2. září 2016

TAK ZAS PO ROCE

Všechny vás moc zdravím!!!

Koukám, že se mi začíná stávat nepříjemným zvykem přispívat sem vždycky přesně po roce 😁. Ale věřte, že to rozhodně není úmysl.

Děti sice rostou, Meluzínka už je ve třetí a Puberťák ve druháku na ekonomickém lyceu, tak by člověk čekal, že se i trochu osamostatní. Houby, kdybych měla další pár rukou, tak ho obsadí taky. Ještě že je miluju 😁.

O víkendu jsem začala mít zas to známé škubání v pravačce, tak jsem vyhnala pavouky z krabic s klubíčky a naostřila háčky. A během jednoho večera vyplivla tuhle jednoduchou čapku. A vůbec mi nedělalo potíže se zas dostat do tempa 😁.

A protože jste museli na mě tak dlouho čekat, přidávám krátký návod na tuhle jednoduchou záležitost.Vzoreček je celkem jednoduchý, tvoří ho dva překřížené dlouhé sloupky. Základní vzoreček je jedno oko vynechat, do dalšího jeden dlouhý sloupek, pak se vrátit k tomu vynechanému oku a do něj vháčkovat zpředu jeden dlouhý sloupek. Vznikne vám krásné X s malými mezerami po obou stranách.

Já jsem použila 100% mercerovanou bavlnu Camilla a háček č. 4 na vlnu.

Začínáme magickým stahovacím okem, do kterého vháčkujeme deset krátkých sloupků. Magické oko pořádně utáhnene, aby uprostřed nebyla díra.

Použité zkratky:
po - pevné oko
řo - řetízkové oko
ks - krátký sloupek
ds - dlouhý sloupek

1.ř.: 3 řo, 1 ds vpravo do posledního sloupku z předešlé řady, máme první X-vzor. Tento začátek je u všech řád stejný! Pokračujeme 1 ds do dalšího oka vlevo, 1 ds křížem vpředu doprava, do oka, do kterého jsme uháčkovali první dlouhý sloupek. V tomto oku tak budou vháčkované dva ds. A opět 1 ds do dalšího prázdného oka vlevo a 1 ds křížem vpředu zpět doprava, do oka, kde už jeden ds máme. Takto pokračujeme až do konce řady. Končíme 1 po do horního oka prvního ds. Máme deset X-vzorů.

2.ř.: zopakujeme 1.ř., máme celkem 20 X-vzorů.

Pokud máte placku zvlněnou, uberte na začátku jeden nebo dva ks. Pokud naopak příliš utahujete a čepička se vám už teď hodně stáčí do obloučku, jeden či dva ks přidejte.

3.ř.: 3 řo, 1 ds vpravo zpředu do posledního oka předešlé řady, * 1 ds do dalšího volného oka vlevo, 1 ds překřížit vpředu vpravo, 1 oko vlevo vynechat, do dalšího 1 ds, zpět do vynechaného oka vpravo zpředu 1 ds *, vzor mezi * opakujeme do konce řady. Končíme stejně jako 2.ř. Přidali jsme 10 X-vzorů, nyní jich máme 30.

Třetí řadu opakujeme stále dokola, dokud nedosáhneme požadovaný obvod.


Po dosažení požadovaného obvodu už nebudeme přidávat, háčkujeme rovně:
3 řo, 1 ds vpravo zpředu do posledního oka předešlé řady, * 1 oko vlevo vynechat, do dalšího 1 ds, zpět vpravo do vynechaného oka překřížit zpředu 1 ds *, vzor mezi * opakovat do konce řady. Při křížení už neháčkujeme do ok, do kterých jsme už jeden ds uháčkovali.

 Háčkujeme až do požadované délky čepičky, od které odečteme cca 3 cm na lem.

Lem: 1 řo, do každého oka 1 ks. Řadu neukončujeme, pokračujeme ks hned do prvního oka předešlé řady. Opět háčkujeme ks a to pouze za zadní nit oka! Vytvoří nám to krásný vroubkovaný vzoreček.
Lem ukončíme 1 po a volný konec z rubu cik cak zapošijeme, aby se nevyvlékl.Vzoreček je krásně vzdušný, skvělý na nadcházející babí léto.

Ozdobit můžete jakoukoliv kytickou nebo směsí barevných knoflíků. To už je na vás.Takže na závěr už jen háčku zdar a díky, že jste mi zůstali věrní!!!

Pa, L.

25 komentářů:

 1. Super-super, Leničko, ja som iba neznámy "pešiak" ale som rada, že si to nezabalila. Už sem chodím pár rokov - Ty si ma upgrejdla a to e "nafurt". Nech sa Ti daríí. Majka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, Majko! Jsem ráda, že sis našla cestu na můj blog, a i přes mou dlouhou absenci mu zůstala věrná. Moc si toho vážím! Krásný den!!!

