27. února 2014

JARNÍ "JARNÍ" PRÁZDNINY

Tak vás všechny po delší době opět zdravím!

Nejdřív vám chci moc moc poděkovat za všechny ty krásné komentáře, které jste mi nechali pod minulým příspěvkem s pletenou tuničkou. Meluzínka mi seděla na klíně a musela jsem jí každý jednotlivý přečíst. Nemusím snad ani líčit, jak se dmula pýchou při každém z nich, který jí vychvaloval téměř až do nebe :o).

V neděli nám skončily jarní prázdniny, které byly letos vskutku těžce jarní. Celý týden jsme strávili na chalupě manželovy rodiny a sluníčko nás, až na pár malých výjimek, v podstatě neopustilo.


Byla radost vařit a péct v kuchyni zalité sluncem a nebát se otevřít si okno, aniž by jeden riskoval minimálně rýmu nebo, jako v mém případě, aspoň zánět dutin (ten se mi letos obzvlášť daří). No, pěkně to hřálo do zad!


Za oknem stále nádherně kvete brambořík (no, už minimálně od vánoc!)...

 
... a na skalce stále ještě přikryté chvojím už se také hlásí o slovo první odvážlivci.


Hned vedle skalky si to raší první letošní trs sněženek...


... se stejněm snaživými modřenci v pozadí. Jak jsem pozorovala u vás na blozích, máte už leckde sněženky možná i odkvetlé, ale v tomhle studeném údolíčku, kde stojí chalupa, je všechno trošku pomalejší a navíc nezaručené. O to máme potom větší radost z každého nového výhonku a kvítku.


Tady to vypadá na nějaký narcisek...


Sedmikrásky... ty snad ani nepřestaly kvést! Pořád je jich plný trávník, sice nejsou tak husté jako v teplejších obdobích, ale jsou tam v podstatě neustále.


A růže... takhle pěkně už raší! No, budem se modlit, aby nám to ledoví muži v květnu pěkně neomrazili... zdá se mi, že v posledních letech se jim to totiž nějak móc daří.


Kousek od chalupy je farma, kde chovají kravičky a jejich mléko prodávají přímo na místě, nepasterizované, jen silně chlazené na 2-3°C. A my si pro něj moc rádi jezdíme, protože to je obrovská mňamka. Vždycky nakoupíme tak 6 - 8 litrů, něco svaříme pro děti a zbytek vyzunknem my dospělí. Řeknu vám, že zpočátku jsem měla dost strach, přece jen je to poctivé, plnotučné mléko, a jak se říká, kdo maže, ten jede :o). Ale je to bez problémů, sice mažem, ale nejezdíme :o).

Meluzínka samozřejmě nejvíc času tráví u telátek. Majitelé farmy mají jako hlídače obrovského černobílého psa - fenku, a když měla vloni štěňátka, měla Meluzka jasno: jsou to kraví pejsci! Byli totiž nachlup stejně flekatí jako ty kravičky :o).


Héj, kam jdeš? Mně jsi ještě pod bradou nepodrbala!


Krásné počasí přímo svádělo k dlouhým procházkám po okolních loukách. Travička se sice ještě moc nezelená a louky jsou trošičku bahnité, přesto to byla nádhera.


I když malý lenoch občas uraženě stávkoval, když byl odmítnut a nevezen některým dospělákem na ramenou...


Při jedné procházce jsme se šli podívat na starý židovský hřbitov. Je obehnaný starou zdí ze skládaných kamenů, zřejmě sesbíraných po okolních polích. Žádná malta, nic takového, jen pěkně kousek po kousku, do každého otvoru jeden kámen či kamínek, aby to pěkně sedělo. Stará poctivá práce.


Hlavní brána byla zamčená, tak jsme to vzali starou boční brankou. Kdysi musela mít nad sebou nádherný klenutý oblouk. Bohužel z něho zbylo už jen žalostné torzo a branku museli vyztužit dřevěnou konstrukcí, aby se nezřítila úplně.


Tento židovský hřbitov se nachází kousek za Prahou. Je to kulturní památka a naštěstí není přiliš známý, takže tu turistu v podstatě nepotkáte. Díky tomu a díky péči místních je hřbitov stále v pěkném stavu.


Je tu spousta krásných, přes sto i více let starých náhrobků. Jsou moc pěkně zdobené, některé jsou popsané pouze hebrejsky, jiné hebrejsky i německy.


Náhrobky nejsou zničené, i když... přece jen se tu jeden najde. Bez ohledu na víru a náboženství, tohle mi hlava prostě nebere. Přijde mi to jako slabost toho nejhrubšího zrna.


Cestou domů nesmíme zapomenout zastavit se u stájí za lesem. Meluzínka je z koní přímo nemocná a kdyby to jen trošku šlo, už máme minimálně tohohle poníka nastěhovaného v paneláku.


A mrkev neneseš? Tak to s Tebou odmítám ztrácet čas...


