdobným vroubkem, nahoďte jinobarevnou přízi a protáhněte oko. Pouze oko, volný konec příze a příze z klubíčka zůstávají z rubu práce.
Vpíchneme do další mezery mezi sloupky, nahoďte přízi a protáhněte oko mezi sloupky a pak skrz oko na háčku. 
Háčkujeme vlastně řetízek skrz uháčkovanou práci. Neutahujte však přiliš, aby se vám práce nekrabatila.


Po vyšití/vyháčkování ozdobného barevného proužku pokračujeme špičkou.

Nejdříve musíme zjistit přesný střed špičky: podrážku přeložíme napůl podél základního řetízku a okolo středového sloupku v poslední řadě spodní části tenisky umístíme značku. Netřeba žádné drahé značkovače z galanterie, já používám céčka, která mi za tímto účelem zapůjčil můj milovaný syn :o).


1.ř.: na každou stranu od středového sloupku odpočítáme 9 ok. Skrz poslední odpočítaná oka vpíchneme háček a ověříme, že jsme špičku odpočítali dobře a háček je rovně. Celkem bychom měli háčkovat špičku přes 19 ok (9 + 9 + 1 středové oko).


V první řadě špičky budeme háčkovat zadní reliéfní ds.
Do prvního oka zprava vháčkujeme 2 řo, do dalšího oka 1 ds. Do dalších 6 ok vždy 2 ds, které sháčkujeme v jeden. Měli bychom končit jeden sloupek před středovým označeným sloupkem.
Další tři (středové) ds sháčkujeme v jeden a pokračujeme zrcadlově na druhé straně špičky: 3 x 2 ds sháčkovat, 2 ds. Práci otočíme a další řadu budeme háčkovat zrubu.


2.ř.: 2 řo, následujících 10 ds opět sháčkujeme v jeden (viz obrázek). Nakonec uháčkujeme ještě jedno řo, přizi utáhneme, zajistíme a volný konec cik cak zapošijeme skrz sháčkované sloupky zrubu tak, aby volný konec nevyklouzl.


Špičku máme hotovou, na řadě je jazyk.

Jazyk háčkujeme s výjimkou poslední řady krátkými sloupky.

1.ř.: z boku dlouhých sloupků druhé řady špičky vháčkujeme 1 řo + 8 ks (dlouhé sloupky mají tři nitě, vpichujeme pod horní dvě, aby mezi prvním a druhým sloupkem po uháčkování první řady jazyka nevznikl otvor) - 9 sloupků
2.ř.: 1řo, do stejného oka 1 ks, do dalších ok po jednom ks - 10 sloupků
3.ř.: 1řo, do stejného oka 1 ks, do dalších ok po jednom ks - 11 sloupků
4.ř.: 1řo, do dalších sloupků po jednom ks - 11 sloupků
5.-6.ř.: stejná jako 4.ř.
7.ř.: 1řo, do stejného oka 1 ks, do dalších ok po jednom ks - 12 sloupků
8.ř.: 1řo, do stejného oka 1 ks, do dalších ok po jednom ks - 13 sloupků 
9.ř.: 1 oko vynechat, dále 2 ks, 2 pds, 3 ds, 2 pds, 2 ks (co oko, to sloupek), 1 po do posl.oka.
Odstřihnout přízi, zapošít zrubu cik cak.


Mezi ks 12. ř. pod třemi ds po uháčkování celé tenisky křížem protáhneme tkaničku, aby jazyk dobře držel a neslézal při nošení dovnitř tenisky.


A teď poslední, horní část tenisky. Je celá háčkovaná pds, první řada opět zadními reliéfními pds.

První dva pds vháčkujeme okolo dvou krajních ds špičky (viz první foto zleva), pokračujeme pds okolo celé spodní části tenisky. Dva pds nad středem paty sháčkujeme v jeden (viz spodní foto vlevo - toto sháčkování zopakujeme ještě ve druhé řadě, v dalších už ne).
Končíme opět jako na začátku, tj. pds okolo prvních dvou ds ze špičky (viz poslední foto vpravo dole). Bočnice tenisky budou díky tomuto předsazenípřed jazykem, který tak nebude vylézat ven.