   Vymazat
 2. Leničko, no páni! Návrat ztracené blogerky!!! Moc si mi chyběla! Jsem ráda, že jste všichni OK a doufám, že další příspěvek nebude až zase za rok...
  Čepička je moc krásná, jako vždy!
  Přeji hezké dny, Helena
  a přidávám novou adresu mého blogu http://sincerehelena.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Leni, to teda trvalo :-) Děláš nádherné věci a já na Tvůj blog nikdy nezapomenu, protože jsem se podle něj učila háčkovat. Měj se krásně a polepši se :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Ahooooj Leni ♥ tedy toto letí.... také jsem ted nepřispívala ale kratší dobu než ty...tak snad se polepšíme :) měj se moc hezky...

  OdpovědětVymazat
 5. Čepička je moc zdařilá možná se na ní taky vrhnu :) Děkuji za návod Radana

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Leni, letí to šíleným tempem.... Je fajn, že ses ozvala a ještě přidala super návod na krásnou čepičku. Měj se príííma. :-)

  OdpovědětVymazat
 7. Jsem také ráda,že jsi opět tu. Čepička je fajn, už se těším na další Tvé výrobky. M.

  OdpovědětVymazat
 8. hlavně, že jste v pořádku, ať se daří

  OdpovědětVymazat
 9. Díky za návod a doufám, že brzy přidáš další příspěvek, roční interval je moc dlouhý. ;-) Petra

  OdpovědětVymazat
 10. ahoj Leni, čapka je parádní, a jsem strašně ráda, že jsi se zase objevila, tvůj blog je pro mě inspirací, vždy, když něco hledám. TaK ať zas něco přibývá, budem se všechny těšit! A měj se krásně ty i rodinka. Věrka S.

  OdpovědětVymazat
 11. Ahoj Lenka, odoberam tento blog uz nejaky cas a som rada, ze opat "obzivol". Navod na tuto ciapocku som chapala ako dar z nebies, zrovna som nieco take potrebovala pre neter. Takze ciapocka je uz na svete, skvele sa podarila a ja Ti dakujem :) Lydia

  OdpovědětVymazat
 12. Já věděla, že se za námi dřív nebo později vrátíš :-) A jsem za to ráda, chyběla jsi!
  M.

  OdpovědětVymazat
 13. Leni, já jsem tak ráda, že jste zpátky!!!

  OdpovědětVymazat
 14. ta je krásná určitě vyzkouším, jsem ráda, že jstezpět

  OdpovědětVymazat
 15. Leni, tolik jsem ráda, že jsi se opět ozvala. Tvé háčkování mi tolik chybí :o), byla jsou mou velikou inspirací. TAk snad tvé životní tempo rodinné unese i články na blogu, moc se přimlouvám.
  Měj krásné dny.
  Ála

  OdpovědětVymazat
 16. Leni, parádní čepka, díky za návod, občas se stane, že někdo chce uháčkovat čepičku, nejprve hledám inspiraci zde, měj se moc hezky,
  Marcela

  OdpovědětVymazat
 17. Zdravím a taky se těším z dalšího příspěvku. Učím se háčkovat a často navštěvuji Leni Vaše stránky. Líbí se mi návody. Budu se těšit na další inspirace. lunacka

  OdpovědětVymazat
 18. Leničko, ráda u tebe vidím novým příspěvek, moc se mi po tvém háčkování stýskalo. Vítej. Čepka je parádní, škoda, že ta naše Aňa už nic takového nepotřebuje. Leni, měj se krásně a pá Lea

  OdpovědětVymazat
 19. Leničko, ráda u tebe vidím novým příspěvek, moc se mi po tvém háčkování stýskalo. Vítej. Čepka je parádní, škoda, že ta naše Aňa už nic takového nepotřebuje. Leni, měj se krásně a pá Lea

  OdpovědětVymazat
 20. Leni,hurá!Jsi zpět!.-)Děkuji za návod na koukavou čepulku,využiji pro ty naše slečny miminkovský!.-)Hezké dny Věra

  OdpovědětVymazat
 21. Dobrý den Leni, podle vás jsem se naučila háčkovat čepičky :-) a co takhle návod na nějaký polštářek :-) já totiž ani nikam jinam neumím chodit pro inspiraci. Pěkné dny Bohunka

  OdpovědětVymazat
 22. To je moc dobře že jste zpátky. Moc ráda sem nakukuju, už jsem i něco okopčila, tedy uháčkovala dle Vás. Tahle čepička je taky moc povedená, jestli nebude další na mém seznamu, co umotat.

  OdpovědětVymazat
 23. Jeee, prima, že jsi tu a rovnou se super návodem na krásnou čepici!!!! :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!