23. prosince 2013

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ DÁREK


Tím nejkrásnějším dárkem k vánocům není, co se zlatem třpytí.
Je to úsměv, láska a pohlazení těch nejbližších.


Přejeme všem krásné prožití vánočních svátků!

21. prosince 2013

PŘEDVÁNOČNÍ RYCHLOVKA

Zdravím vás v sobotním mrazivém ránu!

Tak jak jste na tom s vánočními dárečky, už máte všechno vymyšleno, nakoupeno a v absolutně těch nejlepších případech i zabaleno?

No, možná si říkáte, že by to ještě něco chtělo, že vám pro někoho něco schází. Anebo už prostě máte těch příprav a chystání dost a zjišťujete, že jste navyráběli hromadu dárečků pro ostatní, ale na sebe jaksi pozapomněli.

Možná vás zaujme moje předvánoční rychlovka. Extrarychlovka. Já jí spláchla za dva celovečerní filmy.

A o co že to jde?

O jednoduchý nákrčník! No jo, řeknete si asi, ta zas objevila Emeriku... jenže tady nejde o složitost a krásu použitého vzoru, ale naopak o rychlost výroby a efekt použité vlny, která nejenže krásně vypadá, ale je měkoučká, teplá a je moc příjemná na nošení.

Navíc je použitý vzorek maximálně unisex, vhodný pro malé, velké, tlusté, tenké, dámy i pány. Stačí jen vybrat ta správná klubíčka ;o).


Já jsem použila vlnu Sirma od turecké značky NAKO (100% akryl, návin 236m/100g) a háček č. 6 mm na vlnu.
Na pásce je uvedená vhodná síla jehlic a háčku 4 - 4,5 mm. Takže pokud vezmete jakoukoliv jinou vlnu a k doporučené síle jehlic přidáte dvě až dvě a půl čísla, získáte vhodnou sílu háčku právě pro vaší vlnu.
Obecně doporučuji čistě akrylové vlny, či s příměsí angory či mohéru. Prostě aby vlna měla trošku chloupek. Moje Sirma má navíc ve vláknu jemný lesk, takže vypadá i jemně luxusně.
Rozhodně nedoporučuji bavlnu, směsi s bavlnou či viskozou, bambusové příze apod., čistou vlnu (např. Merino). Tyto příze/vlny jsou pro tento typ nákrčníku těžké, spotřeba by byla velká a navíc by vzorek ani nevypadal moc hezky.
Pokud jde o sílu vlny, doporučuji min. na 3,5 háček/jehlice, slabší pak vzít dvojitě. Směrem nahoru se meze nekladou, záleží na vás, jak velká oka vzorku a jak silný/teplý nákrčník chcete mít.

Vzorek je maximálně jednoduchý: háčkujeme tzv. "véčka", která se skládají z: polodlouhý sloupek - řetízkové oko - polodlouhý sloupek. A rozhodně při háčkování málo utahujeme.
Vidíte, že je vzorek krásně vzdušný, ale při smotání není hutný a těžký.


Počáteční počet ok musí být dělitelný třemi. Já jsem začala na 48 ok (snad jsem to spočítala správně), výsledná šířka nákrčníku je 25 cm. 

Uháčkujeme základní řetízek. První tři oka vynecháme, do dalšího vháčkujeme první véčko, dvě oka vynecháme, do dalšího oka další véčko. Máte-li pocit, že je vzorek příliš hutný a nákrčník by byl těžký, vezměte o půl čísla nebo číslo větší háček.
Až do konce háčkujeme do každého třetího oka jedno "véčko", až nám zbydou dvě poslední oka. Jedno vynecháme, do posledního vháčkujeme jeden polosloupek.
Práci otočíme a uháčkujeme 2 řetízková oka.
Dále budeme háčkovat opět véčka a to pod řetízková oka uprostřed véček z předešlé řady. Řadu opět končíme jedním polosloupkem a to do horní smyčky druhého řetízkového oka z počátku předchozí řady.
Tyto dvě řady stále opakujeme.


Uháčkujeme dlouhou šálu, kterou na závěr sešijeme nebo sháčkujeme a to nejlépe pouze za zadní nit oka. Je to proto, že pak šev není příliš silný a nákrčník v jeho místě netrčí, krásně si "lehne".
Na fotce vpravo lícová strana, vlevo rub švu.
Na dvojí omotání kolem krku potřebujeme šálu dlouhou cca 140-150 cm, tj. necelá dvě klubka vlny Sirma.


A pokud vám zbyde vlna a čas, můžete jako já zkusit ještě přidat čepici. Tu jsem zvládla za včerejší Rozum a cit na ČT2.


