27. února 2014

JARNÍ "JARNÍ" PRÁZDNINY

Tak vás všechny po delší době opět zdravím!

Nejdřív vám chci moc moc poděkovat za všechny ty krásné komentáře, které jste mi nechali pod minulým příspěvkem s pletenou tuničkou. Meluzínka mi seděla na klíně a musela jsem jí každý jednotlivý přečíst. Nemusím snad ani líčit, jak se dmula pýchou při každém z nich, který jí vychvaloval téměř až do nebe :o).

V neděli nám skončily jarní prázdniny, které byly letos vskutku těžce jarní. Celý týden jsme strávili na chalupě manželovy rodiny a sluníčko nás, až na pár malých výjimek, v podstatě neopustilo.


Byla radost vařit a péct v kuchyni zalité sluncem a nebát se otevřít si okno, aniž by jeden riskoval minimálně rýmu nebo, jako v mém případě, aspoň zánět dutin (ten se mi letos obzvlášť daří). No, pěkně to hřálo do zad!


Za oknem stále nádherně kvete brambořík (no, už minimálně od vánoc!)...

 
... a na skalce stále ještě přikryté chvojím už se také hlásí o slovo první odvážlivci.


Hned vedle skalky si to raší první letošní trs sněženek...


... se stejněm snaživými modřenci v pozadí. Jak jsem pozorovala u vás na blozích, máte už leckde sněženky možná i odkvetlé, ale v tomhle studeném údolíčku, kde stojí chalupa, je všechno trošku pomalejší a navíc nezaručené. O to máme potom větší radost z každého nového výhonku a kvítku.


Tady to vypadá na nějaký narcisek...


Sedmikrásky... ty snad ani nepřestaly kvést! Pořád je jich plný trávník, sice nejsou tak husté jako v teplejších obdobích, ale jsou tam v podstatě neustále.


A růže... takhle pěkně už raší! No, budem se modlit, aby nám to ledoví muži v květnu pěkně neomrazili... zdá se mi, že v posledních letech se jim to totiž nějak móc daří.


Kousek od chalupy je farma, kde chovají kravičky a jejich mléko prodávají přímo na místě, nepasterizované, jen silně chlazené na 2-3°C. A my si pro něj moc rádi jezdíme, protože to je obrovská mňamka. Vždycky nakoupíme tak 6 - 8 litrů, něco svaříme pro děti a zbytek vyzunknem my dospělí. Řeknu vám, že zpočátku jsem měla dost strach, přece jen je to poctivé, plnotučné mléko, a jak se říká, kdo maže, ten jede :o). Ale je to bez problémů, sice mažem, ale nejezdíme :o).

Meluzínka samozřejmě nejvíc času tráví u telátek. Majitelé farmy mají jako hlídače obrovského černobílého psa - fenku, a když měla vloni štěňátka, měla Meluzka jasno: jsou to kraví pejsci! Byli totiž nachlup stejně flekatí jako ty kravičky :o).


Héj, kam jdeš? Mně jsi ještě pod bradou nepodrbala!


Krásné počasí přímo svádělo k dlouhým procházkám po okolních loukách. Travička se sice ještě moc nezelená a louky jsou trošičku bahnité, přesto to byla nádhera.


I když malý lenoch občas uraženě stávkoval, když byl odmítnut a nevezen některým dospělákem na ramenou...


Při jedné procházce jsme se šli podívat na starý židovský hřbitov. Je obehnaný starou zdí ze skládaných kamenů, zřejmě sesbíraných po okolních polích. Žádná malta, nic takového, jen pěkně kousek po kousku, do každého otvoru jeden kámen či kamínek, aby to pěkně sedělo. Stará poctivá práce.


Hlavní brána byla zamčená, tak jsme to vzali starou boční brankou. Kdysi musela mít nad sebou nádherný klenutý oblouk. Bohužel z něho zbylo už jen žalostné torzo a branku museli vyztužit dřevěnou konstrukcí, aby se nezřítila úplně.


Tento židovský hřbitov se nachází kousek za Prahou. Je to kulturní památka a naštěstí není přiliš známý, takže tu turistu v podstatě nepotkáte. Díky tomu a díky péči místních je hřbitov stále v pěkném stavu.


Je tu spousta krásných, přes sto i více let starých náhrobků. Jsou moc pěkně zdobené, některé jsou popsané pouze hebrejsky, jiné hebrejsky i německy.


Náhrobky nejsou zničené, i když... přece jen se tu jeden najde. Bez ohledu na víru a náboženství, tohle mi hlava prostě nebere. Přijde mi to jako slabost toho nejhrubšího zrna.


Cestou domů nesmíme zapomenout zastavit se u stájí za lesem. Meluzínka je z koní přímo nemocná a kdyby to jen trošku šlo, už máme minimálně tohohle poníka nastěhovaného v paneláku.