A když se přece jen zatáhlo a mě se nechtělo ven, přišla na řadu klubíčka a háček. Zas se mi tu začínají hromadit resty (tentokrát je to jarní háčkovaná čepička s velkou kytkou pro kamarádčinu holčičku), které nějak nestíhám dokončovat :o). Nadarmo se neříká, že vdaná žena s malými dětmi a zaměstnáním na 8,5 hodiny denně pracuje na dvě, ne-li rovnou na tři směny, co, holky ;o)?


Pokud zrovna prázdninujete nebo se teprve chystáte, užijte se ti alespoň tak krásně, jako my. A pokud už to máte za sebou, doufám, že jste se měli ještě líp a budete mít na co v dobrém vzpomínat!

Díky za návštěvu a za odvahu, se kterou jste dočtli až sem, a budu se zase (doufám brzy) těšit nashle!

Pa, L.11. února 2014

Z JEHLIC

Ahoj, všichni, tak zas po týdnu zdravím.

Bacily mě dobacily docela, vyfasovala jsem antibiotika. V sobotu jsem je dobrala, takže už je to zase dobré, ale mám pocit, že se mi v krku zase něco líhne.

Venku je krásně, u nás hotové jaro, všechen sníh nenávratně roztál. Na záhonku před domem rozkvetly petrklíče i sněženky, na balkoně nám začíná rašit borůvka. Tak si říkám, že to je to pravé počasí nejen pro kytičky, ale taky pro bacilky.

O víkendu jsem "dorazila" pletenou tuničku pro tu naší malou větroplašku. Musím říct, že mě překvapilo, jak pěkně se pletla a jak rychle byla hotová. Pletla jsem z Dory od Madame Tricotte Paris jehlicemi č. 3.5mm, na velikost cca 5 let (vel. 116) jsem spotřebovala něco málo přes 20 dkg. Takže výrobní náklady asi 130,- Kč (nepočítám-li práci, pochopitelně).


To naše malé pometlo se do tuničky hned navlíklo a odmítlo sundat. A při focení opět dostála své pověsti a větroplašila ostošet. No jen koukněte.

A někdy tak dokonale, že jsem si místo dítěte vyfotila barevnou šmouhu :o).


K mému nemalému potěšení se malá do tuničky tak zamilovala, že si hned objednala druhou, nějakou fialovou pruhovanou. Tak asi zkusím sehnat nějakou melírovanou, aby to nebylo takové jednobarevné fádní.

Ještě přemýšlím, že tuhle jednobarevku nějak ozdobím, možná na spodní část vyšiju nějaké zvířátko, koníka nebo kytičku. To ale budu muset chytit setsakra tvořivou slinu, aby se mi do takové "sebevraždy" chtělo :o)!

Tak mi držte palec a zatím se mějte fanfárově!

P.S.: Synáček zdraví a moc moc děkuje za tu kupu milých a pochvalných komentářů, kterými jste chválili jeho malůvky a přáli mu štěstí v literární soutěži. Prý až bude vědět, jak dopadl, určitě vzkáže!

Pa, L.


3. února 2014

S BACILEM V ZÁDECH

Tak mě zase bacil bacil. Armáda bacilů. Původní bacilí pionýr si pozval kámoše a společnými silami se mnou praštili o zem. A to tak mohutně, že mě donutili dovléct se téměř po čtyřech k lékaři a nechat si předepsat antibiotika.
Naštěstí to pan doktor přesně trefil a zacílil, kam a jak měl.
Už po dvou dnech mi bylo o poznání líp a tak jsem mohla dodělávat resty a dokonce se i věnovat naší malé předškolačce, která chce taky pořád něco tvořit, samozřejmě nejlíp s mamkou.

Konečně jsem doháčkovala dva nákrčníky pro sebe, bílý z Dory (nakonec je ze dvou klubíček a tedy pořádně dlouhý, takže se krásně naroluje až k uším a fakt pod ním nezebe) - použila jsem vzoreček ze spodní části růžového svetříku pro holčičky...


... a černý z Yetiho od Vlnapu. Vzoreček jednoduchý jak facka, samé polodlouhé sloupky, háček aspoň č. 9, aby to mělo ten správný efekt. A bez ukončování řad, jen stále dokolečka dokola, až kam bude stačit klubíčko. A je ultra teplý. 

S Meluzínkou jsme lepili jarní obrázky, které jsme koupili v bazárku kousek od nás. Jsou to takové pěnové koláže, které jsou děti při trošce šikovnosti schopné krásně udělat sami. A protože jsme hodně jarní a letní a už se na to teplé období roku moc těšíme, udělali jsme si letní louku i s motýly.


Náš malý velký osmák je už raději zalezlý ve svém koutečku, kde si kreslí a vymýšlí už to svoje. A musím říct, že mě moc překvapil, jak krásně to vymýšlí a kreslí. Je to velký fanda do mytologie a fantazy, což se v jeho obrázcích hodně odráží. No, mrkněte sami!O víkendu psal povídku do školy do soutěže na postapokalyptické téma. Pak mi to dal přečíst, abych mi opravila případné chyby. Normálně mi vyrazil dech, jak úžasně to napsal. Tak mu se mnou držte palce, ať má úspěch!

DÍKY ZA NÁVŠTĚVU A KRÁSNÉ KOMENTÁŘE!

Pa, L.