Vzoreček opět jednoduchý, téměř shodný s tím na nákrčníku, jen jsou zde použity dlouhé sloupky. A háček síly 3,5mm.


Lem mi přišel příliš volný, tak jsem ho upravila: do každého véčka jsem vháčkovala krátký sloupek - tři řetízková oka - krátký sloupek. A do mezer mezi véčka nic.
Pokud by vám lem neseděl a trčel (může se stát), vemte menší háček. Stačí o půl čísla.


A tady je celý komplet.


A na závěr jedna fotka nákrčníku na mě. Upřímně, vypadám děsně. Ale když se člověk fotí sám a mobilem,  tak to nemůže dobře dopadnout...


Tak co, jdete do toho?

DÍKY MOC ZA NÁVŠTĚVU A VŠECHNY KRÁSNÉ KOMENTÁŘE!

KRÁSNÝ POSLEDNÍ ADVENTNÍ VÍKEND!!!

Pa, L.


18. prosince 2013

NEŽ ZAČNOU PADAT...

Nedávno Jaruška na svém blogu Redneval-Lavender ukázala nádhernou háčkovanou vločku.

No žebrala jsem o návod jak malá. Jaruška přislíbila návod píchnout k sobě na blog.

Jénže, já jsem osoba děsně nedočkavá, tak jsem se začala hrabat ve své sbírce návodů a nákresů z minulých let a našla jsem tam nákres na úúúžasnou vločku.Háčkovala jsem přízí Catania v přírodní bílé háčkem č. 2mm na vlnu, aby byla vločka pěkně pevná a držela tvar.

Před háčkováním jsem si navlékla na přízi korálky, které jsem pak umístila do řetízkových ok ve druhé řadě.


Na závěr jsem vločky přišpendlila rubem nahoru na synovu korkovou nástěnku pokrytou starou látkovou plenou a zrubu pěkně pomazala herkulím lepidlem. Po důkladném uschnutí jde s nimi téměř řezat sklo.

Návod byl sice rusky, tak jsem schémátko ořízla a dopsala vysvětlivky česky.

Snad se vám bude líbit jako mě a ještě jich pár do toho dne "D" stihnete!


Sedm řetízkových ok spojit do kroužku
Řetízkové oko
Krátký sloupek
Dlouhý sloupek
Dvakrát nahozený dlouhý sloupek
Pikotka ze tří řetízkových ok
Oblouček ze tří řetízkových ok
KRÁSNÝ VEČER A HÁČKU ZDAR!

Pa, L.15. prosince 2013

DODĚLÁNO, ODESLÁNO, DORUČENO...

... co? No přece dáreček v rámci Ajčiny vánoční výměny! Ajko, opět obrovské díky za naprosto bezchybné zorganizování takové monstr akce!!!

Tvořila jsem pro Martinu, která moooc krásně šije, a řeknu vám, byla to docela fuška. Ani ne tak to vyrobit, jako to vymyslet. Letos mi nápady nějak "vyschly". Prostě jsem zaboha nemohla vymyslet nic kloudnýho, co by potěšilo a zároveň za něco stálo. A upřímně, Martinka mi moc nepomohla :o), prý "prošmejdila" můj blog křížem krážem a bude se jí líbit cokoliv, co ode mě dostane.

Což teda byla výzva. Začala jsem šmejdit po internetu, ve svých sbírkách obrázků a návodů, a tři týdny jsem na nic nemohla přijít. Až jsem na Pinterest našla obrázek nádherného vánočního polštáře. Ovšem, jak jinak, bez návodu.

Polštářek se mi ale tak líbil, že jsem ho prostě musela zkusit aspoň podle toho obrázku.

Trošku masakr nastal při výběru vhodné vlny a barev, ale nakonec se mi to asi napotřetí podařilo sladit tak akorát krásně vánočně. 

A jelikož si Martinka balíček ve čtvrtek vyzvedla na poště a poslala mi krásný jásavý email, za který opět ze srdce děkuju, Marti ;o), můžu se konečně s tím svým výtvorem pochlubit i veřejně.

Polštářek je oboustranný.

Na jedné straně vánoční hvězdy nebo-li poinsetie...


... a na druhé cesmínky.


Polštářek má zapínání na dřevěné knoflíky, aby se dal sundat a vyprat.


A tady ještě malé detaily...Háčkovala jsem z českého Elianu klasik, v mé oblíbené galanterii U kočky mají k dostání všechny barvy za více než solidní cenu, takže kdyby náááhodou nějaká došla, nehrozilo, že neseženu další klubko stejné barvy.

