26. dubna 2014

PÁR MALÝCH RADOSTÍ

Uf, to to zas uteklo... naposledy jsem tu byla 11. dubna... no, je to ostuda, nedá se svítit... nějak moc rychle mi ten čas utíká doslova mezi prsty... velikonoce utekly jako voda, ani narozeninovou giveaway k dalšímu výročí svého blogu jsem nestihla uspořádat... budu se muset polepšit a udělat aspoň malou "opožděnou", protože si moc vážím vaší přízně a chci vás aspoň trošičku za ní odměnit.

Jak jsem tak koukla na vaše blogy a střípky z posledních dnů (nebo spíš týdnů), jaro je všude v plném proudu. Vaříte první pampeliškový med, sklízíte první jarní výpěstky na svých zahrádkách a připravujete z nich různé zdravé dobroty. A ty velké svátky jara máte také úspěšně za sebou, výzdoba se vám všem povedla krásná a koleda většinou také stála za to. Tedy aspoň my jsme si jí přivezli asi deset kilo. Děti budou mít až do Mikuláše setsakra co dělat, aby to spocívaly. To bude zkažených žaludků a zubů!

A jak je u nás? Střídavě oblačno, občas mírně polojasno, řekla bych. Nechci nic zakřiknout (ťuk ťuk ťuk), ale snad se už konečně suneme vstříc zdravějším zítřkům. Máme za sebou celkem obsáhlou návštěvu imunologicko-alergologické ambulance, kde se nám dostalo kompletního vyšetření a následně i léků na léčbu alergie a silnou podporu imunity. Prý jsme opravu chytli mykoplasmata a léčba takové infekce se počítá na měsíce. 

O to víc jsem šťastná za drobné radosti všedního dne, jako je chuťově velmi povedený velikonoční... nevímco, protože jsem původně motala věnec, ale při kynutí a následném pečení jaksi potvora ztratil tvar, takže je z toho cosi s dírou uprostřed......nádherně kvetoucí jabloň u babiččiny chalupy...


... čaj z prvních mátových lístků ze zahrádky (takovou nádhernou zlatavo-zelenou barvu jsem ještě neviděla)...


... první jarní kytičky, kterou mi s láskou natrhala a s dětsky dychtivýma a planoucíma očima "conatomamka" mi přinesla moje malá Meluzínka...


... návštěva nedaleké farmy, kde se to jen hemží novými jarními přírůstky (skorem jsme si jeden hned vezli domů).


Venkovní ibišek ještě ani nenarašil, ale vždycky mu to trvá, než se probudí, tak dostal alespoň kabátek z barevných velikonočních vajíček, aby mu nebylo smutno...


Ani háček a jehlice mi nezahálejí, tvořím, ikdyž mi teď všechno trvá nějak déle, než jsem byla zvyklá :o). Tady aspoň jeden malý pionýr, o kterém se rozepíšu více příště. Dočkáte se i návodu na tu malou helikopku, abych i klukům něčím přispěla a nebylo to tu jen samé holčičí.


 Zatím se opatrujte a žijte blaze!

Pa, L.11. dubna 2014

V BARVĚ ŠEŘÍKU

Už u vás taky kvete?

U nás zatím jen ty ranější "odrůdy", ale ty pozdní, velkokvěté už mají také slušně narašíno.

Ta spousta drobných kvítků mě inspirovala k uháčkování další lehce bláznivě barevné čepky pro mojí malou Větroplašku-Meluzínku (vzhledem k rozšiřujícímu se záběru aktivit jsem rozšířila i jméno :o). 

V našem okolí roste spousta bezových keřů s hrozny kvítků v široké škále od bílé a světle růžové, přes stále tmavší a tmavší odstín až k temně fialové s nádechem do černi jarní noci.

Takové barvy jsem se snažila použít i na čepičku. Počet barev jsem nakonec ustálila "jen" na pěti, aby to nebylo až zas tak šílené. 


A aby to nebylo až zas takové nůďo, tak jsem si na sebe ještě vymyslela další bič v podobně různých vzorů. To byl teprve ten pravý adrenalin!


 Modelka při focení dostála své dosavadní pověsti a musela pláznout aspoň jazyk :o).
I přes tu změť barev a škálu vzorů byla čepička hotová za necelé dva celovečerní filmy o minulém víkendu. Snad si zasloužím kompliment, který mi pak vysekla Meluzínka se spikleneckým výrazem v očích: "Mamko, ty seš borec!"

KRÁSNÝ ROZKVETLÝ VÍKEND!!!
7. dubna 2014

HÁČKOVANÁ VAJÍČKA TROCHU JINAK

Příští týden jsou tu. Jarní svátky. Velká noc.

Určitě už se chystáte, vyrábíte dekorace a moc se těšíte. Ale třeba ještě nevíte, čím novým nebo jiným byste to doma ozdobili, tak vám třeba přijde vhod tenhle návod.

