25. prosince 2016

CÍPATÝ BOŽÍHODOVÝ ŠÁTEK

Ahoj, moje milé babušky!

Moc děkuju za ty krásné komentáře pod posledním příspěvkem, normálně mi vehnaly slzy do očí :-)

Dneska mám pro vás háčkovaný cípatý šátek. Návod jsem pro vás připravovala už před vánoci, abyste se mohly pod stromečkem vytáhnout, no ale, viděly jste samy, vot těchníka.

Tak to máte holt až na ten Boží hod. To třeba kdybyste pod stromečkem našly nějaká ta klubíčka a nevěděly, co z nich umotat. 

Šátek mi vlastně vznikl spíš jako háčkovací omyl, než úmysl. Chtěla jsem si moc uháčkovat trojcípý šátek do zimní bundy, a tak jsem zkoušela všechny možné vzory a postupy, ale žádný mi tak říkajíc nešel tak přesně do nosu. Nakonec to vyhrál úplně obyčejný vzoreček z dlouhých sloupků a řetízkových ok, vylepšený o pár cípů. Je to velmi jednoduché, vhodné i pro začátečníky, co zvládnou základní sloupky.

Háčkovala jsem z Lisy od Red Heart háčkem č. 6 mm na vlnu. Ale můžete směle použít jakoukoliv podobnou vlnu (Lisa má doporučenou sílu háčku/jehlic 3.5 - 4 mm). Aby byl šátek pěkně měkký a poddajný, použijte háček vždy o cca dvě čísla větší než je na pásce předepsáno. Pak se vyhnete tomu, že si místo šátku na krk uháčkujete rohožku na boty.

Spotřebovala jsem 20 dkg příze, zbylo mi asi 10 cm.

Použité zkratky:
řo - řetízkové oko
ds - dlouhý sloupek
"V" - nebo-li také véčko (1 ds - 1 řo - 1 ds)

Nažhavte háčky, jdem na to:

1. řada: 2 řo, do 2. řo od háčku 1 "V"


1 řo, otočit

2. řada: do oka hned u paty toho 1 řo (označeno šipkou)...


...vháčkovat 1 "V"...


...hned vedle pod řo z véčka z minulé řady další véčko.


Máme celkem dvě véčka.

Práci otočíme, neháčkujeme 1 řo na otočení jako v minulé řadě.

3. řada: do každého véčka z minulé řady vháčkovat 1 véčko - máme dvě véčka, do posledního dlouhého sloupku vháčkujeme 1 véčko. Na konci této řady máme tři véčka, dvě vháčkovaná do véček z minulé řady, jedno do posledního dlouhého sloupku řady.

1 řo, práci otočit.


4. řada: opět hned do očka u prvního řo vháčkovat opět 1 véčko...


...a dále po jednom véčku do každého véčka z minulé řady, stejně jako ve druhé řadě. V této řadě máme celkem čtyři véčka.


Jak vidíte, na pravé straně se nám začíná šátek rozšiřovat, díky přidávání jednoho véčka v každé řadě do posledního nebo do prvního dlouhého sloupku řady prvního nebo posledního véčka z minulé řady.

Na druhé straně se nám tvoří takové malé obloučky. Na této straně neháčkujeme řo na otočení, práci pouze otočíme a rovnou vháčkujeme véčko do véčka z minulé řady. Na této straně zároveň budeme tvořit ty ozdobné cípy.

5. řada: práci otočit, bez řo na otočení, a do každého véčka z minulé řady vháčkovat jedno véčko, do posledního ds řady vháčkovat pro rozšíření šátku 1 véčko. Na konci máme pět véček. 1 řo, práci otočit.


6. řada: do očka u paty řo vháčkovat 1 véčko, do dalších 3 véček z minulé řady opět po jednom véčku. Poslední dvě véčka necháme volná, do nich už véčka neháčkujeme. Tím se nám vytvoří první ozdobný cíp.


Práci otočit, bez řo na otočení.

7. řada: do každého véčka z minulé řady, vháčkovat po jednom véčku, do posledního ds jedno véčko na rozšíření. Máme pět véček. 1 řo, práci otočit.


8. řada: do očka u paty řo 1 véčko, do každého véčka z minulé řady opět po jednom véčku. Máme šest véček.
Práci otočit bez řo na otočení. 