Abychom dosáhli zkosení bočnic, háčkujeme takto: na začátku uháčkujeme 1 řo, očko u paty řo vynecháme, řadu přeháčkujeme pds, na konci vháčkujeme poslední pds do oka mezi posledním a předposledním pds. Uháčkujeme 1 pds a práci otočíme. 
Takto uháčkujeme celkem 7 řad pds.
Práci ukončíme, odstřihneme přízi a volný konec zapošijeme cik cak do rubu.A teniska je hotová! Teď už jen uháčkovat tkaničky (cca 130 ok pevným řetízkem) nebo si rovnou koupit v obuvi na nejmenší dětské botičky, případně můžeme tkaničky nahradit stužkou nebo mašlí. Protahujeme vždy za prvním/posledním řo/pds. V poslední řadě nezapomeňte protáhnout křížem skrz tři prostřední ks v předposlední řadě jazyka (viz obrázek výš).

Na boky tenisek můžeme našít kolečko alá converse (do magického kroužku vháčkujeme 9 pds, kolečko vyšijeme a až potom našijeme na tenisku), nebo popustit uzdu fantazii a místo kolečka uháčkovat a našít kytičky, medvídky nebo jinou zvířenu. Pokud jste se při háčkování tenisky zcela háčkařsky vyčerpali, můžete jako ozdobu našít nějaký parádní knoflík.


Snad ani nemusím upozorňovat, že druhou tenisku uháčkujeme stejně :o).

Mno, tak to by bylo. Snad jsem to popsala srozumitelně a bude se vám podle návodu dobře pracovat.

Připomínám, že návod je určen pro soukromé, nikoliv komerční použití.HÁČKU ZDAR A KRÁSNÝ VÍKEND!

Pa, L.

20. října 2013

NA MALÉ HLAVIČKY


Těsně před odjezdem na školení jsem stihla dodělat pár čepiček pro dětičky sousedů a známých. Musím říct, že to po té spoustě tenisek byla docela vítaná změna, bo bych se jinak už asi zbohnila :o).


Pokud byste taky chtěli zkusit, návod na kočičku najdete tady...... na motýlka tady ...


 ... a na auťák tady.

DÍKY ZA VAŠÍ PŘÍZEŇ A KRÁSNÉ  KOMENTÁŘE, A PŘEJU  KRÁSNOU NEDĚLI!

Pa, L.19. října 2013

HOME AGAIN!

Hurááá, jsem zase domaaaa!!!

Mám za sebou první týden povinného dvoutýdenního školení. Hlavu přecpanou spoustou nových informací a zjišťuju, že vím, že nic nevím :o). Prostě čeho je moc, toho je příliš, ale je třeba to absolvovat. Před druhým týdnem mě naštěstí čeká dvoutýdenní přestávka (sice budu muset chodit do práce, ale aspoň se nebudu muset nic učit, teda aspoň doufám), jinak bych byla úplně vygumovaná.

Vzdělávací zařízení na Přehradě Pozlovice u Luhačovic je fakt docela luxus, moc se mi tam líbilo. Před pár lety prošlo zařízení rekonstrukcí a modernizací, takže bydlet tam je celkem potěšení. Navíc jsme měli nádherný výhled na pozlovickou přehradu, jejíž okolní lesy se božsky barví do podzimna. Počasí nám docela vyšlo, pršelo jen ve středu, jinak jsme měli vesměs slunečno. 


Daňová nalejvárna nám zabrala v podstatě celý den, od osmi do pěti, s větší přestávkou na oběd, během které jsme se stihli nejen celkem dobře nadlábnout (vaří tam fakt dost slušně), ale splnit i svou denní dávku pohybu a obejít přehradu, což je cca 3,5 km. Jinak bychom odpoledne na přednáškách asi usnuli...

Jeden den jsme skončili už v půl třetí, tak jsme se vydali na procházku du Luhačovic, pěšky krásné 3 km tzv. Jurkovičovou alejí, což je velmi příjemná cesta vedoucí věsměs lesem, po břehu luhačovického potoka.

V Luhačovicích je prostě nádherně, už bylo po sezoně, takže klídek, turistů minimum, jen pár lázeňských hostí. Nedivím se, že jsou tyto lázně i přes ten všeobecný úpadek stále tak vyhledávané, jsou opravdu úžasné. Jsou malé až komorní, postrádají monstróznost a přecpanost Karlovek, Mariánek a jiných velkých lázní.


Minulý víkend jsme byli v Radotíně na tradičním Havelském posvícení. Počasí se bohužel nakonec zcela minulo s předpovědí, sluníčko jsme ani nezahlédli a v jednu chvíli dokonce poletoval i sníh. Nic z toho ovšem naší větroplašce nezabránilo uskutečnit všechno, co si předsevzala: nechat si na obličej opět namalovat motýlka (vloni byl žluto-oranžový, letos do čevena a se spostou třpytek), ponosit na ruce svou oblíbenou sovičku Rozárku a projet se na ponících.