Určitě ho mnoho z vás pozná: objevil se vloni v březnu ve velikonočním číslem internetového časopisu Inspiruj se! Časopis bohužel po několika málo číslech skončil a redakce byla, řekněme pro vnitřní neshody, rozpuštěna. Docela mě to mrzelo, přispívala jsem do každého čísla. Ale nedá se nic dělat, takový je život.

O to víc mě potěšilo, že nezapomínáte. Dostala jsem několik potěšujících mailů, že si na tento návod pamatujete, ale už ho nemůžete najít, stránka časopisu prý asi byla zrušena. Zkusila jsem najít a taky se mi to nepodařilo.

Ještě, že jsem takový sysel a všechno si schovávám :o). Takže mám pro vás i tento návod. Možná ještě pár kousků do té velké noci stihnete.

Tak háčku zdar! Potřebujeme:

         zbytky směsové příze Kačenka či Kája
         korálky, knoflíčky, mašle na zdobení, barevné stužky na zavěšení apod.
         polyesterové vlákno na vycpání (z polštáře či staré hračky, kterou jsme předtím vyprali a nechali důkladně vyschnout)
         háček č. 3.5mm
         silnější jehla s větším ouškem, nůžky

Použité zkratky:
PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek

Postup - základ vajíčka:

1.ř.: 7 ŘO,  vynechat 1 ŘO, do dalších 6 ok po 1 KS, 1 ŘO, práci otočit (6 KS);

2.ř.: 2 KS do prvního oka, po 1 KS do dalších 4 ok, 2 KS do posledního oka, 1 ŘO, práci otočit (8 KS);

3.ř.: 2 KS do prvního oka, po 1 KS do dalších 6 ok, 2 KS do posledního oka, 1 ŘO, práci otočit (10 KS);

4.ř.: po 1 KS do každého oka, 1 ŘO, práci otočit (10 KS);

5.ř.: 2 KS do prvního oka, po 1 KS do dalších 8 ok, 2 KS do posledního oka, 1 ŘO, práci otočit (12 KS);

6.ř.: po 1 KS do každého oka, 1 ŘO, práci otočit (12 KS);

7.ř.: 2 KS do prvního oka, po 1 KS do dalších 10 ok, 1 KS do posledního oka, 1 ŘO, práci otočit (14 KS);

8.-13.ř.: po 1 KS do každého oka, 1 ŘO,  práci otočit (14 KS);

14.ř.: první dva KS sháčkovat, po 1 KS do dalších 12 KS, 1 ŘO, práci otočit (13 KS);

15.ř.: první dva KS sháčkovat, po 1 KS do dalších 10 KS, poslední dva KS sháčkovat, 1 ŘO, práci otočit (12 KS);

16.ř.: první dva KS sháčkovat, po 1 KS do dalších 8 KS, poslední dva KS sháčkovat, 1 ŘO, práci otočit (10 KS);

17.ř.: po jednom KS do každého oka, 1 ŘO, práci otočit (10 KS);

18.ř.: první dva KS sháčkovat, po 1 KS do dalších 6 KS, poslední dva KS sháčkovat, 1 ŘO, práci otočit (8 KS);

19.ř.: první dva KS sháčkovat, po 1 KS do dalších 4 KS, poslední dva KS sháčkovat, 1 ŘO, práci neotáčet, pokračovat ihned další řadou;

20.ř.: do každé řady vháčkovat 1 KS, obháčkovat celé vajíčko, ukončit 1 PO do prvního ŘO, zapravit do rubu konce přízí pomocí jehly s velkým ouškem.

Základní oválek vajíčka je hotový. Uháčkujeme ještě jeden identický, můžeme měnit barvy dle libosti.
Oválky podle libosti nazdobíme, vyšijeme apod.


Nazdobené oválky přiložíme rubem k sobě, do silnější jehly s velkým ouškem navlékneme jinobarevnou přízi a oválky k sobě obnitkovacím stehem sešijeme.
Jehlou vpichujeme pod obě horní smyčky krátkých sloupků, kterými jsme ve 20. řadě obháčkovali celý oválek.


Před úplným sešitím si ponecháme cca 2-3 cm nesešité. Tímto otvorem vycpeme kraslici polyesterovým vláknem. Množství závisí na tom, jak moc si přejete mít krasličku baculatou. Ke konci vložíme jako očko přeložený kousek stužky na zavěšení a dokončíme sešití obou krasliček k sobě. Nezapomeneme prošít zároveň i stužku. Zapravíme volné konce přízí a začistíme.


Každý oválek můžete uháčkovat jinou barvou, můžete střídat barvy i na jednom oválku. Každá strana vajíčka může být jinak ozdobená, vše už záleží jen a jen na vaší fantazii!


TAK BOHATOU POMLÁZKU!