9. řada: do každého véčka z minulé řady opět po jednom véčku, do posledního ds řady 1 véčko na rozšíření šátku. Máme sedm véček. 1 řo, práci otočit.


10. řad: do očka u paty řo jedno véčko, do každého véčka z minulé řady po jednom véčku, do posledních dvou véček neháčkujeme. Vytvoříme další ozdobný cíp. Máme celkem šest véček.


Šátek se nám krásně tvaruje. Z vnitřní strany, kde přidáváme v každé řadě po jednom véčku, se stáčí do oblouku, z vnější strany, kde po každých čtyřech řadách neháčkujeme do posledních dvou véček, se nám tvoří pěkné ozdobné cípy.


Řady 7.-10. opakujeme stále dokola, dokud nedosáhneme požadovaných rozměrů šátku. Můžete si háčkovat jen krátký, který si zavážete za krkem, nebo pořádný "obalovák", který si omotáte dvakrát okolo krku a pořádně se do něj zachumláte. Já jsem z těch 20 dkg Lisy umotala pořádný obalovák. 


Nakonec zapošijte ty dva jediné volné konce a pěkně se zabalte!

Háčku zdar!

Pa, L.


28 komentářů:

 1. No tak ten je :) jsem satkova a zacinam zvazovat ze te hacek asi vaune vemi na milost dekuji za navod az dopletu 2x cepici jeden nakrcnik tak zkusim ten hacek parada.Hezky svatecni cas Radana

  OdpovědětVymazat
 2. Leni, to je návrat! Vítej opět zpět :) :) Krásný šátek!! A přeji krásné dny! Jola

  OdpovědětVymazat
 3. Leničko, som nesmierne šťastná ,že Tvoj blog znova funguje, tešííííím sa vysvetlenie nájdeš na FB v spravach asi bude v iné..... už som bola zúfalá a moc ďakujem že znova môžem tu nakuknúť ...a šátek je moc krásny ...... pozdravujem Mirka

  OdpovědětVymazat
 4. Krásný šátek, Leni! Ten určitě prubnu. Děkuju Ti moc za návod. Hezké dny Ti přeje ZUZU.

  OdpovědětVymazat
 5. Jé, včera jsem na vás zrovna koukala, zda nebude příspěvek a vida.
  To mám radost.
  Přeju krásné vánoční dny a šťastný nový rok.

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý den, máte někdo foto rozloženého šátku?
  A rozměry? díky moc Blanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blani, šátek je tak velký, že se mi nevejde do záběru. Proto jsem ho vyfotila omotaný okolo kabátu. Má tvar nepravidelného trojúhelníku.

   Vymazat
 7. Leničko, tak ten šátek je přímo úžasný, moc se mi líbí. Ale nedala bych ho, já umím, jen kr.dl.sloupky, tak na ten bych si teda netroufla.
  Přeji do Nového roku vše dobré, hodně tvořivých nápadů a radosti. Eva

  OdpovědětVymazat
 8. Šátek je opravdu nádherný, hned jsem ho zkusila, můžu se jen zeptat, jak mám postupovat - jakoby ubírat, až dosáhnu toho maximálního rozměru? Díky Lenka

  OdpovědětVymazat
 9. To není možné! Vy jste zpátky! Jupíííííííííííí! Už asi 2 hodiny zoufale hledám na netu návod na háčkovaný šátek...nenacházím nic, co by se mi líbilo. :-( ..pak mě něco osvítilo, že se po dlouhé době podívám na Váš blog - ty cca 2 roky zpátky jsem sem koukala denně a stále Vás vyhlížela...i se o Vás už strachovala .. pak jsem zahlédla Váš příspěvek, že jste v pořádku a ulevilo se mi. Nu..pak jste dlouho žádný návod nedala, tak jsem už tak často nenakukovala...až dneska. A jsem nadšená!!!!! Hnedka jdu ten Váš nový (jistě opět úžasný) návod otestovat! Moc moc děkuji a háčku zdar!