Ač bylo letos počasí o cca 10 stupňů chladnější, narozdíl od loňska, kdy sluníčko svítilo a bylo prostě nádherně, jsme to oproti očekávání zdravotně neodskákali. Užíváme všichni každý den pár kapiček propolisové tinktury do vody (vykloktat a spolknout) a zatím se držíme. Ťuk, ťuk, ťuk.

Někde v mezičase jsem se pustila do dalších párů tenisek a taky do podzimně-zimního šátku pro sebe. Snad ho ještě letos dodělám :o).


Běžím se pustit do té hromady prádla, co mi tu přes týden vyrostla, myslím, že mám do příštího víkendu perně co dělat :o).

KRÁSNÝ SLUNEČNÝ VÍKEND (ASPOŇ U NÁS ZATÍM JE) A MĚJTE SE PARÁDNĚ!

Pa, L.

 

11. října 2013

NA KRÁTKOU ROZLOUČENOU

Tak se musím zase na nějaký čásek rozloučit. Zítra odjíždím a vrátím se až příští pátek. Dva dny budu u mých rodičů na havelském posvícení, zbytek pak na povinném školení, které důvěrně přezdívám "daňová nalejvárna" :o).

Aby se vám tolik nestýskalo :o), připravila jsem pro vás na ten krátký čas rozloučení návod na malé veselé sluníčko.

A protože podzim už je nenávratně tu a sluníčko na obloze si hraje na schovávanou, myslím, že se to i přesně hodí.Tohle minisluníčko je maximálně jednoduché, zvládnou i začátečníci.

Potřebujeme jen zbytek jakékoliv žluté balvněné příze, aby srdíčko pěkně drželo, a háček odpovídající velikosti. Já jsem použila Nellu a háček č. 3mm.


Do magického kroužku vháčkujeme 3 řetízková oka a 10 dlouhých sloupků. Ukončíme pevným okem do třetího řet.oka ze začátku řady.


V druhé řadě vháčkujeme do každého oka z minulé řady vždy 2 dlouhé sloupky (celkemt 22 sloupků).

Střed sluníčka máme hotový, budeme pokračovat paprsky: uháčkujeme 6 řet.ok. Do druhého oka od háčku vháčkujeme 1 pevné oko, do dalšího oka 1 krátký sloupek. Do dalších dvou ok po jednom polodlouhém sloupku a do posledního oka 1 dlouhý sloupek.


Jedno oko vynecháme a paprsek ukotvíme pevným okem do dalšího oka druhé řady.


Stejným způsobem uháčkujeme i další paprsky. V druhé řady máme 22 dl. sloupků, paprsků by tedy mělo být 11.
Jelikož má hotové sluníčko tendenci se kroutit a paprsky se stáčejí dovnitř, sluníčko z rubu přežehlíme a mírně (!) napaříme. Necháme uschnout a vychladnout, okem mezi paprsky protáhneme delší přízi, za kterou můžeme sluníčko zavěsit, kam nás napadne.


U nás sluníčko visí na oblouku mučenky.Tak si pěkně užijte slunění a nesmutněte, brzy budu zase zpátky.


KRÁSNÝ SLUNÍČKOVÝ DEN!

Pa, L.


9. října 2013

DALŠÍ PÁREČEK ANEB KDYŽ TENISKY FRČÍ

To jsem se nějak rozjela... háčkuju jeden páreček tenisek alá converse za druhým. Mají velký úspěch, už ani nestíhám všechny fotit, natož se s nimi chlubit :o).

Samozřejmě mě to moc těším a snažím se měnit barvy, abych nespadla do nepříjemné rutiny, kdy je nebudu moct už ani vidět, jako se mi to před třemi lety stalo s figurkami Kukyho a kočičky Kitty. Z těch už jsem byla po několika desítkách kousků na prášek :o)

Tenhle páreček je pro mojí milou návštěvnici a příznivkyni Jarušku. 

 

Po všech těch světlých barvách jsem si řekla, že udělám taky jedny "echt" konversovské, klasické. 

A protože je Jaruška chtěla jako dárek pro svojí kamarádku, které se nedávno narodil chlapeček, zabalila jsem jí je rovnou dárkově. Aby s tím už neměla práci.

Jak je viděla kolegyně v práci, hned si objednala dva páry pro svoje dvě vnoučátka, která čekají v lednu a únoru. Tak mám zas na nějaký čas o zábavu postaráno.

KRÁSNÝ, IKDYŽ TROŠKU PODMRAČENÝ VEČER!
 
Pa, L.