Navíc je to 100% akryl, takže se snadno udržuje, snese i praní v pračce a je stálobarevný.

A ještě pro úplnost obrázek, podle kterého jsem háčkovala.


Tak co myslíte, trefila jsem to :o)?

DÍKY OPĚT ZA NÁVŠTĚVU A KRÁSNOU TŘETÍ ADVENTNÍ NEDĚLI!!!

Pa, L.


8. prosince 2013

KONEČNĚ...

 ... byla zase "akce" a v ní kapsličky do mého milovaného kávovarku Dolce Gusto v designu od Agatha de la Prada za 89,- Kč, takže jsem nasyslila zásobičku (na vánoce ani náhodou, do vánoc už z toho nezbude zhola nic, bo máme spotřebu jak zavedená kavárna)...


... se i v našem pražském kotlíku ochladilo natolik, aby hnusný déšť vystřídal krásný bílý snížek, který se ovšem druhý den díky teplejší frontě proměnil opět v hnusný déšť...


... jsem se dokopala k tomu, abych koupila do dětské noční lampičky bludičky tu ohavnou nestandardní žárovku, kterou mají jen asi v pěti obchodech po celé Praze (čert mi nakukal si takovej bazmek pořídit)...


... jsem uháčkovala fusekličku na mobileček pro kolegyně cérenku pod stromeček, kterou jí slibuju, no bratru, skoro měsíc...


... jsme se taky dali do vánočního pečení a hned zkraje vysekli sedm plechů echt vanilkových rohlíčků s echt pravou vanilkou dle letitého bábinčina receptu (lepší prostě neznám)...


... jsem se zanořila do hlubin bytu a vytáhla náš víc jak desetiletý svítící stromeček na okno, který k mému údivu po tom všem šíleném zacházení stále ještě svítí...


... jsem doháčkovala bílý stromeček jakožto těžký prototyp s asi trilionem much, který jsem vzápětí nahradila zeleným, poněkud povedenějším a stromeček mnohem více připomínajícím bráchou (bílej už zhaftla Meluzínka, že prý s ním oblaží pančelku ze školky)...


... jsem se konečně po dvou týdnech dostala na poštu, poslala další páreček háčkovaných tenisek a dáreček do Ajčiny vánoční výměny, vyzvedla si (a draze zaplatila) vánoční dárek pro syna a zároveň i dáreček do Ajčiny výměny od Anýzovky - Zdeničky, které tímto z celého srdce děkuji za nádherný, ručně vyrobený diář s motivem japonských květů...


... jsem oplakala právě odkvétající vánoční kaktus, který se trošku uťal v čase a vykvetl už koncem listopadu, abych vzápětí zajásala nad nádherným květem vedle stojícího ibišku, který jako by se snažil mi to způsobené jho vynahradit...


... jsem si vyzvedla z opravy toho našeho fotografického invalidu, který byl zbaven své indispozice za téměř 1.200,- Kč (fuj, ale pořád levnější jak novej foťák), abych od té doby fotila jak vzteklá cokoliv, co se přede mnou zjeví a nezdrhne.

Teď už jen netrpělivě čekám, až bude doručen můj dárek do vánoční Ajčiny výměny, abych se s ním jako správný hnidopich mohla pochlubit :o).

MĚJTE SE BÁJEČNĚ A UŽÍVEJTE TOHO PŘEDVÁNOČNÍHO ZMATKU!

Pa, L.


2. prosince 2013

TŘESKUTĚ ŠIK!

Tak vás všechny po delší době opět zdravím!

Pár dní už jsem tu nebyla a jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že počet vašich návštěv už se přehoupl přes milion! Páni, to je úžasné! Všem svým věrným i těm, kteří zavítali teprve nedávno nebo dnes poprvé, moc moc děkuju za přízeň!

Jako malou odměnu jsem si pro vás přichystala návod na háčkovanou retro čepičku. Jedna moje návštěvnice jí nazvala "Eliotka", podle kloboučků prvorepublikových dam. No, když se na ní pořádně zadívám, je jim vlastně docela dost podobná.

Hned zkraje bych ráda podotkla, že na způsob, jakým se tato čepička háčkuje, jsem přišla sama, od nikoho jsem ho neokopírovala. To je pro pořádek, protože jsem na jednom anglickém a na jednom slovenském webu našla návody na tyto čepičky na prodej, za poměrně velký peníz, na můj vkus.