  OdpovědětVymazat
 10. Jsem ráda, že jste zase tady, Lenko a hned s takovou krásou! Už jsem leccos vyzkoušela z těch Vašich úžasností a díky za srozumitelné popisy a fotky. Ať se daří i nadále!!! Jitka

  OdpovědětVymazat
 11. Perfektný návod, pochopila som ho na prvý pokus, teším sa, šatka bude úžasná

  OdpovědětVymazat
 12. شركة تنظيف موكيت بالرياض الصفرات
  شركتنا شركة تنظيف بالرياض الصفرات متخصصه في أعمال التنظيف للفلل والمنازل والبيوت والشقق والمجالس والموكيت والكنب والاثاث والخزانات وايضا فى مجال الكشف والعزل ونقل الاثاث افضل شركة تنظيف موكيت بالرياض بالمملكه العربيه السعوديه تخصصنا أيضا في جميع الخدمات
  شركة تنظيف فلل بالرياض
  شركة الصفرات لتنظيف فلل بالرياض
  شركة تنظيف مساجد بالرياض
  شركة تنظيف مساجد بالخرج
  شركة تنظيف بالخرج
  شركة تنظيف موكيت بالخرج
  شركة تنظيف خزانات بالخرج  OdpovědětVymazat
 13. Úžasný, moc krásný šátek, právě něco takového hledám na kabát a už jsem konečně našla, díky za inspiraci, směle se dám do práce :-)

  OdpovědětVymazat
 14. What a fantabulous post this has been. Never seen this kind of useful post. I am grateful to you and expect more number of posts like these. Thank you very much.

  Feel free to visit my page :::: 대구오피
  (jk)

  OdpovědětVymazat
 15. Nice post, you give the clear idea of the topic and I subscribed your blog, I have some links to share here
  Get up To 90% Off buy modalert online
  Get up To 90% Off buy artvigil online
  Get up To 90% Off buy vilafinil 200mg online
  Get up To 90% Off buy waklert online
  Get up To 90% Off buymodapills

  OdpovědětVymazat
 16. Well I can read all the opinions of others as well as i gained information to each and everyone here on your site. Just keep on going dude. 토토사이트

  OdpovědětVymazat
 17. Your post got my attention and shows me different perception for how we should boost our site. This is a really perfect for a new blogger like me who doesn’t want their site to be messy with those spammers who don’t even read your post but they have the guts to comment in your site. Thanks again. 온라인경마

  OdpovědětVymazat
 18. It was very easy to find my way around and very user friendly Good job to your designer and dev of your site. I hope your rate was doing well. 바카라

  OdpovědětVymazat
 19. People should know these tips because you have great content! Thanks anyway! 사설토토

  OdpovědětVymazat
 20. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. 파친코

  OdpovědětVymazat
 21. Service Provider of Hair Fixing Service, Hair Catting Services & Hair Weaving, Hair Bonding Service offered by New Hair World. Hair Baldness Treatment Yamunanagar | Non Surgical Hair Treatment Yamunanagar

  OdpovědětVymazat
 22. يعد الدكتور احمد عبد السلام من افضل دكتور سمنة ونحافة
  فى مصر فى علاج مرضى السمنة ونحافة الوزن. يتمتع بخبرة كبيرة في هذا المجال ، وقد ساعد الكثير من الأشخاص على إنقاص الوزن وتحسين صحتهم. إنه طبيب ذو مهارات عالية ودراية ، وهو على اطلاع دائم بأحدث الأبحاث والتطورات في هذا المجال. علاجاته فعالة للغاية ، وهو يضع دائمًا احتياجات مرضاه أولاً. إنه طبيب حنون ورحيم للغاية ، وهو دائمًا ما يبذل جهدًا إضافيًا لمساعدت مرضاه على تحقيق أهدافهم.
  يعتبر دكتور احمد عبد السلام افضل دكتور سمنة ونحافة حيث يقدم العديد من العمليات التي تساعدك علي الوصول لأفضل وزن مثالي لحجم جسمك ما سيساعدك على حفظ صحتك.

  OdpovědětVymazat
 23. This is exactly what I used to be seeking out. I do want to study such facts from the net. I find it charming and very helpful for my knowledge. Your blog could be very nice loki tva jacket , wish to see a lot more like this.

  OdpovědětVymazat

Děkuji moc za všechny vaše milé komentáře :o) jsem ráda, že jste se u mě zastavili... A pro anonymní komentující - podepisujte se prosím, případně na sebe vložte i odkaz (pokud se známe z FB nebo MMB), jinak nemám tuchu, kdo mi to vlastně tak pěkně píše :o)!