A mrkev neneseš? Tak to s Tebou odmítám ztrácet čas...


A když se přece jen zatáhlo a mě se nechtělo ven, přišla na řadu klubíčka a háček. Zas se mi tu začínají hromadit resty (tentokrát je to jarní háčkovaná čepička s velkou kytkou pro kamarádčinu holčičku), které nějak nestíhám dokončovat :o). Nadarmo se neříká, že vdaná žena s malými dětmi a zaměstnáním na 8,5 hodiny denně pracuje na dvě, ne-li rovnou na tři směny, co, holky ;o)?


Pokud zrovna prázdninujete nebo se teprve chystáte, užijte se ti alespoň tak krásně, jako my. A pokud už to máte za sebou, doufám, že jste se měli ještě líp a budete mít na co v dobrém vzpomínat!

Díky za návštěvu a za odvahu, se kterou jste dočtli až sem, a budu se zase (doufám brzy) těšit nashle!

Pa, L.18 komentářů:

 1. Nádherná procházka plná zvířátek a kytiček, paráda.

  OdpovědětVymazat
 2. Leni, dlouho si tu nebyla, jsme ráda, že jsi zpět. Fotky jsou překrásné, mám moc ráda židovské hřbitovy, jestli můžeš, napiš prosím, kde je ten "váš"...
  Moc tě zdravím, Helena

  OdpovědětVymazat
 3. Leničko,tak to byli super prožité prázdniny :) ...perfektně zachycené rodinné momenty...a máš pravdu,že žena s dětmi a k tomu zaměstnaná dělá určitě více jak na 3 směny :) ...měj se moc krásně papa K.♥

  OdpovědětVymazat
 4. Leni, nádherné prázdniny. Iste si to vychutnali nielen deti ale i dospelí. Hneď by som niekam vyrazila. Bohužiaľ to nejde, práce je veľa. Tak Ti prajem pekný vstup opäť do pracovného procesu. Andrea

  OdpovědětVymazat
 5. Krásné prázdniny jste měli a užily jste si je.Krásný den.Radka

  OdpovědětVymazat
 6. Krásne ste si užili prázdniny, hlavne že v zdraví a v pohode. Tento týždeň nám končia tiež prázdniny, Lenku sme "upratali" k starým rodičom, snáď im ešte dom stojí :)

  OdpovědětVymazat
 7. Hlavně, že sluníčko přálo! Nějak je mi ten hřbitov povědomý? No a proč by nemohla mít Meluzínka "koně doma na balkoně":-)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky! No, povědomý byl mohl být... leží v Kostelci u Křížků, kousek od Prahy směr jih. Jo a ten kůň na balkoně by nám asi neprošel... máme ten maličký metrový, sotva na pár kousků prádla a jednu balkonovou borůvku v rohu :o)

   Vymazat
 8. Leni, nádherné fotečky! Opravdu, moc krásné :) A ta čepička na závěr... jsi prostě šikula! Měj se krásně!! Pa, Jola

  OdpovědětVymazat
 9. No pááni.... ty si ty prázdniny umíš užít:-)))

  OdpovědětVymazat
 10. Leničko super prázdniny. A ta telátka jsou nádherná. U nás jsme dřív měli kravín a přesně takhle jsme chodili koukat na telátka. Bohužel ho zrušili a naši malí rarášci ještě živé telátko neviděli. :-( Mějte se s Meluzínkou moc a moc krásně. Lenka

  OdpovědětVymazat
 11. Krásné, už úplně jarní fotky, zvláště ta sluníčková z kuchyně. Čepička vypadá moc hezky.

  OdpovědětVymazat
 12. No to je taková krása, pěkně jste si prázdniny užili a moc hezky se to čte.

  OdpovědětVymazat
 13. Leni, krásně jste si jarky užili. :-) Taky mám ráda přírodu, kochat se obyčejnými věcmi... Ještě musím pochválit fotečky, pěkné. A teď nabitá energií hurá! do pracovního procesu. ;-) Měj se hezky. :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Leni, u Vás to tady je vždycky takové pohlazení po duši a jedna velká inspirace.... Míša

  OdpovědětVymazat
 15. Leni, krásně jste si prázdniny užili, když jarní, tak jarně se vším všudy, u nás budou prázdniny až za týden, uvidíme jestli jaro bude pokračovat nebo se to ještě zkomplikuje, hezký víkend,
  Marcela

  OdpovědětVymazat
 16. Leni, krásné prázdniny jste měli. Jaro se hlásí velkou silou a já už se moc těším.
  Užívejte krásné dny ... Věra

  OdpovědětVymazat
 17. To byla krásná procházka a koníci úžasní. Zahrada se už probouzí i u tebe v údolíčku.

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!