MATERIÁL:
  • dospělá velikost (obvod 54-56 cm) cca 100g středně silné příze (např. Standard-hnědá, Lada Luxus-zelená)
  • dětská velikost (obvod 52 cm) cca 75g
  • háček č. 5mm a 4mm na vlnu
  • zbytek jinobarevné příze na kytku a velký knoflík nebo korálek (alternativně)
  • silnější jehla s větším ouškem, nůžky


POUŽITÉ ZKRATKY:
PO - pevné oko
ŘO - řetízkové oko
KS - krátký sloupek
PDS - polodlouhý sloupek (polosloupek)
DS - dlouhý sloupek
DDS - dvakrát nahozený dlouhý sloupek (dvojitý dlouhý sloupek)


POSTUP:

Jak jste mohli vypozorovat z titulní fotky, čepička se háčkuje ve dvou krocích: začínáme od čela na polovinu ok celkového obvodu hlavy, háčkujeme v pruzích a lícových/rubových řadách sem a tam přes temeno hlavy k týlu. Potom strany stáhneme a přiháčkujeme spodní pružný lem.

Než začneme háčkovat, změříme si dobře obvod hlavy, na kterou háčkujeme. Počítáme s tím, že čepička bude trochu pružná, ne sice tolik, jako pletená, ale bude.

Na dospělou osobu mi celkový počet ok vyšel na 88, tj. polovina 44 ok, na dětskou 80 ok. Počet ok si samozřejmě přizpůsobte svým potřebám.

Rozpis je na dospěláckou čepičku, na dětskou je postup stejný.

Háčkem č. 5mm na vlnu tedy nahodíme 44 ŘO + 1 ŘO na otočení. Práci otočíme a háčkujeme zpět. Pokud není uvedeno jinak, háčkujeme jeden sloupek/oko do každého oka z předchozí řady.
Horní žebrované řady háčkujeme vždy POUZE ZA ZADNÍ NIT oka, tím dosáhneme plasticity vzorku.

1.ř.: oko u háčku vynechat, do dalších 3 po jednom PO, do dalších tří po jednom KS, do dalších tří po jednom PDS, dále háčkujeme DS a to dokud nám nezbyde posledních 9 ok. Do těch zrcadlově zopakujeme začátek řady, tj. 3 PDS, 3 KS, 3 PO.
Uháčkujeme 1 ŘO a práci otočíme.


2. ř. a všechny další řady háčkujeme stejně jako 1. řadu a to vždy ZA ZADNÍ NIT oka!

NEZAPOMEŇTE, ŽE OKA MUSÍ TZV. LÍCOVAT, TJ. PEVNÁ OKA MUSÍTE HÁČKOVAT DO PEVNÝCH OK, KRÁTKÉ SLOUPKY DO KRÁTKÝCH SLOUPKŮ, POLOSLOUPKY DO POLOSLOUPKŮ A DLOUHÉ SLOUPKY DO DLOUHÝCH SLOUPKŮ Z PŘEDEŠLÉ ŘADY!


Práce po dokončení třetí řady. Čepička už se začíná tvarovat.


 Zde je vidět detail začátku/konce řady. Tím, že směrem ke krajům snižujeme velikost sloupků, docílíme toho, že konce budou téměř špičaté a prostředek široký.


 Práce po deseti dokončených řadách.


 Čepička už se začíná stáčet do lodičky.


Po třinácti řadách.


Po 23 řadách, pro dospěláckou velikost tento počet řady postačí. Práci přeložíme napůl tak, aby první a poslední řada byla lícem nahoru.


Práci ukončíme a odstřihneme delší přízi, kterou navlékneme do jehly s větším ouškem. Potom Z LÍCU jehlu podebereme první oka řad...


... protáhneme přízi a pořádně stáhneme. Přízi protáhneme zrubu zpět a pořádně zajistíme proti vyklouznutí. Bok čepičky by se nám měl takto stáhnout. Je to trošku pracnější a je třeba být pečlivý, aby to pěkně vypadalo, ale ta námaha za to stojí.


Totéž uděláme i na druhé straně. Tato stáhnutí budou na bocích čepičky, nad ušima.

Vezmeme menší háček (4mm) a od prostředka jedné strany z dlouhých sloupků (to bude zadní šev) uháčkujeme okolo celého spodního obvodu jednu řadu DS. Na straně, kde jsme začínali, vpichujeme pod zbylé smyčky z ŘO základního řetízku, na straně, kde jsme končili, vpichujeme klasicky pod obě horní smyčky DS poslední řady horní části čepičky.

Další řady budeme pak střídat jeden přední dlouhý reliéfní sloupek (modrý obrázek) jeden zadní dlouhý reliéfní sloupek (žlutý obrázek).


Lem uháčkujeme do potřebné délky, mě stačilo 8 řad. 


Místo stáhnutí na bocích můžete na jedné straně zakrýt např. kytičkou nebo pošít korálky či knoflíky. To už je na vás a vaší fantazii.


Chcete-li si vyhrát, můžete háčkovat každou řadu v horní části jinou barvou nebo víc barev použít v lemu. Fantazii se meze nekladou.

Ať se práce daří a návod je vám k potřebě!

KRÁSNÝ ADVENT A HÁČKU ZDAR!

Pa, L.25. listopadu 2013

TAK TO UŽ TU DLOUHO NEBYLO...

... na naší malou větroplašku skočil bacil a docela jí dobacil :o) horečka přes 38°C, kašel, že si plíce může vyplivnout, rýma usazená v dutinách. A k tomu ten její trpící skleněný pohled zaostřený na neurčito. Ten mě asi dostává nejvíc.

Před chviličkou odpadla a usnula v obýváku na gauči. Přikrýt se nedá, bo je jí při té horečce pořád vedro a zase se odkope. Tak jsem jí aspoň vnutila ponožky na nožky.


Práci jsem pro tento týden poslala k šípku a zůstala jsem s marůdkem doma.

Snad se mezi podáváním léků, zvedáním horečnatého tělíčka při záchvatu kašle a přípravou různých bylinkových čajíků najde chvilička na dokončení nějakých těch kostlivců, kteří se mi v mezičase stihli nashromáždit.

Prozatím jsem stihla zlikvidovat dva, v podobě dvojky zimních háčkovaných čepek pro mě a malou marodilku.

Zelená je pro Meluzínku k super teplé zimní bundičce (podle předpovědi počasí už se bude velmi brzy hodit)...


...a tahle hněducha je pro mě. Moc se mi líbí ta kombinace barev, už se těším, až si jí navleču a vyrazím v ní ven. Snad kolemjdoucí nebudou při pohledu na mě odpadávat hrůzou :o)No a vzhledem k tomu, že za čtyři týdny jsou tu vánoce, zkouším i něco vánočního. Zatím háčkovaný stromeček. Je to takový pokus omyl, snad z toho vzejde něco koukatelného.


A taky se konečně musím vrhnout na dáreček do Ajčiny vánoční výměny, mám sice nakoupený matrijál, ale ještě jsem na to ani nehrábla. A to to musím do 15. 12. odeslat :o( jsem ostuda ostudovitá.

Jinak stále fotím mobilem, takže to podle toho vypadá. Invalida by měl být do plné zdravotní pohotovosti uveden do konce tohoto týdne, tak snad už to hurá bude lepší :o).

Zatím se mějte líbezně, užívejte začátku zimy (ráno jsem v TV koukala, že už leckde nasněžilo - u nás v pražském kotlíku zatím ani vločka) a díky za vaší návštěvu!

KRÁSNÝ DEN VŠEM!

Pa, L.


17. listopadu 2013

HEZKOU NEDĚLI!

Ahoj, všichni, jak se dneska máte?

U nás nevidět skoro na krok, jak včera krásně svítilo sluníčko, tak nás dnes obklopuje hustá mlha.


Ještě, že jsem to prádlo včera večer pověsila dovnitř...

Počasí akorát tak na to zapálit si novou svíčku...


... naškrobit a vypnout (jak já tuhle část nesnáším!) háčkované mega zvonky pro paní učitelky do školky...


... a chválit vánoční kaktus za to, že si pospíšil a rozkvetl o nějaký ten týden dřív.


Stále fotím mobilem, takže fotky nic moc, zvlášť na té poslední je to dost vidět. Fotoinvalida byl odnesen do opravy, kde byl pochválen, v jakém skvělém stavu na svůj věk je, a přislíbena oprava, která sice přijde bratru na nějakých 1200,- Kč, ale prý je to ještě stará poctivá práce s vynikající optikou, kterou v téhle cenové relaci dnes neseženeme. Do dvou týdnů by měl být kluk zas doma a sloužit jako dřív.

Mastím dozunknout dopolední kafíčko a připravit oběd. Jsme dnes doma jen s malým-velkým pubertou, tak si dáme přírodní plátky z vepřové kýty a zeleninku dušenou na másle s bramborem.

A když se v tom spacím počasí vybičuju, upeču po o ještě jablečné mufinky se skořicí a rozinkami. Skořice krásně prohřeje tělo, což je v tomhle podzimním marastu obzvlášť potřeba.

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU A MĚJTE SE LÍBEZNĚ!

Pa, L.